Co je to menstruační kalíšek a zdravotní nezávadnost

Menstruační kalíšek je hygienická pomůcka určená pro opakované použití během menstruace. Kalíšek se zavádí dovnitř do pochvy, podobně jako tampon, kde se do něj sbírá menstruační krev. Na trhu existuje mnoho různých značek, kalíšky se vyrábí v mnoha různých variantách a je třeba si vybrat správnou velikost.

Základní informace o menstruačním kalíšku

Každé 4 až 8 hodin (podle toho, jak je silná vaše menstruace) je nutné kalíšek vyjmout, vylít a opláchnout v čisté vodě. Kalíšek pojme asi 30 ml tekutiny. Díky tomu ho budete vyjímat pravděpodobně méně často, než si vyměňujete tampony nebo vložky.

Menstruační kalíšky se vyrábí z měkkého silikonu, z latexu a z termoplastu (TPE). Kalíšky ze silikonu mají tu výhodu, že silikon je již roky používán v lékařství a alergie na tento materiál se téměř nevyskytují. Oproti tomu latex vyvolává alergie mnohem častěji. Nový materiál TPE má zdravotní atesty a zdá se být pro výrobu kalíšků stejně vhodný jako silikon. Jeho výhodou je, že kalíšky z něj vyrobené jsou často levnější. Na dotek je kalíšek podobný dětskému dudlíku. Po zavedení těsně přilne ke stěně pochvy a tak je zaručeno, že krev stéká pouze do něj.

Kalíšek versus tampon

Na rozdíl od tamponů se krev do kalíšku neabsorbuje, kalíšek je možné po vyjmutí umýt a znovu použít. Rozdíl je také v tom, že díky tomu kalíšek nevysušuje sliznici pochvy. I ženy, kterým tampony nevyhovovaly, kalíšek bez problémů používají.

Odpovědi na otázky, které většinu žen napadnou jako první

Menstruační kalíšek je ze zdravotního hlediska lepší než tampony. Materiál, ze kterého je kalíšek vyroben, je na rozdíl od materiálu tamponů nepřilnavý pro bakterie. To znamená, že se bakterie na kalíšku nemohou množit. Navíc kalíšek není parfémovaný a nejsou v něm zbytky chemie (např. z bělení). Při použití kalíšku nevznikají opruzeniny jako při použití vložek. Pokud je kalíšek správně zaveden a správně sedí, nemůže z něj unikat žádná krev a ani nevíte, že ho máte.

Menstruační kalíšek je vhodný pro všechny sporty včetně jízdy na kole a plavání a můžete ho používat i během noci.

Proč je kalíšek super?

Můžete ho používat úplně při všem a úplně pořád!

Kalíšek a mladé dívky

Menstruační kalíšky se vyrábí i v malých velikostech vhodných pro mladé dívky. Jedná se například o kalíšky Me Luna S, OrganiCup Mini, Claricup 0. Zajímá vás, zda Může i panna používat kalíšek?

Zdravotní nezávadnost

Menstruační kalíšky neobsahují žádné superabsorbční látky, deodoranty ani bělidla. Jsou z antialergenního materiálu a nenarušují zdravé poševní  prostředí a mikroflóru. Jsou vhodné i pro ženy s citlivou pokožkou. Nejsou spojovány se syndromem toxického šoku (více informací v článku Vědecké studie potvrzují: menstruační kalíšek je bezpečný).

Hladký povrch kalíšku nebrání samočisticím a ochranným mechanismům sliznice pochvy. Kalíšek neabsorbuje přirozenou vaginální vlhkost a neuvolňují se z něj žádná vlákna nebo částice

Je samozřejmě nutné dodržovat hygienu rukou při manipulaci a správně se o menstruační kalíšek starat..

Jednoduchá údržba

Menstruační kalíšek se desinfikuje stejně jako dudlík pro miminko: jednoduše ho necháte vyvařit cca 5 minut ve vodě.

Kalíšek lze desinfikovat i tabletami Milton nebo pomocí prášku Magic Touch. Po konzultaci s gynekoložkou doporučujeme kalíšek po desinfekci vždy ještě důkladně opláchnout vodou, aby nedošlo ke kontaktu sliznice s chemikálií.

