Další léčivé rostliny V. Marie Treben

Písmeno L až M

Len setý

Léčebný půst – k pravidelnému vyprázdění střev pijeme ráno nejlépe trochu hořké soli nebo směs lněného semene a bramborové vody.

Prst zánět – jestliže prst hnisá, přikládáme na něj jako obklad kaši ze lněného semene.

Trávení poruchy – činnost střev bychom měli každé ráno podnítit šálkem vlažného podmáslí, smíchaného s jednou lžicí lněného semene.

Zácpa – s každým jídlem užíváme tři polévkové lžíce lněného semene s trochou tekutiny, dokud se trávení nevrátí do normálu.

Libeček lékařský

Podněcuje činnost ledvin a střev, má močopudné účinky a uvolňuje křeče. Svou chutí se hodí ke všem výživným pokrmům, jako je zeleninová polévka a vepřová pečeně. Zjemňuje polévky a zelené saláty.

Lípa velkolistá a lípa srdčitá

Celková koupel – 5 litrový kbelík naplníme z poloviny čerstvým lipovým květem, zalijeme studenou vodou a necháme 12 hodin stát. Poté zahřejeme, scedíme a přilijeme do koupele. Srdce koupajícího se musí být nad vodou. Po 20 minutové koupeli se neotíráme, ale v županu hodinu potíme se v posteli. Lipový květ pokud možno trháme na slunci. Používáme při poruchách spánku u dětí.

Lnice květel

Omývání – Stejný díl popence, lnice a přesličky namáčíme 12 hodiny ve studené vodě. Poté výluh zahřejeme a scedíme. Tímto bylinným výluhem postižené místo denně omýváme.

Píštěl – omývání podle návodu; poté tělesnou partii, v níž se píštěl vytvořila, zevně potupujeme švédskými kapkami.

Lopuch větší

Omývání – 100 g kořene namáčíme 12 hodin ve studené vodě. Poté výluh zvolna zahřejeme a scedíme. Polovinou výluhu vlasy umyjeme kouskem jádrového mýdla, druhou polovinou z vlasů spláchneme pěnu. Bylinný výluh nesmíme z vlasů vymývat.

Esence – 100 g lopuchového kořene nasekáme nadrobno, naplníme do láhve a zalijeme 38-40% režnou pálenkou (můžeme založit i větší množství). Láhev postavíme alespoň na dva týdny do tepla. Tytéž kořeny můžeme režnou pálenkou zalít až třikrát, dokud nemáme pocit, že jsou úplně vyluhované.

Vlasy růst, péče – viz Omývání. Pokožku hlavy si denně masírujeme esencí. Získáváme tak plné a krásné vlasy, ikdyž jsou poněkud prořídlé.

Majoránka zahradní

Zázračná voda – k její přípravě potřebujeme po 30 g anděliky, mařího listu, rozmarýny, majoránky, yzopu, pelyňku, mátového listu, mateřídoušky a k tomu 45 g šalvěje. Tyto byliny dáme spolu s 2 1/2 litrem akvavitu do velké láhve, kterou na okenním parapetu vystavíme na dva týdny na slunci. Potom esenci přelijeme přes filtrační papír, naplníme do lahviček a donbře uzavřeme. Proti poruchám trávení, bolestem žaludku, střevním infekcím, zácpě a závratím užíváme každé ráno na lačný žludek jednu čajovou lžičku.

Majoránkový olej – láhev naplníme řerstvou (v naléhavých případech můžeme vzít i sušenou) majoránku, byliny zalijeme olejem a láhev necháme stát tři týdny v teple. Olej používáme na zduření a rakovinu varlat.

Žlázy zhoubná onemocnění – nemocné žlázy potřeme majoránkovým olejem, přiložíme rozemnuté listy jitrocele a převážeme šátkem. Zanedlouho se dostaví zlepšení.

Maliník obecný

Mast – Na pánvičce rozehřejeme 180 g čistého vepřového sádla, vsypeme 30 g čerstvého, nadrobno nasekaného řebříčkového květu a 30 g nadrobno nasekaného listu maliníku. Krátce zpěníme, zamícháme a odstavíme. Zakrytou pánvičku necháme přes noc vychladnout. Druhý den ji zahřejeme, až je sádlo dostatečně tekuté, abychom obsah pánvičky mohli propasírovat přes čisté plátno. Byliny pořádně vymačkáme a získanou mast naplníme do uzavíratelných sklenic. Uchováváme v chladu. Používáme na zevní ošetření hemoroidů.

