Použítí bylin (K-M) ruský herbář

Byliny od písmene K až M; uvnitř i recepty,….

Kokoška pastuší tobolka

Rolníci ji v Rusku používali na stavení krvácení. Znovuobjevena byla za první světové války k zamezení krvácení při zranění. Nálev z kokošky (užívá se pouze nadzemní část) je doporučován při léčbě příznaků vnitřního krvácení, kam patří i žaludeční (gastroragie a ledvinové (nefroragie) krvácení i krvácení z hrtanu (laryngoragie) a z nosu (rinoragie). Nálevy a výtažky z byliny zvyšují svalové napětí v děloze a hladkém střevním svalstvu; bylina je doporučována na zvýšení děložního tonusu a proti nadměrné nebo problematické menstruaci. Jako styptikum na zástavu akutního krvácení se předepisuje i čerstvá šťáva z této byliny k léčbě akutních či chronických střevních chorob včetně žaludečních a dvanácterníkových vředů. Kokoška zároveň účinkuje při léčbě katarálních chorob, revmatismu, sklerozy, hemoroidů, zimnice. Nálev z rostliny (stejně i její šťáva) se používá k léčbě nemoci ledvin, žlučníku, močového měchýře a jater. Zároveň nachází uplatnění při žaludečním kataru, vysokém krevním tlaku, těhotenské toxikoze a nevolnosti. Bylina může přispívat k zúžení koncových cév a užívá se ke zvýšení krevního tlaku a normalizaci srdečního pulzu. Je účinným prostředkem proti poruchám metabolismu a cukrovky. V dermatologii se nálevy či šťávy používají zevně při vaskulitidě, ekzémech, hemoroidech, řezných ranách a jiných poraněních.

Kontryhel obecný

Odvar kontryhelu s vínem k léčbě plicních a průduškových potíží (včetně tuberkulozy a bronchitidy) i chronického průjmu. Nálev je používán na celou řadu zdravotních problémů např. bolestivé trávení, střevní plyny, katar horních cest dýchacích, ,tuberkulozy, cukrovky, otoků, jaterních a ledvinových nemocí a kýly. Jako kloktadlo jsou studené kontryhelové nálevy prospěšné při léčbě zánětu hrtanu; ve formě ústní vody přispívá k hojení aftů a jiných podráždění v ústech. Vyplachování úst při vytržení zubů. Nálevy se používají k výplachu nosních dutin u lidí trpících těžkými rýmami a krvácením z nosu. Doporučuje se ženám s nadměrným menstruačním krvácením k výplachům. Vnější použití nálevu je na poranění, vředy a kožní záněty. Na hnisavá místa lze položit čerstvé kontryhelové listy.

Konvalinka vonná

Používají se nadzemní části. Přípravky na bázi konvalinky se používají při srdečné nedostatečnosti. Extraktem se léčí isrdeční arytmie. Konvalinka je doporučována lidem, kteří velmi tvrdě fyzicky pracují a ženám v období menstruace. Bylina obsahuje složky vyvolávající rozšíření cév a obsahuje protizánětlivé složky. Používána je k léčbě epilepsie, mrtvice; některé oční potíže jsou léčeny studenými obvazy smočenými v tekutém výtažku z konvalinky. Vnitřně je užívána na zmírnění žaludeční bolesti a horečky. Pozor – ve velkých dávkách je jedovatá!

Kopr vonný

Přidává se do ruského boršče, při přípravě nakládaných okurek; mnoho rodin steriluje potraviny s koprem pro zimní měsíce a kdy není čerstvé ovoce,… Tinktura ze sušených koprových semen drcených na prášek se používá jako močopudný prostředek a pomáhá zastavit kašel. Nálev z jemně drcených semen je doporučován kojícím matkám k podpoře laktace; také se doporučuje proti nespavosti a nervovým vypětím. 15-20 kapek tinktury z koprových semen ve 1/4 šálku (60 ml) studené vody se často předepisuje k léčbě raných příznaků hypertonie nebo mimořádného napětí v tepnách nebo svalech. Odvar z kopru je používán na žaludeční katar (gastritidu) se sníženou kyselostí žaludku; přispívá k uvolnění střevních plynů a posiluje celkově žaludek. Studené obklady z kopru a oční voda z kopru se používá proti zánětlivým onemocněním očí jako například iritida (zánět oční duhovky, iridocyklitida (podráždění duhovky a řasnatého tělíska v oku), zánět spojivek (podráždění sliznice, která zespodu zakrývá víčko).