Dlouhá životnost

Používání kalíšku je ekonomičtější a pohodlnější. Nebudete muset znovu a znovu kupovat tampóny a vložky a stále přemýšlet, zda jste si jich vzala s sebou dost, když jdete ven. Životnost menstruačního kalíšku je 5 až 15 let. Delší životnost uvádí výrobci kalíšků z lékařského silikonu.

Lékařský silikon je materiál vynikajících vlastností

Silikon, ze kterého jsou kalíšky většinou vyráběny, je materiál nejvyšší kvality schválený pro použití ve zdravotnictví a v potravinářském průmyslu. Vlastnosti silikonového materiálu jsou:

 • zdravotní nezávadnost (biokompatibilní a netoxický)
 • struktura materiálu je nepřilnavá, hladká a zamezuje množení bakterií
 • neuvolňuje vlákna na rozdíl od tampónů a menstruačních vložek
 • odolnost vůči UV a IR záření
 • neměnné mechanické vlastnosti a tepelná odolnost od -50°C do +240°C
 • neobsahuje barviva a ftaláty

Používání kalíšku je šetrné k životnímu prostředí

Menstruační kalíšek je šetrný k životnímu prostředí. Představte si, kolik vložek a tampónů jste již za ta léta koupila a vyhodila!

 Při jakých sportech a aktivitách ho můžete používat?

 • plavání
 • jízda na kole
 • lyžování
 • jízda na běžkách
 • skialpinismus
 • jízda na kajaku
 • potápění
 • treking
 • speleologie
 • tanec
 • lezení
 • bowling
 • šachy 🙂

Kalíšek můžete mít zavedený po celou noc a spolehlivě vás ochrání.

Je to ideální řešení dámské hygieny při cestování.

Nemusíte přemýšlet, kolik vložek nebo tamponů si vzít s sebou. Klidně se můžete koupat i během svých dnů. Můžete se slunit v plavkách a neobávat se, kde vám zrovna vykoukne šňůrka od tampónu.
Při cestování s batohem na zádech nemusíte nosit spoustu vložek nebo tampónů a pořád je v batohu někam přendávat. Nemáte se kde umýt – nemusíte, při používání kalíšku nebudete špinavá od menstruační krve. Ani se vám nestane, že byste si ušpinila spacák. Navíc nebudete mít špatný pocit z vyhazování hygienických pomůcek během treku v přírodě.
Ke kalíšku si můžete také pořídit LadySanitizer, což je antibakteriální gel s okamžitým účinkem. Doporučujeme ho použít před a po manipulaci s menstruačním kalíškem, pokud není k dispozici voda a mýdlo. Jedná se o rychleschnoucí, bezbarvý gelový přípravek.

Používání kalíšku je zcela bez zápachu!

Vaše menstruační krev totiž sama o sobě nesmrdí. Nepříjemný zápach začne vydávat až při kontaktu s vložkou nebo tamponem, které jsou napuštěné různými deodoranty. A také bakterie, pro které je krev nasáklá ve vložce nebo tamponu ideální domov, vůni zrovna nevydávají.
Připadá vám to nechutné? Nám taky! Proto používáme menstruační kalíšek, ve kterém se krev shromažďuje ve svém přirozeném tekutém stavu, nezapáchá a bakterie se v ní nezabydlí.

Používání menstruačního kalíšku se doporučuje ženám, které mají potíže s opakovanou vaginální mykózou a kalíšek je vhodný i pro ženy, které trpí na ekzémy nebo různé kožní alergie na tampony nebo latexový materiál. Silikonový materiál, který je absolutně neutrální, udržuje přirozené zdravé vaginální prostředí a nevysušuje sliznici.

Pokud si chcete kalíšek pořídit, navštivte náš eshop MALUNA.cz,

kde nabízíme mnoho různých značek i praktické příslušenství ke kalíškům.

Historie

První menstruační kalíšek byl patentován v roce 1860 a značně se lišil od toho, který známe dnes. Roku 1937 americká herečka Leona Chalmers navrhla kalíšek, který se již těm dnešním velmi podobal. Sériová výroba se ale zpozdila z důvodu nedostatku výchozí suroviny – gumy – v období po 2. světové válce. Proto první výrobky přišly na trh až v 50. letech 20. století v severovýchodní Americe. Avšak mezi ženami nebyla v té době vůle užívat hygienické pomůcky tohoto druhu, a tak produkt nebyl úspěšný a na trhu se neudržel.

