Samovyšetření prsou

Nejjednodušší metodou včasného záchytu karcinomu prsu je samovyšetřování prsu. Jak je zřejmé z názvu, vyšetřování si žena provádí sama, a to pravidelně každý měsíc. Ženy, které se samovyšetřováním začínají, by si měly po dobu jednoho měsíce vyšetřovat prsy každý den. Jen tak se naučí znát geografii vlastních prsů. Nejlepší období pro samovyšetřování je druhý nebo třetí den po skončení menstruace, kdy jsou prsy bez napětí. Pro ženy, které nemenstruují, je vhodný kterýkoliv snadno zapamatovatelný den.

Samovyšetřování provádějte po osprchování teplou vodou, kdy je pokožka uvolněná a vláčná.

Vysvlečte se do půli těla a postavte se před zrcadlo. Oběma rukama volně připažte a při dostatečném osvětlení zjistěte, zda nepozorujete změny tvaru svých prsou a jejich okolí, či zda se někde nevyskytují zduřeniny, pokožka není svraštělá, případně není některá z bradavek vtažená dovnitř. Pokud ale nemáte obě prsa stejně velká, není důvod ke zbytečným obavám – to je naprosto přirozený jev.

Zdvihněte obě dvě ramena a pokračujte v předchozím pozorování tak, že se před zrcadlem budete pomalu otáčet zprava doleva a zleva doprava.

Dívky-ženy nosíte podprsenku?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Uchopte prsa jedno po druhém dlaněmi a nejprve vodorovným a poté svislým klouzavým pohybem je prohmatejte. Pozorujte, zda neucítíte ztvrdlé místo anebo hrčku.

https://www.zenazdravotne.cz/?s=mamograf

Levé rameno spusťte dolů, pravou rukou dokola prohmatejte levou bradavku uprostřed dvorce, potom ji jemně stlačte, jestli z ní nevyteče mléčný či krvavý výtok. Tím stejným způsobem si vyšetřete i pravé prso.

Lehněte si na záda, podložte si hlavu malým polštářkem a pod levou lopatku si položte přeložený ručník tak, abyste měli prso ve vyvýšené poloze. Pravou rukou si prohmatejte prso a jeho okolí. Stejným způsobem si vyšetřete i pravé prso.

Jemným tlakem vnitřní strany třech prostředních prstů (ne jejich konečky) si prohmatejte levé prso. Začněte zvenčí zespodu, krouživými pohyby kolem, vždy blíže k střední bradavce. To udělejte dvakrát. Jednou mějte ruku založenou pod hlavou a jednou volně připaženou. Stejně postupujte při prohmatávání pravého prsa.

Levou ruku si založte pod hlavu a pravou rukou (podobnými pohyby jako v předcházejícím případě) si prohmatejte podpaží, zda v něm není hrčka. Stejným způsobem si vyšetřete i pravé podpaží.

Levou rukou volně připažte. Pravou rukou prohmatejte jamku nad kliční kostí. Stejným způsobem si vyšetřete i pravou stranu.

Máte nebo jste prodělaly rakovinu prsu? (max. 3 odpovědi)

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Nevynechávejte žádnou polohu. Některé změny mohou být objeveny ve svých počátcích právě jen v jedné z nich. Při jakémkoliv nálezu nebo jen pochybnosti navštivte svého lékaře. Jakákoliv nalezená změna neznamená, že jste nemocná, ale je třeba mít jistotu. Samovyšetřování je velmi důležitým návykem a mnoha ženám již zachránilo prs a život. Mělo by být zcela běžnou součástí osobní hygieny každé moderní ženy.

Příznaky

Nejčastějším projevem onemocnění je nebolestivé zduření nebo bulka s nepravidelnými okraji kdekoliv v prsu. Příznakem může být zarudnutí, vzhledem připomínající pomerančovou kůru, důlkovatění, otok kůže, mokvání, nehojící se vřed, vtažení bradavky nebo výtok z ní. Na nádorové onemocnění také upozorní bulka v podpaží nebo nadklíčku.

Ženy/dívky provádíte samovyšetření prsou?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Při jakékoliv nejistotě navštivte lékaře.

Autoři textu: doc. MUDr. Lumír Komárek, CSc., Bc. Petra Tučková, Státní zdravotní ústav. zdroj: www.zdravaprsa.cz

Vážené čtenářky a vážení čtenáři, pokud byste se chtěli podělit s ostatními o svoje zkušenosti týkající se zdraví, léčby, diagnostiky,….. můžete tak učinit

https://www.zenazdravotne.cz/kontakt/

Účinný čaj na rakovinu prsu

  • 15 g čerstvého jetele
  • 5 g čerstvé třezalky tečkované
  • 1 list maliníku

Smíchejte 15 g čerstvého jetele s 5 gramy čerstvé třezalky tečkované a 1 listem maliníku. Nalijte horkou vodu na směs a přikryjte. Nechte alespoň 10 minut odležet. Poté vypijte zhruba 2-3 velké sklenice této směsi za den. Postup opakujte zhruba 14 dní.

Tento nápoj vám pomůže pročistit uzliny a krev. Funguje skvěle jako prevence proti rakovině, tak i při léčbě této zákeřné nemoci.

Pro problémy s menstruací, měsíčky,….. podívejte se na články

https://www.zenazdravotne.cz/tag/menstruace/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x