Kopřiva dvoudomá

Posiluje imunitu; v ruském herbáři:”Kopřivu žvýkáme syrovou, rozmačkanou na rány přikládáme, a tak čistíme i hojíme.” Na staré infikované rány bylo doporučováno lékaři rozmačkat kopřivové listy spolu se semeny a přidat sůl:”Na starou zanícenou ránu přiložte, mrtvou tkáň odstraní i ránu vyléčí.” Kopřivový nálev (použití listy) při léčbě všech chronických nemocí, které vznikají v důsledku snížené imunity. Bylina bohatá na železo a vitamín C a proto je předepisována lidem trpící chudopkrevností a nedostkem vitamínů. Užívá se při artritidě či revmatismu svalů a kloubů. Přípravky z kopřivy k léčbě chorob zažívacího a trávicího traktu, kam patří i zácpa a průjem. Považována za účinný prostředek na aktuní a chronické záněty tenkého střeva nebo žaludeční koliku, poruchy trávení a nadýmání. Kopřivové nálevy mírní choroby jater, potíže s ledvinami, močovým měchýřem a žlučníkem, močové kameny, záněty ledvin a močového měchýře. Jako hemostatikum jsou nálevy doporučovány k léčbě ledvinového, děložního a střevního krvácení i krvácení z nosu. Kopřiva pomáhá posilovat kardiovaskulární soustavu, při kornatění tepen a ke snížení hladiny cholesterolu v krvi. Osvědčila se i při léčbě malárie, dopručuje se i při zánětu průdušek a je součástí receptur na tuberkulozu. Čerstvá kopřivová šťáva podporujevylučování mléka u kojících matek a pomáhá normalizovat menstruační cyklus. Kopřivové listy snižují obsah cukru v krvi, proto se doporučují cukrovkářům. V dermatologii je používán nálev k léčbě vaskulitidy, furunkulozy, akne, ekzémů, lupénky, neurodermatitidy avitiliga. Obklady z odvaru nebo nálevu přispívají k tiščení popálenin a zranění. V lidové medicíně je používána celá rostlina. Přípravek z kořenů přináší úlevu při kašli, listová šťáva staví krvácení; čerstvé listy a kořeny poslouží proti předčasnému šedivění vlasů. Nálev ze sušených listů se nanáší na hlavu, odstraňuje lupy a pomáhá zastavit vypadávání vlasů. Při vnitřním použití pomáhá nálev mírnit bolestivou menstruaci a další potíže gynekologického charakteru. Odvar z celé byliny lze použít proti bolestem hlavy. Odvar s medem zlepšuje činnost srdce, jater a ledvin a mírní příznaky žaludečního kataru a chudokrevnosti. Odvar z kořenů je používán na černý kašel a květový odvar při cukrovce. Kopřivový čaj stimuluje silný proces vnitřního prostředí, zejména ledvin – takže pozor; čaj by měl být vždy světlé barvy.

Koriandr setý

Ve vyšších dávka narkotikum. Koriandr je používán k dochucování nakládaných okurek. Používaná část – semena. Nálev z koriandru při potížích s játry a močovým měchýřem; zlepšuje chuť k jídlu a trávení, působí úlevu v případě nadýmání. Proti střevním červům a při zánětu průdušek. Zevně na kůži při revmatismu, bolesti kloubů; pleťová voda při ekzémech a neurodermatitidě.

Kostival lékařský

Za války na krvácející rány a jejich zacelení. Užívány přípravky z kořene při srůstání zlomených kostí a odstranění zánětů v oblasti zlomeniny. Přípravky z kostivalu tiší bolesti ve střevech, zlepšují trávicí procesy a poškozené sliznice jak žaludku tak i střev. Odvar z kostivalu k léčbě chronických zánětů žaludku a střev, příznaky úplavice, žaludečního kataru či žaludečních vředů. Odvar z kostivalu na tuberkulozu a chronický zánět průdušek, skvětel napomáhá vykašlávání. Kostival dokáže snižovat krevní tlak a usnadňovat dýchání. Nejsou doporučovány vnitřně velké dávky z důvodu mořného poškození centrální nervové soustavy a jater. Zevně na obklady a pleťové vody k ošetřování popálenin a kožních štěpů i k usnadnění léčení zlomených kostí. Takové přípravky se zároveň používají ke zmírnění otoků a bolestí při hemoroidech. Čerstvé nakrájené kořeny a šťávu z nich lékař používají k urychlení hojení ran a zastavení vnějšího krvácení. Ruští vědci zjistili, že kostivalový kořen obsahuje několik jedovatých látek, které mohou být pro konkrétní lidi toxické.