Ženy/dívky jakou menstruaci máte? (Maximálně tři odpovědi)

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

V roce 1987 byl na trh v USA uveden kalíšek Keeper, avšak u mnoha žen se objevily alergické reakce na použitý materiál na bázi latexu.

Menstruační kalíšek Mooncup, který se začal v roce 2002 prodávat v Anglii, je z měkkého silikonu. To je materiál, který nevyvolává žádné alergické reakce, a proto se tento produkt osvědčil. Byl okamžitě velmi pozitivně přijímán lidmi se silným povědomím o ochraně životního prostředí a problematice zdraví.
Design finského menstruačního kalíšku Lunette navrhla v roce 2004 Heli Kurjanen.
Menstruační kalíšek LadyCup začala vyrábět česká firma Jaguara s.r.o. v roce 2007 a kalíšek Yuuki česká firma BETA s.r.o. v roce 2008.
Více informací o historii najdete v článku Historie menstruačních kalíšků.

Každá žena průměrně za svůj život spotřebuje 10 000 kusů vložek nebo tamponů. Umělohmotné součásti těchto hygienických pomůcek nejsou rozložitelné přirozenou cestou v krátké době, a tak se hromadí na skládkách a zatěžují životní prostředí při spalování ve spalovnách odpadu.

Zdravotní nezávadnost

Mnoho žen si v souvislosti s kalíškem pokládá otázku, zda je používání bezpečné pro zdraví. Kdyby se ženy alespoň z poloviny tak urputně zamýšlely nad používáním jednorázových vložek a hlavně tamponů, došlo by pravděpodobně celkem rychle k velkým změnám. To se ale bohužel neděje, protože co používá většina žen a reklama říká, jak je to skvělé, to přeci skvělé je.

Vzhledem k tomu, že se kalíšek zavádí do pochvy podobně tako tampon, uvádíme zde rozdíly mezi nimi. U vložek jsou zdravotní rizika menší, protože kontakt se sliznicí je výrazně menší než u tamponů.

Běžně známé věci o tamponech:

 • vysušují poševní sliznici
 • odírají poševní sliznici a způsobují drobné ranky
 • uvolňují se z nich syntetická vlákna a zachycují se na stěnách sliznice
 • obsahují chemické látky, které mohou negativně působit na citlivou poševní sliznici
 • tvoří v pochvě ideální místo pro pomnožování bakterií
 • nasáklý tampon je jako tvrdý špunt a může působit nepříjemný tlak
 • mohou vyvolat syndrom toxického šoku (TSS – Toxic Shock Syndrome) 

Více informací naleznete v článku Všechna tajemství o tamponech.

Menstruační kalíšky jsou vyrobeny ze silikonu (nebo z TPE). Zdravotní výhody jsou:

 • menstruační krev je v kalíšku v přirozeném stavu
 • kalíšek zavádíte vlhký a neodíráte si s ním poševní sliznici
 • silikon nevysušuje sliznici, nic se do něj nevsakuje
 • nic se ze silikonu do pochvy neuvolňuje
 • silikon je měkký, přizpůsobuje se vašemu tělu
 • silikon je nepřilnavý pro bakterie

Vzpomeňte si jak probíhá menstruace v noci, pokud použijete vložku. Vleže všechna krev nevytéká ven a když ráno vstanete, často z vás vyteče větší množství krve. Tato krev byla několik hodin, během kterých jste spala, uvnitř vaší pochvy. Je to pro tělo zcela normální stav, při kterém se nic nezdravého neděje. Stejně je to s kalíškem. Vaše menstruační krev, na které není nic špatného ani nečistého, je uvnitř vašeho těla do doby, než kalíšek vypláchnete.

Výhoda kalíšku je i v tom, že když svou menstruační krev vyléváte, vidíte ji. Pokud se děje něco neobvyklého – obsahuje větší kusy sliznice než jindy, zapáchá – zjistíte to hned a můžete se poradit se svým gynekologem

Ženy/dívky jaké menstruační pomůcky používáte?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Vaše menstruační krev nezapáchá! Typický zápach šířící se kolem žen nezpůsobuje samotná krev, ale její kombinace s chemií ve vložkách a tampónech.

