Řazeno podle názvu rostliny, téma rozděleno na několik částí
Aloe (Aloe vera)
Šťáva – dužnaté listy podélně rozřízneme a položíme na talíř, aby mohla vytékat slizová šťáva. Takto získanou šťávu naplníme do uzavíratelných sklenic, abychom ji mohli uchovávat v ledničce.
Bedrník obecný
Bylinné víno I – smícháme po 20 g bedrníku, břečťanu, chmele, máty peprné, řepíku a pelyňku. Tři polévkové lžíce této směsi bylin namáčíme 12 hodin v litru jablečného vína nebo moštu. Potom tento výluh přivedeme k varu, odstavíme, necháme půl minuty luhovat, scedíme a teplý nalijeme do termosky. Používáme při žlučníkových kaméncích – 8x denně, vždy po hodině, užíváme polévkovou lžíci teplého bylinného vína I.
Bylinné víno II – Smícháme stejné množství bedrníku, proskurníku, kořene kapradě a bezového květu. 15 g této směsi bylin namáčíme přes noc v 1/2 litru bílého vína, druhého dne výluh zahřejeme téměř k varu. Používámě na zánět prstu – zanícený prst koupeme 2 hodiny ve vlažném bylinném víně II, potého zasypeme práškem, který získáme nastrouháním křídy, a ovážeme čistým šátkem.
Benedikt lékařský
Kaše – ulomíme vysoký dužnatý stonek čerstvého benediktu, rozžvýkáme ho a vzniklou kaší potřeme nemocná místa. Používáme na kůži – jaterní skvrny. Trávení poruchy – pomůže hořký benediktový čaj nebo kapky.
Bez černý
Čaj – vrchovatou čajovou lžičku listů a mladých výhonků bezu na jeden šálek čaje spaříme horkou vodou, necháme půl minuty vyluhovat, scedíme a po doušcích vypijeme během dne dva šálky čaje.
Čaj z bezové kůry – k přípravě je vhodná kůra z kmene nebo z větví bezu. Na jeden šálek čaje vezmeme čajovou lžičku bezové kůry (větší množství vyyvolává průjem nebo zvracení) a přes noc necháme ve studené vodě. Tento naložený šálek s bezovou kůrou můžeme ještě nastavit půl šálkem vody. Výluh mírně zahřejeme a pijeme po jedné polovině šálku po každém ze tří hlavních jídel.
Vlasová kůra – v 5 litrech studené vody zahřejeme po jedné hrsti čerstvých kopřiv, březových, bezových a ořešákových listů a jeden stonek vlaštovičníku a přivedeme téměř k varu. Necháme několik minut vyluhovat, scedíme a jádrovým mýdlem vlasy polovinou výluhu dobře umyjeme; opláchneme čistou vodou. Poté ještě vlasy umyjeme zbytkem výluhu, který necháme na vlasy a pokožku hlavy několik minut působit. Poté vlasy vysušíme, aniž bychom roztok léčivých bylin vymývali.
Bylinné víno – smícháme stejné množství bedrníku, proskurníku, kořene kapradě a bezového květu. 15 g této směsi bylin namáčíme přes noc v 1/2 litru bílého vína, druhého dne výluh zahřejeme téměř k varu.
Perní lázeň – 20g světlíku, 20g kozlíku, 10g sporýše, 30g bezového květu, 20g heřmánku a vše dobře promíchat. Pět zarovnaných polévkových lžic této směsi bylin spaříme 1/2 litrem bílého vína, které předtím přivedeme téměř k varu. Víno nejlépe naplníme do lahve a z menšího množství připravíme pokaždé čerstvou pární lázeň.

Cukrovka – lze doporučit rovněž užívání bwzových listů a výhonků ve formě čaje. Čaj podle návodu.
Elefantiáza – Denně vypijeme vždy půl šálku čaje z bezové kůry po každém ze tří hlavních jídel. Z praktických důvodů denní dávku nalijeme do termosky.
Oči šedý a zelený zákal – Páru (viz Parní lázeň) necháme působit na zavřené oči
Otoky nebo zduřeniny způsobené hromaděním vody v tkáni – čaj podle návodu
Prst zánět – zanícený prst koupeme 2 hodiny ve vlažném bylinném víně, poté ho zasypeme práškem, který získáme nastrouháním křídy, a ovážeme čistým šátkem.
Vlasy – viz Vlasová kůra