Způsoby přípravy bylin

Příprava čaje

  • Odvar a nálev: Čerstvé byliny nasekáme a v předepsaném množství dáme do skleněné konvice nebo jiné nekovové nádoby. Vodu přivedeme k varu, odstavíme a zalijeme jí připravené byliny. Čerstvé byliny necháme vyluhovat jen velmi krátce (půl minuty stačí)! Čaj musí být velmi světlý: světle žlutý nebo světle zelený. Sušené byliny necháme vyluhovat o něco déle (1-2 minuty). Takto připravený čaj je podstatně lahodnější a také hezčí na pohled.

Kořeny vložíme do předepsaného množství studené vody, krátce povaříme a necháme tři minuty luhovat.

Denní dávku čaje naplníme do termosky a podle pokynů během dne po doušcích vypijeme. Zpravidla vezmeme jednu vrchovatou čajovou lžičku bylin na 1/4 litru vody (=1 šálek), jinak dle pokynů u jednotlivých rostlin.

  • Studený výluh: Některé byliny (např.: sléz, jmelí nebo puškvorec) nesmíme zalít vroucí vodou, neboť by působením horka ztratily svou léčivou sílu. Čaj z těchto bylin získáváme  vyluhováním za studena. Množství uvedené u jednotlivých rostlin necháme 8-12 hodin (většinou přes noc) vyluhovat ve studené vodě, poté jen krátce zahřejeme (na teplotu vhodnou k pití!) a denní dávku uchováváme v termosce, kterou nejprve vypláchneme horkou vodou. Nejlepším způsobem přípravy léčivých rostlin je ovšem kombinace studeného výluhu a nálevu: byliny necháme přes noc vyluhovat v polovině uvedeného množství vody a ráno je scedíme. Studený výluh a nálev následně smícháme. Touto přípravou čaje získáme účinné látky, které jsou rozpustné buďto jen ve studené nebo horké vodě.

Tinktura (esence)

Tinktury jsou rovněž výluhy, které připravujeme pomocí 38-40% režné nebo ovocné pálenky. Láhev nebo jinou uzavíratelnou nádobu naplníme volně až po hrdlo příslušnými bylinami a zalijeme režnou nebo ovocnou pálenkou. Láhev dobře uzavřeme, 14 dní nebo i déle necháme stát na teplém místě (asi 20 stupňů Celsia), čas od času láhví zatřepeme, poté obsah scedíme a zbytky bylin vymačkáme. Tinktury se užívají vnitřně po kapkách, zředěné čajem, zevně se používají k obkladům nebo potírání.

Poznámka: Pokud budete tinkturu používat pouze zevně, byliny stačí naložit do Lesany.

Čerstvá šťáva

Čerstvá šťáva z bylin je vhodná k užívání ve formě kapek nebo k tupování nemocných míst na těle. Získává se pomocí domácího odšťavňovače, který rostliny rozdrtí a zároveň vymačká. Šťávy bychom měli připravovat každý den čerstvé. Naplníme-li je do malých lahviček, které dobře uzavřeme, vydrží v ledničce i několik měsíců.

Rostlinná kaše

Stonky a listy rozmačkáme válečkem na nudle na kaši. Kaši naneseme na plátno, přiložíme na nemocné místo, ovážeme šátkem a držíme v teple. Tento obklad můžeme nechat přes noc.

Záparné bylinné obklady

Vodu v hrnci přivedeme do varu, nad vroucí vodu zavěsíme síto, do něhož jsme vložili čerstvé nebo sušené byliny, a hrnec zakryjeme. Po chvíli napařené a teplé byliny vyklopíme na řídké plátno, zabalíme a přiložíme na nemocné. Vše zakryjeme vlněným šátkem a dalšími šátky převážeme. Nemocný nesmí mít pocit chladu. Velmi účinné jsou záparné obklady z přesličky. Záparné obklady necháváme působit dvě hodiny nebo přes noc.

Zhotovení masti a oleje

  • Zhotovení masti: Dvakrát vrchovatě do obou dlaní bylin nasekáme nadrobno a rozehřejeme 500 g vepřového sádla, jako bychom chtěli smažit řízky. Byliny vmícháme do horkého tuku, necháme krátce zpěnit, zamícháme,odstavíme, zakryjeme a postavíme na noc do chladu. Druhý den znovu mírně zahřejeme, přefiltrujeme přes plátno a ještě teplou mast naplníme do připravených sklenic nebo kelímků.
  • Zhotovení oleje: Květy nebo byliny naplníme po hrdlo volně do láhve, zalijeme olivovým olejem lisovaným za studena tak, aby olej stál na dva prsty nad léčivkami. Necháme 14 dní stát na slunci nebo v blízkosti topení.

Bylinné koupele

  • Celková koupel: Byliny se vyluhují na studeno přes noc. Na koupel potřebujeme jedno vědro (6-8 litrů) čerstvých anebo 200g sušených bylin. Následující den se množství nahřeje a výtažek se vyleje do koupele. Koupeme se 20 minut. Srdce musí být nad vodou. Po koupeli se nesušíme, ale zabalíme se do osušky nebo županu a lehneme si na hodinu do postele.
  • Sedací koupel: Pro sedací koupel použijeme jen půl vědra čerstvých anebo 100 g sušených bylinek a postupujeme jako při celkové koupeli. Voda musí dosahovat až nad ledviny. Nutno dodržovat údaje uvedené při jednotlivých rostlinách.

Vodu z celkové koupele i sedací můžeme ještě dvakrát použít, je však potřeba ji ohřát.

OBKLAD ZE ŠVÉDSKÝCH BYLINEK

Podle místa, které ošetřujeme, vezmeme menší či větší kus vaty nebo buničiny, kterou navlhčíme kapkami ze švédských bylinek a položíme na choré místo. Toto místo však napřed natřeme vepřovým sádlem nebo vazelínou z měsíčku, abychom předešli tomu. že by líh vytáhl z kůže mastnotu. Na ošetřené místo položíme kus Igelitu, abychom ušetřili prádlo, zabalíme ručníkem a zavážeme. Obklad necháme působit dvě až čtyři hodiny, podle druhu choroby a citlivosti nemocného. Jestliže to nemocný vydrží, můžeme obklad ponechat i celou noc. Po odstranění obkladu pokožku zapudrujeme. Pokud citliví lidé dostanou kožní vyrážku, je třeba zkrátit dobu přiložení obkladu, nebo zásah přerušit – na určitou dobu.
Pacienti s alergickými reakcemi nepoužívají igelit a obklad zabalí pouze do ručníku. V žádném případě nesmíme zapomenout před přiložením obkladu pokožku dobře namastit! Jestliže kůže začne svrbět, natřeme choré místo mastí z měsíčku lékařského (Calendula officinalis).
S těmito obklady se nemusí bezpodmínečně ležet v posteli, jsou-li dobře zavázané, můžeme s nimi chodit po bytě nebo sedět.

Back to Top