Dopis pro všechny ženy

Milé ženy,

Ráda bych šířila osvětu. Chci s Vámi sdílet úžasnou věcičku. Menstruační kalíšek. Možná jste o něm slyšely, možná ho znáte, možná ho používáte…, a pokuď ne, můžete si o něm něco přečíst v tomto dopise, který Vám píšu, chcete-li.

Dopis všem ženám o menstruačním kalíšku

Nejprve Vám ovšem povím, proč se mi příčí vložky a tampóny.

Ve zkratce – vložky a tampóny jsou H.N.U.S.!

– 85% z nich obsahuje GLYFOSFÁT (karcinogen), jelikož na polích (nejen s bavlnou) se dnes bohužel (je to skutečně k zlosti) používají agrochemikálie, například pesticid Roundap od společnosti Monsanta, který právě obsahuje již zmíněný glyfosfát.

(Mimochodem, i kdyby ta vatová bavlna byla zcela nezávadná, tak v případě tampónů by ani tak nebyla úplně zdravá, jelikož není zcela homogenní a může se uvolňovat do těla.)

– Jsou běleny, no a při procesu bělení chlorem vzniká jako vedlejší produkt DIOXAN (rovněž rakovinotvorný).

– Tampóny -> množí se v nich bakterie přímo uvnitř vašeho těla, z čehož mohou krom zápachu vzniknout bolesti, nepříjemné pocity, pálení, svědění, výtoky, problémy s vaječníky či v krajním případě to může vést až k neplodnosti. Či mohou též způsobit Syndrom toxického šoku (TSS=toxic shock syndrome), což je onemocnění vyvolané právě bakteriemi (zejména stafylokoky). Množení bakterií je mnohonásobně umocněno koupeme-li se s tamponem, (a ještě více v přírodních vodách), jelikož bakterie a všecka ta mikro havěť se přes šňůrku může dostat do pochvy a v tamponu, kde je pro to ideální prostředí, se začne množit. Snadno se pak může dostat dále do těla.

Tampony nebo vložky?

– Nikde se však nedočtete, jaké je jejich přesné složení, jelikož není ze zákona nařízeno tyto údaje uvádět, a tak je nikdo neuvádí. Avšak to, že obsahují srážedla, je asi každému jasné…

– Používáním vložek a tampónů se měsíčně vyprodukuje takové množství odpadu, který se rozkládá velmi pomalu, že mě děsí jen představa na to, jaká kvanta to jsou. (Měla jsem špatný pocit, že znečišťuju Zemi, deptalo mě, kolik odpadu měsíčně přibylo. Chtěla jsem to změnit a to jsem taky udělala.)

– A ještě je tu pár nepříjemností… vložky či tampóny se musí měnit několikrát denně, musí se na to myslet a to může být otravné a někomu to může způsobit, že se třeba cítí špatně. Přitom, je to ztráta času. A ještě ke všemu je to přemrštěně drahé…, každý měsíc platit za něco, co potřebujeme kvůli tomu, co nám dala do vínku příroda. (Přijde mi to asi tak absurdní, jako platit na nádraží dvacku za to, že se dojdu vyčůrat.)

KALÍŠEK

– Je šetrný k našemu zdraví. Nenarušuje ženskou cykličnost. (Nedráždí sliznici, nehromadí bakterie. – Tudíž s jeho používáním nemůžete mít TSS-syndrom toxického šoku ani jiné zdravotní komplikace.)

– Je šetrný k našemu životnímu prostředí. Neprodukujete odpad, jelikož kalíšek se dá používat opakovaně a vydrží až deset let. (A to je sakra rozdíl, jestli tu po vás za deset let zbyde několik kil odpadu, nebo jeden malý kalíšek.)

– Krom toho, že šetří přírodu, šetří též vaši peněženku. (Zakoupíte ho zhruba za 500,- a vydrží vám několik let, třeba i deset. Vezmete-li si, že za vložky či tampony utratíte měsíčně třeba pade, tj. 600 korun za jeden rok, tj. 6000 korun za deset let, je vidno, že skutečně ušetříte. A navíc nemusíte nic řešit, nic si měsíčně kupovat a tahat to všude s sebou. Vezmete si jen kalíšek, který máte doma v šuplátku a který nezabírá žádné místo.)

