Další léčivé rostliny VII. Marie Treben

Písmeno S až Z; poslední část.

Smrk ztepilý

Sedací koupele – výhonky smrku namáčíme 12 hodin v 5 litrovém kbelíku studené vody; sušených použijeme 100 g čerstvých použijeme půl kbelíku. Poté výluh zahřejeme, scedíme a přilijeme do vody ke koupeli. Ledviny koupajícího se přitom musí být ponořené. Koupel trvá 20 minut. Po koupeli se neotíráme osuškou, ale zabalíme se do županu a hodinu se potíme v posteli.

Děti mongoloidní nebo se spastickou obrnou, resp. postižené; roztroušená skleroza – vhodné jsou koupele se smrkovými výhonky, třezalkou, heřmánkem, šalvějí, řebříčkem, mateřídouškou a přesličkou, neboť všechny tyto byliny mají dobré účinky při obrnách. Během jednoho týdne bychom měli používat jen jeden druh byliny.

Končetiny třes – za týden provedeme tři sedací koupele, na 14 dní vysadíme a provedeme opět tři sedací koupele. Během jednoho týdne bychom měli používat pouze jeden druh byliny. Vhodné jsou smrkové výhonky, třezalka nebo řebříček. Podle možností bychom měli používat čerstvé byliny, neboť jejich léčivá síle je větší než při sušených.

Koupele – do čisté vody přilijeme koupelové přísady z extraktů šalvěje, mateřídoušky, puškvorce, heřmánku a smrkového nebo borovicového jehličí.

Sporýš lékařský

Oční parní lázeň – 20 g světlíku, 20 g kozlíku, 10 g sporýše, 30 g bezového květu a 20 g heřmánku, vše dobře promíchat. Pět zarovnaných polévkových lžic této směsi bylin spaříme 1/2 litrem bílého vína, které předtím přivedeme téměř k varu. Víno naplníme nejlépe do láhve a z menšího množství připravíme pokaždé čerstvou parní lázeň.

Oči šedý a zelený zákal – stoupající páru necháme působit na zavřené oči.

Světlík lékařský

Oční parní lázeň – 20 g světlíku, 20 g kozlíku, 10 g sporýše, 30 g bezového květu a 20 g heřmánku, vše dobře promíchat. Pět zarovnaných polévkových lžic této směsi bylin spaříme 1/2 litrem bílého vína, které předtím přivedeme téměř k varu. Víno naplníme nejlépe do láhve a z menšího množství připravíme pokaždé čerstvou parní lázeň.

Čaj pro koupele očí – na jeden šálek čaje vezmeme nanejvýš půl čajové lžičky světlíku, spaříme a necháme jen kratičce vyluhovat (10 vteřin). Zhoršení očních obtíží po provedení světlíkové oční koupele je známkou předávkování. Čaj musíme pokaždé znovu připravit a smíme ho použít jen jednou.

Oči šedý a zelený zákal – jako doplňující léčbu necháme na zavřené oči působit stoupající páru (viz oční parní lázeň). Ve vychladlém světlíkovém čaj oči koupeme pomocí pohárku na oční koupele (lze zakoupit v každé lékárně). Kdo tyto koupele nesnáší, měl by raději přikládat obklady s tímto čajovým nálevem.

Oči slzení – pokud oči nepřestávají slzet, namočíme čistý šátek v čajové směsi 28 >>odkaz na čajové směsi<< a nještě teplý ho přiložíme na zavřené oči. Asi za 30 minut bychom měli obklad obnovit. Poté by měl pacient zůstat se suchýmm a teplým šátkem přiloženým na oči nějaký čas v klidu.

Švestka

Infekce – na ochranu před viry a bakteriemi jsou velmi účinné následující potraviny: pomerančová šťáva, jablka, čaj, hroznová šťáva, jablečná šťáva, med, borůvky, brusinky, hrozny, švestky, maliny, jahody, broskve a fíky.

Trávení poruchy – trávení můžeme podnítit pomocí sušených švestek a fíků. Večer je namočíme a ráno je na lačný žaludek sníme.

Zácpa – fíky a sušené švestky přes noc namočíme ve studené vodě, ráno je zahřejeme a před snídaní sníme. Pomůže také švestková šťáva.

Tykev obecná

Červi – dýňová semena jsou starým známým domácím lékem na roupi. Děti jedí 10-15 oloupaných dýňovách semen, dospělí 20 – 30. Při loupání musíme dbát na to, abychom zachovali jemnou vnitřní slupku a také ji snědli. Semena musíme velmi dobře požvýkat. Hodinu poté vypijeme půl čajové lžičky ricinového oleje.

Tasemnice – k protitasemnicové kúře musíme množství dýňových semen zvýšit. Za dodržování přísné diety dobře požvýkáme 80-100 oloupaných dýňových semen, která si rozdělíme na 4 dávky. Hodinu po každé dávce spolkneme půl lžíce ricinového oleje. Tuto kúru můžeme bez nepříznivých vedlejších účinků libovolně často opakovat.

Violka vonná

Ledviny písek a kaménky; močový měchýř písek – ve starých bylinářích se dočteme, že kakost, violka vonná a medvědice odstraňují ledvinové kaménky. Medvědici však pro její vysoký obsah tříslovin ne každý dobře snáší. Jako její náhražka jsou vhodné listy moštové hrušně.

Vstavač kukačka

Bylinná esence – do skleněné nádoby vhodné velikosti naplníme 50 g třezaslky, 20 g vstavače, 20 g prvosenky, a 10 g plodů jalovce. Byliny zalijeme 38-40% režnou pálenkou, tak aby byly ponořené v alkoholu. Láhev necháme stát alespoň 2 týdny v teple. Této esence užíváme po hodině spolu s bylinným čajem vždy 10-15 kapek. Bylinnou esenci používáme při třesu končetin.

Yzop lékařský

Zázračná voda – k její přípravě potřebujeme po 30 g anděliky, mařího listu, rozmarýny, pelyňku, yzopu, mátového listu, mateřídoušky a k tomu 45 g šalvěje. Tyto byliny dáme spolu spolu s 2 1/2 litrem akvavitu do velké láhve, kterou na okenním parapetu vystavíme na dva týdny slunci. Potom esenci přelijeme přes filtrační papír , naplníme do lahviček a dobře uzavřeme. Proti poruchám trávení, bolestem žaludku, střevním infekcím, zácpě, závratím užíváme každé ráno na lačný žaludek jednu čajovou lžičku. Používáme při trávicích poruchách.

Zeměžluč okolíkatá

Pálení žáhy – abychom se zbavili pálení žáhy, k tomu je vhodný zeměžlučový čaj. Předejdeme-li ve výživě na dietnější stravu, měli bychom toto opatření podpořit zeměžlučovým čajem.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x