Další léčivé rostliny IV. Marie Treben

Písmeno CH až K

Chmel otáčivý

Bylinné víno – smícháme po 20 g bedrníku, břečťanu, chmele, máty peprné, řepíku pelyňku. Tři polévkové lžíce této směsi namáčíme 12 hodin v 1 litru jablečného vína nebo moštu. Potom tento výluh přivedeme k varu, odstavíme, necháme půl minuty luhovat, scedíme a teplý naplníme do termosky.

Žlučník kaménky – osmkrát denně užíváme vždy po hodině polévkovou lžíci teplého bylinného vína.

Jalovec obecný

Bylinná esence – do skleněné nádoby vhodné veliokosti naplníme 50 g třezalky, 20 g vstavače, 20 g prvosenky a 10 g plodů jalovce. Byliny zalijeme 38-40% režnou pálenkou, tak aby byly ponořené v alkoholu. Láhev necháme alespoň dva týdny stát v teple. Této esence užíváme po hodině spolus bylinným čajem vždy 10-15 kapek. Používáme při třesu končetin.

Ústa zápach – Nepříjemný zápach z úst často odstraní několik kapek jalovce zředěných vlažnou vodou a po doušcích vypitých.

Jehlice trnitá

Čaj – na noc založíme studený výluh (2 lžičky nadrobno nasekaného kořene jehlice na jeden šálek vody), ráno ho mírně zahřejeme a scedíme. Šálek zčásti vypijeme půl hodiny před snídaní a půl hodiny po ní. Používá se při – elefantiáze, otocích nebo zduřeninách způsobených hromaděním vody v tkáni,

Jírovec maďal lidově kaštan

Kaštanový polštářek – čerstvé kaštany zbavíme hnědé slupky, bílá jádra rozmixujeme, naplníme do povlaku na polětářek, zašijeme a přiložíme na bolavé místo. Používáme při artroze (opotřebení kloubů) – kaštany i se slupkou), končetiny bolesti, nervy zánět, neuralgie, zánět trojklaného nervu, záda bolesti.

Křečové žíly – extrakty kaštanů jsou považovány za účinné přírodní léky na křečové žíly.

Kakost smrdutý

Kakostová esence – čerstvě natrhané, umyté a nadrobno nasekané květy, listy a stonky kakostu naplníme do skleněné láhve, zalijeme 38-40%režnou pálenkou a uzavřenou láhev postavíme alespoň na dva týdny do tepla. Takto získanou esencí několikrát denně potíráme vnitřek ucha. Použijeme při nedoslýchavosti, hučení v uších a poruchách sluchu.

Celkové koupele – na jednu koupel potřebujeme 200g bylin které 12 hdin namáčíme v 5 litrovém kbelíku studené vody. Poté výluh zahřejeme, scedíme a přilejeme do vody ke koupeli. Srdce koupajícího se musí přitom zůstat nad vodou. Koupel trvá 20 minut. Po koupeli se neotíráme osuškou, ale zabalíme se do županu a hodinu se potíme v posteli. Použijeme při lupénce (psoriaza), neurodermitidě.

Ledviny písek a kaménky; močový měchýř písek – ve starých bylinářích se dočteme, že kakost, violka vonná a medvědice odstraňují rychle a jistě ledvinové kaménky. Medvědici však pro její vysoký obsah tříslovin ne každý dobře snáší. Jako její náhražka jsou vhodné listy moštové hrušně.

Kapraď samec

Kapraďový polštářek – blahodárné zmírnění přinese povlak na polštářek, který naplníme sušenými listy kapradě bez řapíků a zašijeme. Mrtvice následná léčba – pacient si na noc položí pod hlavu kapraďový polštářek.

Kapraďový obklad – čerstvé listy kapradě, zbavené hlavního řapíku, položíme na ručník a na noc se do něj zabalíme. Používáme při dně a artritidě ischiasu.

Bylinné víno – smícháme stejné množství bedrníku, proskurníku, kořene kapradě, bezového květu; 15g této směsi bylin namáčíme přes noc v 1/2 litru bílého vína, druhého dne výluh zahřejeme téměř k varu. Zanícený prst koupeme 2 hodiny ve vlažném bylinném víně, poté ho zasypeme práškem, který získáme nastrouháním křídy, ovážeme čistým šátkem.

Kopr vonný

Čaj – vrchovatou čajovou lžičku koprového semene na jeden šálek čaje spaříme horkou vodou, necháme půl minuty luhovat, scedíme a neslazený čaj po doušcích vypijeme. Používáme při škytavce.

Trávicí orgány – jako koření v pokrmech kopr posiluje trávicí orgány.

Ústa zápach – žvýkání semen kopru je známé jako domácí prostředek proti zápachu úst.

Žaludek vředy – žaludku pomůže kořenění jídel koprem.

Koprník štětinolistý

Esence – používáme ji při žaludečním tlaku a nadýmání a to 10 kapek denně s trochou vody.

Kosatec německý

Čaj – léčebný čaj se připravuje z kořenů kosatce německého – ty vykopeme na podzim v říjnu, umyjeme je kartáčkem a zavěšené usušíme. Pomeleme na prášek, nejlépe na vysloužilém mlýnku na kávu, mák nebo strouhánku. Půl čajové lžičky tohoto prášku namočíme přes noc do 1/4 litru vody; přes den vypijeme po doušcích jeden až dva šálky. Čaj pijeme při amputačních neboli fantomových bolestech.

Kozlík lékařský

Kozlíková koupel – Voda by měla mít teplotu 37 stupňů Celsia, setrváme v ní 10 minut, zápěstí zůstanou nad vodou. Po koupeli se opláchneme studenou vodou. Při bušení srdce, srdečním píchání, nepravidelném tepu – 2x-3x týdně před spaním kozlíková koupel.

Kozlíková ochlazovací koupel – Pětiminutovou koupel začneme při teplotě 35 stupňů Celsia, vodu necháme chladnout. Občas bychom se měli vykoupat v extraktu lučních květin, kozlíku a chmele, k posílení krevního oběhu pak jednou týdně v rozmarýně a mořských řasách. Může pomoci dětem při potížích s usínáním.

Parní lázeň – 20g světlíku, 20g kozlíku, 10g sporýše, 30g květu bezu a 20g heřmánku dobře promícháme. Pět zarovnaných polévkových lžic směsi spaříme 1/2 litrem bílého vína, které předtím přivedeme téměř k varu. Víno dáme do lahve a z malého množství připravíme vždy čerstvou parní lázeň. Používáme ji na šedý a zelený zákal; páru necháme působit na zavřené oči.

Krtičník hlíznatý

Čaj – vrchovatou čajovou lžičku nadrobno nasekaného krtičníkového listu spaříme horkou vodou, necháme půl minuty vyluhovat, scedíme a čajem pak několikrát denně kloktáme. Čaj se nesmí pít! Používá se při strumě.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x