Ženy, které začaly používat kalíšky, se často zbavily mnoha potíží:

 • ustupují kvasinkové infekce
 • ustupují záněty pochvy
 • bolesti při menstruaci jsou menší nebo zcela zmizí
 • ty, pro které byly tampony nesnesitelné, našly variantu menstruační hygieny vhodnou pro sportování

K výše uvedenému nemáme žádné odborné studie. Vycházíme pouze z vlastních zkušeností a ze zkušeností, které nám ženy s kalíšky posílají. Mnoho pozitivních věcí spojených s menstruačními kalíšky souvisí s tím, že díky této pomůcce žena mnohem snadněji nachází cestu k vlastnímu tělu a učí se vnímat své tělesné potřeby. Překlady studií, které se zabývaly menstruačními kalíšky, odkazy na tyto studie a další informace k bezpečnosti kalíšku, najdete například zde:

Zdravotní atesty menstruačních kalíšků:

Na výrobu menstruačních kalíšků většiny značek je používán silikon určený pro potravinářské a farmaceutické účely (tzv. lékařský silikon). Tento silikon má atesty jak v USA tak v Evropě. Atest FDA – the American Food and Drug Administration (úřad pro léčiva a potraviny amerického ministerstva zdravotnictví). U některých značek má atesty FDA pouze použitý materiál, u jiných i samotný výrobek.

 • Claricup: silikon, označení CE, zdravotní atesty, FDA silikon, ISO
 • DivaCup: silikon, atesty FDA, ISO, TGA
 • Femacup: silikon, zdravotní atesty, ISO 9001.
 • FemmyCycle: silikon, FDA silikon, ISO,  Med Device&Diagnostics EXPO nejinovativnější výrobek 2013, Medical Device Licence
 • Fun Cup: silikon
 • Gaia cup: silikon (certifikace)
 • LadyCup: silikon, který byl schválen SZÚ (Státním zdravotnickým ústavem)
 • LaliCup: silikon, získal certifikát FDA, ISO 10993 a USP Class VI
 • Lily Cup: silikon
 • Lunacup: silikon, zdravotní certifikace USP Class VI. a ISO 10993
 • Lunette: silikon, atesty FDA, TGA, certifikáty Made in Finland
 • Luv Ur Body: silikon, atesty FDA, ISO, NAFDAC
 • Mamicup: silikon, ISO
 • Masmi Organic Care: TPE
 • Me Luna: TPE , čirá varianta atesty FDA, Dekra, Bfr, ISO
 • Merula Cup: silikon
 • Mooncup: silikon, atesty FDA, ISO, Vegetarian Society, Vegan Society; ocenění: 2007 Best Buy od Ethical Consumer Magazine, Oceněn ve Women in Ethical Bussiness Award, 2011 Best Eco Product, 2013 Healthy Awards, 2014 se zařadil mezi TOP 50 etických firem
 • Naturcup: silikon, atesty FDA
 • OrganiCup: lékařský silikon, certifikace Vegan Society, ISO 9001:2008, Allergy Certified™, vyrobený v souladu s US Pharmacopoeia XXII Class VI a 21 CFR 177.2600
 • Satisfyer: silikon
 • Selena Cup: silikon, atesty FDA
 • Silky Cup: TPE, schválen SZÚ (Státním zdravotnickým ústavem)
 • t.o.c: silikon
 • Yuuki: silikon, schválen SZÚ (Státním zdravotnickým ústavem)
 • Ziggy Cup: silikon, atesty FDA

Pokud se podíváte na články o jednotlivých značkách kalíšků, najdete tam také informace o tom, v jaké zemi jsou vyrobené a případné další certifikace. Více informací o certifikacích najdete v článku Certifikace a ocenění výrobků.

Vyjádření gynekologů

Menstruační kalíšek vzhledem k použitému materiálu nepodněcuje vznik svědivého výtoku (mycosy). Protože se na čípek děložní jakoby navléká, nezabraňuje odtoku krve z dělohy. Je vhodný pro všechny ženy, které již měly pohlavní styk. Panny mohou používat kalíšek jen v některých případech. (pro více informací se podívejte na článek Mohou kalíšek používat panny?)
Menstruační kalíšek není vhodné používat v období šestinedělí. Ženy potýkající se s problémem HPV viru kalíšek používat mohou, stejně tak je bezproblémové použití kalíšku při zavedeném nitroděložním tělísku.
MUDr.Marcela Bittnerová

zdroj – 1 a 2

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x