Kozlík lékařský

Uklidňující prostředek a sedativum k léčbě nervozity, úzkostných stavů, migrén, nespavosti, hysterie, epileptických záchvatů, neuralgie, křečí kosterního svalstva a nervových křečí žaludku a střev. Nálev i výtažek z byliny přináší úlevu při menstruačních křečích. Nálevy dokáží léčit i choroby štítné žlázy; bylina je používána k léčbě nespavosti, buď sama nebo v kombinaci s heřmánkem, mučenkou a chmelem. V nadměrných dávkách může způsobovat kozlík střevní potíže, ospalost útlum bdělosti – po přerušení příznaky zmizí. Používat dle bylinářů 1-2x denně po dobu tří týdnů, trvání léčby dva měsíce v roce.

Lékořice lysá

Kořen je užíván při léčbě zánětů horních cest dýchacích, jako je bronchitida nebo akutní respirační onemocnění, jako např. chronický zápal plic. V ruské bylinné medicíně je používána k léčbě krčních onemocnění. Používá se při léčbě žaludečních potíží, jako je zánět žaludeční sliznice, překyselení a peptické i dvanácterníkové vředy. Lékořicový kořen je oblíben při problémech s močovým měchýřem a ledvin, na těhotenskou toxikozu (projevující se častým zvracením v počátku těhotenství a otoky na jeho konci) a zácpu. Mast z kořene je používán k léčbě popálenin, ekzémů, lupus erythematodes a kopřivky. Nálev k léčbě žlučových kamenů, chronické zácpy, raných fází cukrovky a slabé hypertonie. Nálevy z kořene mají schopnost neutralizovat jedy. Dokáže neutralizovat účinky chemických jedů, otravy potravinami, virů, bakterií a jiných jedovatých látek. Čaj z lékořicového kořene s mlékem dětem trpícím černým kašlem a aftami. Kořen obsahuje četné biologické aktivní složky, které snižují krevní cholesterol a pomáhají rozpouštět a odstraňovat usazeniny cholesterolu v cévách. Silně působí na endokrinní soustavu a má pověst prostředku s celkovými posilujícími a povzbuzujícími účinky na celé tělo.

Len setý

Lněná tkanina na oblečení, olej z lněného semene používají umělci do olejových barev jako nezbytnou přísadu. Oblíbený prostředek k masážím hrudníku u pacientů se zánětem průdušek a je zdrojem vitamínu E a nezbytných mastých kyselin. Používají se zralá semena. Nálevy a odvary se používají k léčení zánětů sliznic zažívacího a trávicího traktu, včetně žaludečních a dvanácterníkových vředů, gastritidy, chronického zánětu tlustého střeva, kataru tenkého i tlustého střeva. Doporučuje se v případě otravy jídlem. Odvar ze semen upravuje sekreční a motorické funkce střev. Nálevy a odvary se předepisují k léčbě zánětů dýchacího ústrojí včetně zánětu průdušek a angíny. Nálev ze semen se používá jako studený obklad nebo k napařování při léčbě vředů a jiných zánětlivých onemocnění kůže. Je vhodný jako kloktadlo na afty a jiné záněty ústní dutiny. Nálevy se doporučují jako klistýry při zánětu tlustého střeva a výplachy při infekcích ženských orgánů. V ruském lidovém léčitelství jsou nálevy i odvary z lněných semen ceněny pro své antiparazitické účinky a jako projímadla léčící střevní choroby včetně chronické zácpy, jsou doporučovány při potížích se žlučníkem a ledvinami. Lněná semena jsou součástí stravovacího režimu při léčbě kornatění cév. Lněné semeno je doporučeno při redukční dietě. Prášek ze semen pomáhá při popáleninách a kožních abcesech. Suchá semena lze ohřát a přikládat na bolavé svaly a klouby. Olej z lněných semen je používán jako masážní olej na hrudník při chronické bronchitidě, vnitřně se užívá k léčbě žlučových kamenů.

