TZ – Jedna pětina samoživitelů přišla po COVIDu o práci

Je hledána pomoc pro matky a otce samoživitele – s potravinami, školními pomůckami, drogerií,….. finanční výpomoc https://www.spojimese.cz/poptavky

TZ – Jedna pětina samoživitelů přišla po COVIDu o práci

19. 08. 2020

Jedna pětina samoživitelů v důsledku koronavirové krize přišla o zaměstnání, jedna třetina jich má po krizi měsíční příjem nepřesahující 10 tisíc korun. Polovina samoživitelů se zadlužila a pouhá pětina je schopná půjčky splácet pravidelně.

20 % samoživitelů v průzkumu uvedlo, že kvůli koronavirové krizi přišlo o své zaměstnání (6 procentům se podařilo najít práci novou, 14 % nové zaměstnání stále hledá). Jedna třetina (33 %) práci neztratila a vrátila se na svou původní pracovní pozici, jedna třetina samoživitelek nebyla před Covidem zaměstnaná (především z důvodu mateřské či rodičovské dovolené) a jedna desetina samoživitelů si musela k původnímu pracovnímu úvazku najít další brigádu pro zvládnutí rodinného rozpočtu. 

Při zjišťování rozdílů příjmu před a po krizi vyplynulo, že zatímco před krizí mělo nejnižší měsíční příjmy do 10 tisíc korun 16 % samoživitelů, po krizi se to týká téměř jedné třetiny (29 %). Příjmů od 10 do 20 tisíc korun před krizí dosahovalo 51 %, po krizi pak 49 % respondentů. Největší příjmový pokles zaznamenaly osoby s příjmy 20 – 30 tisíc korun (24 % před krizí vs 15 % po krizi). Každý šestý samoživitel pobírá výživné (59 % samoživitelů), každý třetí samoživitel dávky státní sociální podpory (33 %). Jedna desetina uvedla v rámci příjmů důchod (invalidní, vdovský, sirotčí, apod.), jedna pětina (21 %) nepobírá kromě čistého příjmu ze zaměstnání žádný jiným příjem.

V otázce bydlení 59 % respondentů nemělo problém s úhradou nájmu, 16 % vznikl dluh na nájemném, 5 % využilo možnosti odkladu platby nájemného a 2 % obdrželo výpověď z nájmu. Zbývající části se podařilo nájem saturovat díky externí finanční pomoci. Během krize se téměř polovina samoživitelů zadlužila s tím, že 19 % je schopno splácet dluh pravidelně, 15 % nepravidelně, 12 % nesplácí vůbec a 3 % respondentů si vzaly na splácení další půjčku.  „Míra zadlužení tak vzrostla, dva měsíce po COVIDu byla zadlužena jedna třetina samoživitelů, nyní je to už polovina, což je alarmující,“ dodává ředitelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková

Podle výsledků průzkumu zažádala o mimořádnou okamžitou pomoc (MOP) více než jedna desetina respondentů (13 %), z čehož 4 % byla vyplacena a 9 % zamítnuta. Téměř polovina dotazovaných (45 %) uvedla, že o MOP nežádala, i když jí potřebovala, a 37 % o ni nežádalo, protože jí nepotřebovalo. 70 % respondentů uvedlo, že během koronavirové krize žádalo o pomoc neziskové organizace. „Výsledky průzkumu nás nepřekvapily, jenom v červenci se na naší neziskovou organizaci obrátilo přes 350 žadatelů o pomoc a srpnový trend je podobný. Nejčastěji nám chodí žádosti s prosbou o finanční pomoc na nájemné a potraviny, ale také na školní pomůcky vzhledem k blížícímu se návratu dětí do škol,“ komentuje výsledky průzkumu Pavlousková.

Jedna třetina samoživitelů (33 %) věří, že se jim podaří jejich finanční situaci do konce roku stabilizovat, jedna třetina označuje svou situaci za stejnou bez jakéhokoliv zhoršení, jedna čtvrtina (26 %) ve stabilizaci nevěří a zbývající část si není výhledem jistá. 

Průzkum „Situace samoživitelů po půl roce po COVIDU“ probíhal od 3. do 17. srpna 2020 a zúčastnilo se ho 1 528 respondentů. Ankety se zúčastnili rodiče samoživitelé z celé České republiky. 

zdroj www.klubsvobodnychmatek.cz

Klub svobodných matek provozuje i eshop, kde může koupí produktů, podpořit svobobodné matky nebo samoživitzele i samoživitelky s dětmi. Nebo přispět finančně.

Informace k jejich eshopu:

Začátek školního roku znamená většinou radost pro děti, ale starost pro rodiče, obzvlášť samoživitele. Z toho důvodu bude naše nezisková organizace opět pomáhat programem BACK TO SCHOOL, kdy budeme dětem platit obědy, školní potřeby nebo kroužky. Vy jim můžete pomoci třeba nákupem virtuálních poukázek nebo udělejte radost sobě ručně vyrobenými dárky, z každého jde totiž 100 Kč do našeho fondu, ze kterého vše platíme. “Děkujeme, že jste s námi!”

Spojíme se a pomůžeme si

Spojujeme ZDARMA dobrovolníky a firmy s lidmi, kteří hledají pomoc. Na našem webu najdete desítky nabídek pomoci, služeb nebo zboží.

Bez registrace, diskrétně, přímo zde, v našem online chatu.

