Další léčivé rostliny VI. Marie Treben

Písmeno O až Ř

Ostropestřec mariánský

Čaj – Čajovou lžičku plodů ostropestřce spaříme, necháme 10 až 15 minut vyluhovat a po doušcích pijeme za horka před jídlem na lačný žaludek. Použití při onemocnění jater a žlučníku.

Ostružiník křovitý

Čaj – vrchovatou čajovou lžičku čerstvě natrhaného a nadrobno nasekaného ostružníkového listu na jeden šálek čaje spaříme horkou vodou, necháme půl minuty vyluhovat, scedíme a po doušcích vypijeme jeden až dva šálky denně.

Střevo – slepé, podráždění – ostružníkový čaj pijeme tak dlouho, dokud podráždění slepého střeva neodezní.

Oves setý

Pásový opar – Nemocná místa přes den několikrát opatrně potupujeme vlažným nálevem čajové směsi:

Po 10g kontryhele, heřmánku a komonice, 20g ovsa, po 25g šalvěje a dubové kůry. Do jednoho litru studené vody namočíme čtyři polévkové lžíce dobře promíchaných bylin, přivedeme téměř k varu, odstavíme a necháme tři minuty vyluhovat.

Zbytky bylin mírně ohřejeme, zabalíme do plátna a na noc přiložíme na místa postižená pásovým oparem.

Pelyněk pravý

Čaj – široce rozšířený názor, že pelyněk je zdravý a že neublíží v žádném množství, není rozhodně správný. S pelyňkem bychom měli zacházet opatrně. Na jeden šálek čaje jej proto vezmeme jen slabou polovinu čajové lžičky. Používáme při zápachu z úst.

Bylinné víno – smícháme po 20 g bedrníku, břečťanu, chmele, máty peprné, řepíku a pelyňku. Tři polévkové lžíce této směsi bylin namáčíme 12 hodin v 1 litru jablečného vína nebo moštu. Potom tento studený výluh přivedeme k varu, odstavíme, necháme půl minuty vyluhovat, scedíme a teplý naplníme do termosky. Osmkrát denně užíváme po hodině po jedné polévkové lžíci teplého vína. Používáme při žlučníkových kaméncích.

Zázračná voda – k její přípravě potřebujeme po 30 g anděliky, mařího listu, rozmarýny, majoránky, yzopu, pelyňku, mátového listu, mateřídoušky a k tomu 45 g šalvěje. Tyto byliny dáme spolu s 2 1/2 litrem akvavitu do velké láhve, kterou na okenním parapetu vystavíme na dva týdny slunci. Potom esenci přelijeme přes filtrační papír, naplníme do lahviček a dobře uzavřeme. Proti poruchám trávení, bolestech žaludku, střevním infekcím, zácpě a závratím užíváme každé ráno na lačný žaludek jednu čajovou lžičku.

Pískavice řecké seno

Kosti atrofie – denně vypijeme ve čtyřech dávkách dva šálky řebříčkového čaje. Do dvou zpola naplněných šálků dáme pokaždé půl čajové lžičky mletého semene pískavice řeckého sena.

Pivoňka lékařská

Celková koupel – Dvě vrchové hrsti pivoňkových hlíz umyjeme, nastrouháme a 12 hodin namáčíme v 5 litrech studené vody. Poté výluh zahřejeme, scedíme a přilijeme do vody ke koupeli. Srdce koupajícího musí zůstat nad vodou. Koupel trvá 20 minut. Po koupeli se neotíráme, zabalíme se do županu a hodinu se potíme v posteli.

Pivoňková esence – účinek koupele zvýšíme, přilijeme.-li do ní tři polévkové lžíce esence z pivoňky. Hlízy umyjeme a nastrouháme, dáme do lahve a zalijeme 38-40% pálenkou tak, aby byly ponořené. Láhev postavíme alespoň na dva týdny do tepla.

Ploténky obtíže – celkové koupele a potírání esencí podle návodu.

Popenec břečťanovitý

Omývání – popenec, lnici a přesličku, smíchané stejným dílem, namáčíme 12 hodin ve studené vodě. Poté výluh zahřejeme a scedíme. Tímto výluhem postižené místa denně omýváme. Píštěl omýváme výluhem, pak tupujeme švédskými kapkami nebo přiložíme jimi zvlhčenou vatu.

Popenec pomůže na zánět žaludku a močových cest. Také se přidává do bylinkového másla, omáček, salátů, polévek, na špenát, k vejcům, vepřové pečeni.

Proskurník lékařský

Bylinné víno – smícháme stejné množství bedrníku, proskurníku, kořene kapradě a bezového květu. 15 g této směsi bylin namáčíme přes noc v 1/2 litru bílého vína, druhého dne výluh zahřejeme téměř k varu.

Zánět prstu – zanícený prst koupeme 2 hodiny ve vlažném bylinném víně, poté ho zasypeme práškem, který získáme nastrouháním křídy, a ovážeme čistým šátkem.

Pryskyřník lítý

Používáme jen zevně. Nehet poranění, zánět nehtového lůžka – lámavé, zatržené nebo poraněné nehty ošetřujeme čerstvou šťávou pryskyřníku. Čerstvé duižnaté stonky pryskyřníku podélně nařízneme a vystupující šťávou nehty denně potíráme.

Rozmarýna lékařská

Rozmarýnové víno – hrst rozmarýny co nejdrobněji nasekáme a dáme do láhve. Vše zalijeme dobrým uloženým vínem. Již za půl dne můžeme rozmarýnové víno slít. Pijeme ho ráno a večer.

Zázračná voda – potřebujeme po 30 g anděliky, mařího listu, rozmarýny, majoránky, yzopu, pelyňku, mátového listu, mateřídoušky a k tomu 45 g šalvěje. Tyto byliny dáme spolu s 2 1/2 litru akvavitu do velké láhve, kterou na okenním parapetu vystavíme na dva týdny přímému slunci. Takto vzniklou esenci přelijeme přes filtrační papír, naplníme do lahviček a dobře uzavřeme.

Spánek poruchy u dětí – pomoci může ochlazovací koupel. Zahájíme ji při 35 stupních Celsia a vodu necháme pomalu vychládat. Děti při tom nekoupeme déle jak 5 minut. Občas bychom je měli také koupat s extraktem senných květin, kozláku a chmele, pro posílení krevního oběhu jednou za týden v koupeli s rozmarýnou a mořskými řasami.

Srdce vodnatelnost – farář Kneipp doporučoval jako lék rozmarýnové víno. Toto víno má celkově uklidňující účinek, navíc působí na vyměšování moči.

Trávicí poruchy – protoi poruchám trávení, bolestem žaludku, střevní infekci, zácpě a závrati užíváme každé ráno na lačný žaludek jednu čajovou lžičku zázračné vody.

Ředkev setá

Ředkvová šťáva – umytou a oloupanou ředkev vymačkáme v odšťavňovači. Na lačný žaludek vypijeme 100 g čerstvě vymačkané šťávy. Dávku po týdnech zvyšujeme až na 400 g a v následujících týdnech ji opět postupně snižujeme až na 100 g. Lidé s onemocněním žaludku a střev by se však měli této ředkvové kúry vyvarovat.

Žlučníkové kaménky – šestitýdenní ředkvová kúra je považována za spolehlivý a jistý domácí lék na rozpuštění žlučníkových kaménků.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x