Povzbuzení metabolismu a hubnutí s využitím starobylého indického cvičení

Cest ke zhubnutí je mnoho, bohužel ne všechny jsou účinné. Tím spíše, že pro každého se vzhledem k individuálním zvláštnostem organismu, tělesnému typu a také trénovanosti hodí zcela jiná aktivita. Někteří lidé se mají intenzivní fyzické zátěže přímo vyvarovat, a musejí tedy hledat šetrnější způsoby. Jedním z nich je vtahování břicha. Při správném provádění výsledek překoná očekávání.

Jde o velmi významné očišťující cvičení povzbuzující metabolismus. Můžeme jím předejít mnoha onemocněním. Stimuluje činnost všech orgánů uložených v dutině břišní a v malé pánvi. Pomáhá s odstraněním potíží se zácpou i při hubnutí, a to účinně a rychle. Na co má toto cvičení vliv? Cvičte vtahovací cviky pokud chcete vypadat dobře, zhubnout, zvýšit svalový tonus břišního svalstva, získat lepší držení těla (vtahováním břicha napřimujete ramena), normalizovat činnost trávicí soustavy. Vtahování břicha rovněž příznivě ovlivňuje páteř a souhrn jeho účinků celkově posiluje střed těla, tedy to, co nazýváme hlubokým stabilizačním systémem.

Lidem s velkou nadváhou může při cvičení připadat, že je břicho vlastně bez pohybu, stahy vnitřního svalstva však přesto orgány uložené v jeho dutině stimulují a navíc se postupně zpevňují. Právě u lidí s nadváhou jsou tyto cviky velmi vhodné.


Základem je při tomto cvičení vtahování břicha při zadrženém dechu a jeho následné uvolnění. Cvičení normalizuje a povzbuzuje funkci trávicích orgánů, napomáhá bezproblémovému vyprazdňování, stimuluje krevní oběh v oblasti břicha a pánve. Zlepšené okysličení ulehčuje stavy po gastritidách, kolitidě, při ženských nemocech, hemoroidech, zánětu prostaty, jaterních a žlučníkových onemocněních, nemocech ledvin, slinivky a močového měchýře.

Cvičíme pouze s prázdným žaludkem, podle možnosti dvakrát až třikrát denně, asi hodinu před jídlem. Cvičte pravidelně 3-5 minut.

1. Výchozí postavení: postavte se s nohama rozkročenýma na šíři pánve.

2. Nyní se předkloňte a opřete se o nohy nad koleny dlaněmi s prsty směřujícími dovnitř. Lopatky tlačte od sebe. záda držte přímá, neprohýbejte je. Pro pevnější postoj nohy v kolenou zlehka pokrčte. Hlava a šíje zaujímají se zády jednu linii.

3. Krátce nadechněte, o něco déle vydechujte ústy a po výdechu vtáhněte co nejsilněji břicho. Abyste při vtažení břicha zabránili kašli, přitiskněte bradu až na prsa.

4. Nyní břicho rychle povolte.

5. Opakujte ještě dvakrát – krátký nádech, delší důkladný výdech a co nejsilnější vtažení břicha.

6. Pomalu nadechněte a dva až třikrát se zhluboka prodýchněte.

7. Cvičte od tří do deseti opakování. Nesmíte se přemáhat silou, pokud budete mít pocit, že už to nejde, přestaňte. Cvičení přesmoc nejen ztrácí efekt, mohlo by být i nebezpečné. Bez tréninku zvládnete nejprve jen pár vtažení břicha. Postupným opakováním se rozcvičíte a delší cvičení vám pak nebude dělat problémy.

Cvičit se vtahování břicha dá i vleže na podlaze, s bradou skloněnou k hrudníku a pokrčenými koleny, chodidla se opírají o podlahu a ruce volně leží podél těla.

Indičtí jógínové, kteří podobná cvičení praktikují po celý život každodenně, dokážou vtáhnout a povolit břicho na jedno zadržení dechu stopadesátkrát až dvěstěkrát. Což je samozřejmě krajnost, která není naším cílem, ukazuje však, jak významná je pravidelnost a výdrž.

Upozornění: tyto cviky jsou nevhodné pro těhotné ženy, při akutních zánětlivých onemocněních kteréhokoli z orgánů v dutině břišní, při vnitřním krvácení, žaludečních vředech a vředech dvanácterníku.

zdroj – pro kondici.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x