Odkaz na web spojimese.cz >odkaz<< (otevře se na nové záložce)">>>odkaz<<

Na webu spojimese.cz, pomáháte konkrétnímu žadateli. Můžete buď jako samoživitelé poptávat služby nebo dávat nabídky s potřebnou pomocí. Potřeba je registrace na webu.

Výběr ze sekce poptávky >odkaz<< (otevře se na nové záložce)">>>odkaz<<

Dobrý den jsem na dvě dcerky sama starší dcerka se léčí na onkologii měla nádor v žaludku a mladší má Cystickou fibrozu obě dcerky dodržují bezlepkovou dietu a starší ještě bezlaktozovou dietu. Potřebuji dezinfekce prášek na praní kosmetiku a jídlo pro dcerky .Moc děkuji .

Dobrý den, jsem matka samozivitelka. Mam 14 leteho syna, pred pěti lety jsem se rozvedla jelikoz manzel mne napadl nožem a pychl pod oko, můj syn byl u toho a tak jsme ted sami. Po byvalem manzelovi musim splacet dluhy a tak sem musela diky tomu do insolvence jinak bych to nikdy asi nesplatila . Z platu mi zustava ztezi 1000-1500 na mesic nekdy dokonce i mene.. Byla bych moc vděčná za jakoukoliv pomoc. Předem děkuji

Dobrý den, jsem těhotná maminka jsem v 8.měsíci těhotenství zachvilku mam rodit hrozí mi i předčasný porod přítel se z níčeho nic sbalil a odešel vzal si svoje věci. Chybí mi pračka kterou sháním i za odvoz nebo tak pomáhá mi i organizace naděje a sociálka sháněli mi věci na malou aby měla vše než se narodí bohužel bydlím v nájmu 2 kk platí se 9000 měsíčně se vším všudy já nemám ani korunu byla jsem i na hmoutné nouzy jenže zatím ještě nic neschválili tak občas pomůžou finančně na jidlo kamarádi nebo známý to je tak všechno nejhorší na tom je že mám i dluhy tak pokud by se někdo našel kdo by mi pomohl aby jsem neměla exekuci nějak to vyřešit alespon budu ráda za každou pomoc která se mi nabídne

Dobrý večer, jsem matka samoživitelka (33 let) dvou holčiček 10 a 5 let, a bohužel kvůli mému zdravotnímu stavu ( akutní leukémie ) jsem bez zaměstnání. S manželem se rozvádím a kvůli jeho neochotě a neustálým naschválům se rozvod neustále protahuje. Jelikož je ,,zatím ještě manžel,, a má celkem vysoký příjem,a úřady nás tím pádem berou jako manžele a rozvodové řízení je nezajímá, jelikož není vynesen rozsudek, nemám nárok od státu na žádné peníze. Možná kromě invalidního důchodu, který je pro změnu pozdržen kvůli posudkové komisi.Jediný můj příjem jsou nyní alimenty od ,,manžela,, které činí (měli by činit, platí kolik zrovna uzná za vhodné) 5000,- .Nyní jsem v situaci, kdy bydlím s dcerkami v pronajatém bytě 1+1, kde nájemné činí 7.000,- Kč včetně energií,a jsem ve zpozdění s platbou nájmu. Nyní dlužím majitelce 2 nájmy, což je celkem 14.000 ( majitelka mi dala poslední lhůtu k zaplacení dluhu do pátku) Dlouho jsem váhala zda požádat o pomoc zrovna touto cestou, ale bohužel mé zoufalství a bezvýchodnost z této situace, mě donutila sama sobě přiznat, že už mi jiná možnost nezbývá. Tak budu doufat, že se stane zázrak a najde se zde někdo ochotný,kdo mi bude ochotný alespoň trochu pomoci.

Jsem matka 13tileteho syna.. Je mi 38let. Jsem teď již druhý měsíc onkologicky pacient.. S agresivním gliomem v mozku..
A potřebovala bych pomoc.
Nákup potravin.. Zeleniny..sýrů a Masa. Také drogerii protože po chemu se hodně potim tak bych uvítala prášek na prani.. Šampon a mýdlo.

Jsem maminka 3 nedonošence syn bezlepková dieta dcera slepá na jedno oko skoro mě diagnostikovali rakovinu dělohy moc prosíme o pomoc z potravinami a vecma na dcerku ve velikosti 134 žijeme jen z rodičaku děkujeme moc

A pokud bch mohla požádat pro syna na půjčení nebo darování nějaký starý notebook protože mu starý odešel prý se zničila základová deska a již to nelze opravit. Ono přeci jen mu tam pořád chodí úkoly. A teď je nema jak dělat.
Předem děkuji Dvořáková H.

Dobrý den,jmenuji se Tomaš má roční dceru .
Jsem otec samoživitel už 11měsícu . Mama dcerky nás opustila když jí byl měsíc (po porodu to psychycky ani fyzicky nezvladala)
Alimenty neplatí a už se vubec neozývá .
Já jsem tedy na rodičovské dovolené kterou beru 10.000kč najemné platím 12.500.
Do března jsem pracoval jako číšník (hlidala mi moje Mama)
V době korona krize jsem přišel o praci takže hlavně o další “plat” .
Samozřejmě praci stale hledám (mám ted 3pohovory tento měsíc) Bohužel moje Maminka je v ID jinak by mi samozřejmě pomohla ale teď chodi na operace ohledně spodní časti těla .
Proto jsem chtěl požadat zda by nám mohl někdo pomoci ? Samozřejmě budeme vděčný za cokoliv . S pozdravem a děkuji za přečtení Tomaš

Nabídky naleznete >zde<< (otevře se na nové záložce)">>>zde<<

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x