Další léčivé rostliny III. část Marie Treben

Písmena C až H

Cedr

Cedrová esence – Omyté, nadrobno nasekané jehlice naplníme do láhve, zalijeme 38-40% režnou pálenkou (listy musí být ponořené v pálence), a láhev necháme stát alespoň dva týdny v teple. Používá se několkrát denně při – játra skvrny, kůže skvrny, kůže vyrážka alergická, mateřské znaménko, obliček skvrny, oheň, pigmentové skvrny, stařecké skvrny.

Cibule

Esence – cibuli nakrájenou na kolečka naplníme až péo hrdlo do láhve, zalijeme 38-40% režnou pálenkou, necháme stát 10 dní na slunci nebo na teplém místě a naplníme do lahviček. Použití při bolestech amputačních (fantomové bolesti po amputacích),

Cukrovka – chleba obložený cibulí a česnekem pomůže snížit hladinu cukru

Červi – o rychlé odstranění škrkavek se postarají česnek, křen a cibule, které svaříme v mléce a co nejteplejší odvar po doušcích vypijeme.

Nehet poranění – lámavé, zatržené nebo poraněné nehty léčíme cibulovou šťávou. Cibuli rozpůlíme a nehty občas potřeme.

Česnek kuchyňský

Esence – Rozetřeme čtyři velké česnekové cibulky, vložíme je do litrové láhve a zalijeme 38-40% režnou pálenkou. Láhev necháme stát alespoň dva týdny v teple. Takto získanou česnekovou esenci užíváme denně před snídaní jednu čajovou lžičku. Česnek podporuje trávení a metabolismus. Nejraději ho používáme do masných vepřových a skopových jídel, dále do rajských jídel , tvarohových pokrmů a zeleninových polévek. Snižuje vysoký krevní tlak.

Arterioskleroza (kornatění tepen) – osvědčený je léčebný půst nebo čaje z česneku, hlohu, chaluhy, přesličky, konopice a jmelí.

Cukrovka – Také chleba obložený cibulí a česnekem pomůže snížit hladinu cukru. Kromě toho užíváme každý den před snídaní jednu čajovou lžičku esence.

Cholesterol – denně konzumujeme s potravou také česnek.

Plíce rozedma (emfyzém) – odhleňující potraviny se starají o to,, aby plíce zůstaly čisté; patří k nim i česnek.

Prst zánět – česnek svařit v mléce a v této tekutině ruku půl hodiny koupat – tolik jeden starý domácí recept.

Škrkavky – o rychlé odstranění škrkavek se postarají česnek, křen a cibule, které svaříme v mléce a co nejteplejší odvar po doušcích vypijeme.

Divizna velko – a malokvětá

Polštářek – čerstvé nebo lehce přeschlé, na slunci natrhaé květy heřmánku, divizny, řebříčku a mateřídoušky dáme do plátěného pytlíku a přiložíme na bolavé místo. Na sluncitrháme byliny proto, že éterické oleje, které mají dobré léčivé účinky, se nejvíce vytvářejí za přímého působení slunce.

Obličej neuralgie, zánět trigeminu – na bolavé místo přikládáme polštářek. Kromě toho vypijeme během dne po doušcích 4 šálky čaje ze stejných bylin. Spaříme a necháme krátce vyluhovat.

Dub letní

Omývání – 100g dubové kůry namáčíme 12 hodin v 5 litrovém kbelíku studené vody. Výluh zahřejeme a scedíme. Výluhem se omýváme.

Mléčná krusta – omývání dubovou kůrou

Fíkovník smokvoň

Fíková klobáska – půl kilogramu fíků umyjeme, dvakrát umeleme mlýnkem na maso a s 5 gramy mouky ze senesových listů vypracujeme těsto. Uhnětené klobásky zabalíme do folie a uchováváme v ledničce. Fíky jsou velmi účinné při ochraně před viry a bakteriemi.

Trávení obtíže – trávení můžeme podnítit sušenými fíky. Večer je namočíme a ráno sníme nalačno. Stejně tak jíme ráno na lačný žaludek kousek fíkové klobásky velikosti lískového oříšku- děti jen třetinu této dávky. Trávení se záhy vrátí do normálu. Nejjednodušším a nejneškodnějším lékem na problematickou stolici je fíková kúra, prováděná jeden až dva měsíce. Každý večer vezmeme 5-10 obyčejných fíků, umyjeme je ve vlažné vodě a dáme je do sklenice se studenou vodou, tak aby byly úplně ponořené. Ráno pak všechny fíkymna lačný žaludek sníme a vodu vypijeme.

Zácpa – fíky a sušené švestky namáčíme přes noc ve studené vodě, ráno je zahřejeme a před snídaní sníme.

Habr obecný

Polévka – hrst čerstvých listových vrcholků svaříme v 1/2 litru mléka. Do scezeného mléka dáme jeden žloutek a pomocí jíšky je spojíme v polévku. Několik týdnů, bez obav třeba i měsíce, jíme talíř této polévky k věčeři.

Potrat – Můsdé výhonky habru, užíváné delší dobu ve výše popsané polévce, působí preventivně proti potratu.

Hrušeň obecná (planá)

Ledviny písek a kaménky; močový měchýř písek – ve starých bylinářích se dočteme, že kakost, violka vonná a medvědice odstraňují rychle a jistě ledvinové kaménky. Medvědici však pro její vysoký obsah tříslovin ne každý dobře snáší. Jako její náhražka jsou vhodné listy moštové hrušně.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x