Maří list obecný

Zázračná voda – k její přípravě potřebujeme po 30 g anděliky, mařího listu, rozmarýny, majoránky, yzopu, pelyňku, mátového listu, mateřídoušky a k tomu 45 g šalvěje. Tyto byliny dáme spolu s 2 1/2 litrem akvavitu do velké láhve, kterou na okenním parapetu vystavíme na dva týdny na slunci. Potom esenci přelijeme přes filtrační papír, naplníme do lahviček a donbře uzavřeme. Proti poruchám trávení, bolestem žaludku, střevním infekcím, zácpě a závratím užíváme každé ráno na lačný žludek jednu čajovou lžičku. Užíváme při trávicích obtížích.

Máta peprná

Čaj – vrchovatou čajovou lžičku na jeden šálek čaje spaříme spaříme horkou vodou, necháme půl minuty vyluhovat, scedíme a po doušcích vypijeme denně až tři šálky čaje. Čaj používáme při únavě.

Bylinné víno – smícháme po 20 g bedrníku, břečťanu, chmele, máty peprné, řepíku a pelyňku. Tři polévkové lžíce této směsi namáčíme 12 hodin v 1 litru jablečného vína nebo moštu. Potom tento výluh přivedeme k varu, odstavíme, necháme půl miunuty vyluhovat, scedíme a teplý naplníme do termosky.

Žlučníkové kaménky – osmkrát denně užíváme každou hodinu po jedné polévkové lžíci bylinného vína.

Meduňka lékařská

Sedací koupele – směs obsahující stejné množství zlatobýlu a meduňky, přesličky a mateřídoušky je ideální koupelovou přísadou proti malátnosti. Koupel připravíme tak, že 100 g směsi bylin namáčíme po dobu 12 hodin v 5 litrovém kbelíku studené vody. Poté výluh zahřejeme, scedíme a přilijeme do vody ke koupeli. Ve vaně přitom musí být tolik vody, aby ledviny koupajícího se byly ponořeny. Koupel trvá 20 minut. Po koupeli se neoptíráme osuškou, ale zabalíme se do županua hodinu se potíme v posteli. Koupele jsou používány při malátnosti.

Žaludeční vřed – neostrá jídla, žádná jednostranná kašovitá strava; používat příslušná koření jako saturejku, potočnici, kopr, meduňku, petrželku, pažitku a mateřídoušku.

Medvědice lékařská

Čaj – listy naložíme do studené vody, necháme přes noc nebo několik hodin namočené, potom scedíme a zahřejeme. Tento čaj nejlépe působí v zásadité oblasti, tedy nejíst nic kyselého. Ve studeném výluhu se uvolní jen nepatrné množství tříslovin. Čaj používáme při zánětu močového měchýře.

Ledviny písek a kaménky; močový měchýř písek – ve starých bylinářích se dočteme, že kakost, violka vonná a medvědice odstraňují ledvinové kaménky. Medvědici však pro její vysoký obsah tříslovin ne každý dobře snáší. Jako její náhražka jsou vhodné listy moštové hrušně.

Miřík celer

Cukrovka – také celert lze doporučit ke snížení hladiny cukru.

Nervy slabost – Vrchovatou čajovou lžičku rozrazilu na jeden šálek čaje spaříme horkou vodou, necháme půl minuty luhovat, scedíme a po doušcích vypijeme jeden až dva šálky denně. S tímto čajem vypijeme denně 1/4 šálku čerstvě vymačkané celerové šťávy.

Mochna husí

Čaj – mochnu povaříme v mléce, přes den vypijeme několik půlšálků

Chřipka, nachlazení, kašel, hluboká bronchitida – čaj podle návodu, za dva dny bude hlen venku.

Mrkev obecná

Cukrovka – prastarým lidovým lékem je čerstvá šťáva z kysaného zelí, denně také jíme čerstvou mrkev. Ke zmírnění czukrovky však pomůže i cibule a česnek, kterými obložíme chléb.

Červi – škrkavek se zbavíme pomocí syrové mrkve a červené řepy. K tomu pijeme syrovou šťávu z kysaného zelí.

Játra onemocnění – čas od času bychom měli zařadit dietní den, například bramborový: ráno čaj a suchar, v poledne tři brambory s nenadýmavou zeleninou (mrkev, aj.), večer tři brambory s mlékem, tvarohem a bylinkami, avšak bez soli.

Myrha

Ústa zápach – V případě vředů v ústní dutině si několikrát vykloktáme teplým svízelovým čajem nebo 30 až 40 kapkami myrhové tiunktury, zředěné vlažnou vodou.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x