Menstruační kalíšky Me Luna

Den při menstruaci s kalíškem je jako každý jiný den. Kalíšek totiž necítíte a nemusíte na něj během dne vůbec myslet. Stačí, když ho ráno a večer vylejete a opláchnete vodou/mýdlovou vodou. Před a po každé menstruaci kalíšek na 5 minut vyvaříte ve vroucí vodě.

– S kalíškem můžete dělat cokoli. Plavat, sjíždět řeku, vydat se na kole na dlouhý výlet, provozovat jakékoli sporty, sbalit si svá fidlátka a putovat přírodou, spát pod širákem,… (Dokážete si toto představit s vložkami? Já doopravdy ne. No a s kalíškem je to úplně v pohodě.)

– Myslím, že mi kalíšek pomohl přijmout mou ženskost, přiměl mě ke smíření, k přijetí sebe sama. Díky němu vnímám menstruaci jako přirozenou věc, se kterou jsem smířená. (Doufám, že třeba díky mému dopisu poznáte totéž.)

KALICH V KOSTCE

  • ZDRAVÍ
  • EKOLOGIČNOST+EKONOMIČNOST (šetří přírodu, peněženku, čas)
  • VŠECKY ČINNOSTI
  • SMÍŘENÍ+PŘIJETÍ

Mně připadá, že kalíšek je super.

Pokud vám však připadá, že kalíšek není to pravé ořechové pro vás, a zároveň si nechcete ničit zdraví a znečišťovat planetu, povím vám, že existují i různé další možnosti. Látkové vložky (s nepromokavou vrstvou, díky níž rozhodně neprotečou), menstruační houby, vložky a tampony z bio bavlny…

P.S.: HAčko je zlo!!! (hormonální antikoncepce)

– Rozhodí metabolismus, zazdí cykličnost, je to zkrátka pro tělo nepřirozené! Krom toho, že je to chemie jak hovado…

– Znečišťuje vodu, do které se vyloučí z těl uživatelek hormony, které z toho v čističkách nejdou dostat, takže to pak všichni pijeme a ničí to zdraví nás všech! (dobrovolně nebo nedobrovolně) A to je děs! No není užívání HAčka sobecké?! Krom toho, že je neekologické, nezdravé a nepřirozené…, žejo.

Doufám, že vám dopis sdělil poslání, jaké sdělit měl a že vás třeba přiměl k zamyšlení.

Mějte se krásně!

(S kalichem v kapse! :))

Miška Volfová

Za poslání dopisu moc děkujeme. Autorce je 19 let, což nás potěšilo samo o sobě. Já osobně jsem většinu věcí, o kterých Miška píše, zjistila (bohužel) až později. Mohu se vymlouvat, že tehdy nebylo tolik dostupných informací, ale “kdo hledá, najde” – a to platí i dnes. Takže každý dopis, každé slovo, je důležité. Můžeme tím pomoci ke zdraví a pohodlí ženám kolem nás. (za Kališnice Ilona Bittnerová)

Fotky, které jsme k němu vybrali, jsou pouze ilustrační.

zdroj – kalisek.cz

Ženy/dívky jaké menstruační pomůcky používáte?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Kalíšek nejde vyndat!

Kolikrát už přišel mail s tím, že kalíšek nejde vyndat … Kolik je zoufalých nebo naštvaných příspěvků v diskuzích! Jste zrovna v té situaci? Nebo ji máte za sebou a bojíte se proto kalíšek zkusit znovu?

