Další léčivé rostliny Marie Treben

Řazeno podle názvu rostliny, téma rozděleno na několik částí

Aloe (Aloe vera)

Šťáva – dužnaté listy podélně rozřízneme a položíme na talíř, aby mohla vytékat slizová šťáva. Takto získanou šťávu naplníme do uzavíratelných sklenic, abychom ji mohli uchovávat v ledničce.

Bedrník obecný

Bylinné víno I – smícháme po 20 g bedrníku, břečťanu, chmele, máty peprné, řepíku a pelyňku. Tři polévkové lžíce této směsi bylin namáčíme 12 hodin v litru jablečného vína nebo moštu. Potom tento výluh přivedeme k varu, odstavíme, necháme půl minuty luhovat, scedíme a teplý nalijeme do termosky. Používáme při žlučníkových kaméncích – 8x denně, vždy po hodině, užíváme polévkovou lžíci teplého bylinného vína I.

Bylinné víno II – Smícháme stejné množství bedrníku, proskurníku, kořene kapradě a bezového květu. 15 g této směsi bylin namáčíme přes noc v 1/2 litru bílého vína, druhého dne výluh zahřejeme téměř k varu. Používámě na zánět prstu – zanícený prst koupeme 2 hodiny ve vlažném bylinném víně II, potého zasypeme práškem, který získáme nastrouháním křídy, a ovážeme čistým šátkem.

Benedikt lékařský

Kaše – ulomíme vysoký dužnatý stonek čerstvého benediktu, rozžvýkáme ho a vzniklou kaší potřeme nemocná místa. Používáme na kůži – jaterní skvrny. Trávení poruchy – pomůže hořký benediktový čaj nebo kapky.

Bez černý

Čaj – vrchovatou čajovou lžičku listů a mladých výhonků bezu na jeden šálek čaje spaříme horkou vodou, necháme půl minuty vyluhovat, scedíme a po doušcích vypijeme během dne dva šálky čaje.

Čaj z bezové kůry – k přípravě je vhodná kůra z kmene nebo z větví bezu. Na jeden šálek čaje vezmeme čajovou lžičku bezové kůry (větší množství vyyvolává průjem nebo zvracení) a přes noc necháme ve studené vodě. Tento naložený šálek s bezovou kůrou můžeme ještě nastavit půl šálkem vody. Výluh mírně zahřejeme a pijeme po jedné polovině šálku po každém ze tří hlavních jídel.

Vlasová kůra – v 5 litrech studené vody zahřejeme po jedné hrsti čerstvých kopřiv, březových, bezových a ořešákových listů a jeden stonek vlaštovičníku a přivedeme téměř k varu. Necháme několik minut vyluhovat, scedíme a jádrovým mýdlem vlasy polovinou výluhu dobře umyjeme; opláchneme čistou vodou. Poté ještě vlasy umyjeme zbytkem výluhu, který necháme na vlasy a pokožku hlavy několik minut působit. Poté vlasy vysušíme, aniž bychom roztok léčivých bylin vymývali.

Bylinné víno – smícháme stejné množství bedrníku, proskurníku, kořene kapradě a bezového květu. 15 g této směsi bylin namáčíme přes noc v 1/2 litru bílého vína, druhého dne výluh zahřejeme téměř k varu.

Perní lázeň – 20g světlíku, 20g kozlíku, 10g sporýše, 30g bezového květu, 20g heřmánku a vše dobře promíchat. Pět zarovnaných polévkových lžic této směsi bylin spaříme 1/2 litrem bílého vína, které předtím přivedeme téměř k varu. Víno nejlépe naplníme do lahve a z menšího množství připravíme pokaždé čerstvou pární lázeň.

Pomohly Vám informace na tomto webu?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Cukrovka – lze doporučit rovněž užívání bwzových listů a výhonků ve formě čaje. Čaj podle návodu.

Elefantiáza – Denně vypijeme vždy půl šálku čaje z bezové kůry po každém ze tří hlavních jídel. Z praktických důvodů denní dávku nalijeme do termosky.

Oči šedý a zelený zákal – Páru (viz Parní lázeň) necháme působit na zavřené oči

Otoky nebo zduřeniny způsobené hromaděním vody v tkáni – čaj podle návodu

Prst zánět – zanícený prst koupeme 2 hodiny ve vlažném bylinném víně, poté ho zasypeme práškem, který získáme nastrouháním křídy, a ovážeme čistým šátkem.

Vlasy – viz Vlasová kůra

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x