Lípa malolistá

Používají se květy a listy. Čaj z lipových květů je oblíbený prostředek proti kašli a nachlazení, mírní příznaky zánětu průdušek a lék proti chřipce. Přináší úlevu při chorobách ledvin a je prevencí dětských infekcí. Čaj je používán jako bezpečný tišící prostředek na nervy, k mírnění bolestí hlavy, úzkostí a nervového vypětí. Čaj se dá použít jako kloktadlo a ústní vodu k úlevě při příznacích angíny a zánětech ústní dutiny; někdy je kombinován s jedlou sodou a propolisem. Silný nálev nescezeného čaje lze použít k léčbě hemoroidů, revmatismu, dny v nohou a popálenin. Ke stejným účelům lze prý použít i nálevy z mladých lipových listů a poupat. Zchlazený nálev z lipových květů lze použít jako pleťovou vodu zlepšující pružnost a dává svěží vzhled kůže.

Lopuch větší

Přípravky z lopuchu se používají k léčbě dny v nohou, zánětlivých onemocnění ledvin, žlučníku a ledvinových kamenů, gastritidy, koliky, hemoroidů a cukrovky. V ruském lidovém léčitelství se lopuch používal při léčbě široké škály kožních chorob včetně svědivosti, ekzémů, vyrážek a vřídků. Užívá se zevně i vnitřně. Olejový výtažek z kořenů se používá na hlavu jako prevence proti vypadávání vlasů. Kombinace rozmělněnýchlistů a olejového výtažku z kořenů se doporučuje na povrchová zranění. Lopuch se považuje za nejúčinnější, užívá-li se ve formě nálevu s obsahem borůvkových listů a zelených fazolek.

Maceška trojbarevná

Nálev je dobrým prostředkem k léčení akutních dýchacích onemocnění, jako je zánět průdušek a černý kašel. Přispívá k hojení průdušnice. Maceška pomáhá mírnit záněty močových cest, v lidovém léčitelství se používá proti ledvinovým kamenům. Nálev pomáhá při zánětech v zažívacím a trávicím traktu, používá se při léčbě úplavice; ruští bylináři používají nálev proti kornatění tepen, artritidě, zánětům kloubů (obzvláště revmatismu), dně, křivici u dětí, prevence pro lidi po infarktu. Kloktadlo z byliny na záněty dutiny ústní způsobené paradentozou, několik doušků podržených v ústech pomáhá při bolesti zubů. Omývání maceškovými přípravky a obklady z nich se užívají při léčbě řady kožních chorob včetně svědění, ekzémů, lupénky, alergické dermatitidy, pupínků a furunkulozy. Při předávkování může se objevit nevolnost a zvracení, dlouhotrvající užívání může vyvolat kožní problémy.

Maliník

V Rusku maliny používají při přípravě vím, marmelád a džemů. V zimě jsou malinové zavařeniny hlavní prostředek při nachlazení a chřipce i k zmírnění vysokých horeček. Malinový čaj se doporučujek léčbě příznaků nachlazení nebo chřipky a je skvělým ochlazujícím prostředkem. Spolu s antibakteriálními přípravky je užíván proti zánětům plic. Maliny urychlují zotavování z chorob zažívacího a trávicího traktu, které doprovází zvracení, záněty, bolesti a krvácení. Čerstvé plody pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi a často se doporučuje k léčbě cukrovky, také jsou vhodné na sklerozu. V lidovém lékařství jsou doporučovány při průjmech, chudokrevnosti, chronickém revmatismu, spalničkách, ekzémech. Odvar z konečků maliníku spolus jeho listy na úlevu při nachlazení, chřipce, akutního respiračního zánětu a růži na kůži. Odvar z listů k mírnění kašle, angíny a horeček; odvar z kořenů pro stejné účely a při průjmech a kolikách. Stejný odvar je používán při neuritidě, neurastenie, průduškovém astmatu. Odvar z kořenů a květů při bělavém výtoku z pochvy. Čerstvé listy na akné; nálevy z čerstvých malinových listů proti průjmům, žaludečním, střevním, plicním a ústně-krčním zánětům. V dermatologii je používána vnitřně čerstvá malinová šťáva (stejně jako odvarr ze sušených malin) na zmírnění nadměrného rohovatění pokožky, lupénky, vilitiga (porucha kožní pigmentace), holohlavosti, hnisavých kožních chorob. Odvar z listů a květů maliníku je používán u určitých druhů svědivky a nadměrného rohovatění pokožky. Šťáva je doporučována na vnější použití při časném šedivění vlasů.