Kalíšek někdy zajede příliš hluboko do pochvy. Může se to stát, když je pro ženu moc malý, netěsní a posouvá se. Nebo když je moc velký – hlouběji v pochvě je víc místa a kalíšek se tam posune. Nebo když plavete či spíte – tělo je uvolněné a kalíšek se posune. Může to být, ale i nemusí, provázené protečením kalíšku. A mohou být i jiné situace, kdy se prostě kalíšek dostane příliš hluboko a je složité ho vyndat …

V diskuzích se objevují stále stejné příspěvky. Kalíšek zajel hluboko, vystresovaná žena ho nemohla vytáhnout, „rvala ho ven“ a ublížila si, či dokonce musela navštívit gynekologii. Některé ženy si takové příspěvky přečtou už před vyzkoušením kalíšku a dopředu mají z této varianty strach. Ani se nedivím! I mně někdy běhá mráz po zádech při líčení poškrábání, natržení apod.

Klíčem k úspěchu či neúspěchu je stres

Menstruační kalíšky mají stopku či jiné zakončení usnadňující vyndání a kopírující systém tampónů, které většina žen zná a má s nimi zkušenost. Nicméně kalíšek se nejlépe vyndává za spodní část, ne za stopku. Trochu kalíšek zmáčknete, zruší se podtlak a kalíšek vytáhnete. U některých žen se vytváří silnější podtlak, mohou si to snadno ověřit i podle zvuku. U jiných to ani není poznat a kalíšek přesto funguje, jak má.

Každá žena (pokud není extrémně silná) si je schopna dosáhnout na děložní čípek. V naší společnosti k tomu nejsme vedeny, takže mnoho žen nejenže neví, kde děložní čípek mají, ale neví, že ho vůbec mají. Doporučuji to prozkoumat, pokud jste to ještě nikdy neudělala. Zjistíte například i to, zda je třeba váš čípek nízko položený, což můžete zohlednit při výběru kalíšku.

V každém případě – mezi pochvou a dělohou je děložní čípek. Přes ten kalíšek nemůže projít. A vzhledem k tomu,

že si dosáhnete na děložní čípek, určitě vyndáte i váš menstruační kalíšek!

Děložní čípek, by Healthwise Staff

Celý problém s vyndáním kalíšku je ve vaší hlavě. Pokud jste ve stresu, tak se svaly pánevního dna stáhnou = pochva se zmenší. V tom případě na čípek ani zasunutý kalíšek nedosáhnete. Možná dosáhnete jedním prstem, ale na kalíšek potřebujete dva prsty – musíte ho chytit a vytáhnout.

Ženy/dívky jakou menstruaci máte? (Maximálně tři odpovědi)

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Co tedy dělat?

1) Zaujměte polohu ve dřepu se široce roztaženýma nohama. Nejprve zkuste posunout kalíšek níž stažením svalů – zatlačíte podobně, jako když jste na záchodě. Pro některé ženy to bude snadné – snadno poznají, které svaly použít. Po porodech či při sedavém způsobu života to ale může být pro některé ženy těžší. Kalíšek stažením svalů vypudíte níž, chytnete ho a vyndáte.

2) Pokud kalíšek nejde posunout pomocí stažení svalů, zkuste vsunout dva prsty do pochvy a kalíšek nahmatat a vytáhnout. Určitě pomůže, když se zároveň pokusíte tlačit směrem dolů – ven. Co také může pomoci (a nedělám si legraci, mám to odzkoušené) – vyplázněte při tom jazyk jak nejvíc můžete (budete-li to provádět před zrcadlem, tak při tomto kroku se vám minimálně zlepší nálada 🙂 

3) Udělejte si „to“. Ano, mám na mysli masturbaci. Nebo znáte lepší způsob jak se uvolnit? Ať už dosáhnete orgasmu či nikoliv, celá pochva se při masturbaci zvlhčí a uvolní. Budete moci pro kalíšek snadno sáhnout a vyndat ho. Pokud máte otevřený vztah s partnerem, pak můžete také poprosit jeho o vyndání kalíšku. Muži mívají delší prsty než my ženy a často jsou to jen naše předsudky, které nám nedovolují si připustit, že by taková aktivita byla pro muže zábavná a vzrušující 😉

zdroj kalisek.cz

Více anket naleznete

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x