Písmena C až H
Cedr
Cedrová esence – Omyté, nadrobno nasekané jehlice naplníme do láhve, zalijeme 38-40% režnou pálenkou (listy musí být ponořené v pálence), a láhev necháme stát alespoň dva týdny v teple. Používá se několkrát denně při – játra skvrny, kůže skvrny, kůže vyrážka alergická, mateřské znaménko, obliček skvrny, oheň, pigmentové skvrny, stařecké skvrny.
Cibule
Esence – cibuli nakrájenou na kolečka naplníme až péo hrdlo do láhve, zalijeme 38-40% režnou pálenkou, necháme stát 10 dní na slunci nebo na teplém místě a naplníme do lahviček. Použití při bolestech amputačních (fantomové bolesti po amputacích),
Cukrovka – chleba obložený cibulí a česnekem pomůže snížit hladinu cukru
Červi – o rychlé odstranění škrkavek se postarají česnek, křen a cibule, které svaříme v mléce a co nejteplejší odvar po doušcích vypijeme.
Nehet poranění – lámavé, zatržené nebo poraněné nehty léčíme cibulovou šťávou. Cibuli rozpůlíme a nehty občas potřeme.
Česnek kuchyňský
Esence – Rozetřeme čtyři velké česnekové cibulky, vložíme je do litrové láhve a zalijeme 38-40% režnou pálenkou. Láhev necháme stát alespoň dva týdny v teple. Takto získanou česnekovou esenci užíváme denně před snídaní jednu čajovou lžičku. Česnek podporuje trávení a metabolismus. Nejraději ho používáme do masných vepřových a skopových jídel, dále do rajských jídel , tvarohových pokrmů a zeleninových polévek. Snižuje vysoký krevní tlak.
Arterioskleroza (kornatění tepen) – osvědčený je léčebný půst nebo čaje z česneku, hlohu, chaluhy, přesličky, konopice a jmelí.
Cukrovka – Také chleba obložený cibulí a česnekem pomůže snížit hladinu cukru. Kromě toho užíváme každý den před snídaní jednu čajovou lžičku esence.
Cholesterol – denně konzumujeme s potravou také česnek.
Plíce rozedma (emfyzém) – odhleňující potraviny se starají o to,, aby plíce zůstaly čisté; patří k nim i česnek.
Prst zánět – česnek svařit v mléce a v této tekutině ruku půl hodiny koupat – tolik jeden starý domácí recept.
Škrkavky – o rychlé odstranění škrkavek se postarají česnek, křen a cibule, které svaříme v mléce a co nejteplejší odvar po doušcích vypijeme.
Divizna velko – a malokvětá
Polštářek – čerstvé nebo lehce přeschlé, na slunci natrhaé květy heřmánku, divizny, řebříčku a mateřídoušky dáme do plátěného pytlíku a přiložíme na bolavé místo. Na sluncitrháme byliny proto, že éterické oleje, které mají dobré léčivé účinky, se nejvíce vytvářejí za přímého působení slunce.
Obličej neuralgie, zánět trigeminu – na bolavé místo přikládáme polštářek. Kromě toho vypijeme během dne po doušcích 4 šálky čaje ze stejných bylin. Spaříme a necháme krátce vyluhovat.
Dub letní
Omývání – 100g dubové kůry namáčíme 12 hodin v 5 litrovém kbelíku studené vody. Výluh zahřejeme a scedíme. Výluhem se omýváme.
Mléčná krusta – omývání dubovou kůrou
Fíkovník smokvoň
Fíková klobáska – půl kilogramu fíků umyjeme, dvakrát umeleme mlýnkem na maso a s 5 gramy mouky ze senesových listů vypracujeme těsto. Uhnětené klobásky zabalíme do folie a uchováváme v ledničce. Fíky jsou velmi účinné při ochraně před viry a bakteriemi.
Trávení obtíže – trávení můžeme podnítit sušenými fíky. Večer je namočíme a ráno sníme nalačno. Stejně tak jíme ráno na lačný žaludek kousek fíkové klobásky velikosti lískového oříšku- děti jen třetinu této dávky. Trávení se záhy vrátí do normálu. Nejjednodušším a nejneškodnějším lékem na problematickou stolici je fíková kúra, prováděná jeden až dva měsíce. Každý večer vezmeme 5-10 obyčejných fíků, umyjeme je ve vlažné vodě a dáme je do sklenice se studenou vodou, tak aby byly úplně ponořené. Ráno pak všechny fíkymna lačný žaludek sníme a vodu vypijeme.
Zácpa – fíky a sušené švestky namáčíme přes noc ve studené vodě, ráno je zahřejeme a před snídaní sníme.
Habr obecný
Polévka – hrst čerstvých listových vrcholků svaříme v 1/2 litru mléka. Do scezeného mléka dáme jeden žloutek a pomocí jíšky je spojíme v polévku. Několik týdnů, bez obav třeba i měsíce, jíme talíř této polévky k věčeři.
Potrat – Můsdé výhonky habru, užíváné delší dobu ve výše popsané polévce, působí preventivně proti potratu.
Hrušeň obecná (planá)
Ledviny písek a kaménky; močový měchýř písek – ve starých bylinářích se dočteme, že kakost, violka vonná a medvědice odstraňují rychle a jistě ledvinové kaménky. Medvědici však pro její vysoký obsah tříslovin ne každý dobře snáší. Jako její náhražka jsou vhodné listy moštové hrušně.