Nikdy nekouřila, přesto onemocněla rakovinou plic. Jako většina pacientů ale přišla příliš pozdě

29. 7. 2020 Author Aneta Novotná 15

Je to velmi smutné, ale rakovina plic patří zpočátku k těm méně nápadným a ve většině případů se na ni přijde příliš pozdě. Člověk například najednou začne plivat krev. Jenže to už je v jednom ze dvou posledních stádií smrtelné nemoci, kdy už mu lékaři nemohou pomoci nejefektivnější metodou – odstraněním nádoru.

Nemoc v pozdním stádiu

Takový byl bohužel také případ Arety Elischerové, která o svém příběhu promluvila na tiskové konferenci, kde lékaři představovali nový screening rizikových jedinců.

Přestože Areta nikdy nebyla kuřačkou, navzdory všeobecnému přesvědčení si musela vyslechnout zdrcující diagnózu: trpíte rakovinou plic, která navíc už vytvořila metastázy. “Operace už nebyla možná a v podstatě okamžitě jsem se začala léčit chemoterapií,” říká Areta Elischerová, která je shodou okolností lékařka.

Bohužel právě to ji pravděpodobně stálo cenný čas, kdy mohla být rakovina ještě lépe léčitelná. Na jaře ji po návratu z dovolené postihl nepříjemný zápal plic. Jako lékařka si sama předepsala antibiotika a odpočívala na lůžku. Na něco, jako je rakovina plic ani nepomyslela. “Jenže další dva měsíce jsem se vůbec necítila dobře. Špatně se mi dýchalo a byla jsem velmi unavená. Nakonec mě prohlédla plicní lékařka a ta mi po sérii vyšetření bohužel oznámila, že mám rakovinu plic.

Ačkoliv panuje všeobecně přesvědčení, že rakovina je stále lépe léčitelná, platí to jen do určité míry. Pokud pacient s rakovinou plic dorazí v prvním stádiu, jsou jeho vyhlídky velmi pozitivní. Nádor je možné operativně odebrat a je slušná šance na návrat do běžného života. Teď ale to důležité: pouhých 15 % případů rakoviny plic se podaří odhalit takto včas.

Kuřáci náznaky ignorují

Nejde přitom ani tak o to, že by pacienti svůj zdravotní stav podceňovali a báli se k lékaři jít. Rakovina plic jednoduše nebolí a zejména kuřáci první lehké symptomy přejdou obvykle mávnutím ruky, protože představují jejich denní chleba. “Když dotyčný kouří a kašle, přijde mu to zcela normální. Až když začne vykašlávat krev nebo mít bolesti z metastázy či z místního prorůstání nádoru do hrudní stěny, teprve pak přijde. Ale to už je samozřejmě velmi pokročilé stadium onemocnění,” říká Martina Vašáková, lékařka a předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti.

Rakovina plic v České republice každý rok postihne sedm tisíc lidí. Devět z deseti případů přitom souvisí s kouřením – nikoliv jen aktivním, ale také pasivním. Bohužel každý rok tento typ rakoviny usmrtí 5500 lidí. Z toho je patrné, jak málo lze pro většinu lidí s touto diagnózou udělat.

Také proto se odborníci rozhodli přijít s programem plošného screeningu. V jeho pilotu by se do něj mělo zapojit 30 tisíc lidí z té nejrizikovější skupiny, a to silných kuřáků ve věku 55 až 75 let. Podmínkou pro účast v programu je to, aby daný člověk nejméně po dobu dvaceti let kouřil alespoň krabičku cigaret denně. V součtu jde tedy o minimálně 150 tisíc vykouřených cigaret.

Lékaři očekávají, že v pilotní fázi by dosud netušený nádor mohli objevit u 650 lidí. Do budoucna by ale screening rádi rozšířili až na 390 tisíc lidí. Tento postup by měl navýšit počet lidí, kteří se v rukou lékařů ocitnou ve chvíli, kdy je s nádorem možné ještě něco dělat.

V diskuzi:

Gabika 29. 7. 2020 (5:30 pm)

Přesně tak. Moje bývalá kolegyně se nejmíň 5 let léčí na plicním oddělení. Špatně se ji dýchá a již 3 roky funguje jen s kyslíkovou bombou. Necítí se dobře a pravidelně chodi na kontroly a občas ji musí hospitalizovat. A teď po těch letech ji zjistili rakovinu plic a metastázy v játrech a ledvinách. Takže kdo za to může? Ona tam byla včas. Smutný naše zdravotnictví. Jen teorie, ale praxe je jinak.
zdroj – www.ferty.cz

Pro Gabiku: rakovina plic – čaj z puškvorce, přesličkový čaj; játra – čaj z pampelišky; na ledviny – čaj přeslička, čaj celík zlatobýl; více v knihách od Marie Treben

https://www.zenazdravotne.cz/?s=plic

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x