Máta peprná

Římané ji přidávali do vín a omáček. V Rusku je oblíbená jako čaj studený i teplý. Používá se při léčbě spojených se stresem – nař.: úzkost, hysterie, nespavost. Přináší úlevu při chorobách spojených se srdcem, jako stenokardie a kardioneuroza. Nálevy z rostliny léčí záněty žlučníku, žlučové kameny a plynatost. Mátový čaj posiluje chuť k jídlu, zlepšuje trávení, omezuje zvracení způsobené nervozitou. Nálevy jsou používány k mírnění žaludečních křečí a koliky, nedostatečné kyselosti žaludku, odstranění zápachu z úst, která je způsobena poruchou trávení (dyspepsií). Je doporučována k léčbě zánětů dýchacíého ústrojí a migrén. Ruské ženy ji pravidelně užívají na bolestivé či nepravidelné menstruace. Mátový nálev jako kloktadlo na záněty v ústech a bolesti zubů, zředěnou mátovou silici používají na hemoroidy (přímá aplikace), uleví tak bolesti a mírní tím otoky, které jsou s tím spojeny. Obklady na ekzémy, lupénku; drcené čerstvé listy na kůži při plísňových infekcích.

Mateřídouška obecná

Používalo se jako vykuřovadlo před příchodem křesťanství. Výtažek z mateřídoušky je součástí léku Pertusin k léčbě zánětu průdušek a černého kašle. Výtažek z byliny se přidává do různých směsí v lékárenství; Přidávat do koupele na bolavé klouby a 10% roztok se používá k odstranění plísňových onemocnění kůže. Při vnitřním užívání prý mírní příznaky aktinomykozy – plísňové onemocnění zvířat přenášené na lidi. Mateřídouška je předepisována na žaludeční křeče, neuralgii, nespavost a infekce dýchacího a trávicího ústrojí. Kloktadlo při zánětu hrtanu a angíně. Jako expektorans je mateřídouška používána na úlevu od kašle, zánětu průdušek, astmatu; předepisuje se na noční pomočování a dětský průjem. Koupele v mateřídoušce pomáýhají k uvolnění a podpoře trávení. Studený výtažek je ideální na vyplachování předrážděných a bolavých očí, na které bylináři připravují studené obvazy s mateřídouškou. Omývání temene hlavy stejným výtažkem, k mírnění bolestí hlavy a nálev z byliny je používán jako šampon proti lupům. Stejný nálev je používán vnitřně proti svědění, vyrážkám, kožním infekcím a poraněním. Listy a květy se dávají do polštářů pro dobrý spánek a jako prevence nachlazení. Výtažek se používal proti závislosti na alkoholu.

Meduňka lékařská

Ruští kuchaři ji používají na dochucení pokrmů z ryb i kuřat, mačkané listy tvoří součást nádivek a omáček; listy dávají do salátů. Sušené listy se davají do polštářů. Mírně roztahuje cévy, proto dokáže nálev snížit tepovou frekvenci a krevní tlak. Kloktadlo mírní záněty dásní a ústní dutiny vůbec. Medu%nka dokáže posílit chuť k jídlu a pomáhá při dávení a nevolnosti i při nadýmání. Pomáhá k úlevě při žlučníkové a ledvinové kolice a tiší křeče hladkého svalstva v těle, což z ní dělá preventivní prostředek proti astmatu. Napařování meduňkou pomáhá odstranit pleťové vřídky. Čaj z čerstvých květů (horký i chlazený) je v Rusku velmioblíbený jako osvěžující nápoj, ale i jako tonikum pro odstranění závratí a odstranění škodlivin během těhotenství. Užívá se k olehčení od bolestivé, pomalé menstruace a meduňková koupel je doporučována k nastartování menstruace. Čaj se osvědčuje při nespavosti, chudokrevnosti a dny, obzvlášť v kloubech chodidel a palců nohy. Často je čaj předepisován proti duševním potížím, jako jsou neurozy a deprese.

Medvědice lékařská

Použitá část rostliny jsou listy. Odvar z medvědice při zánětech močového měchýře, ledvin a močových cest. Odvar mírní bolesti způsobené kameny a kaménky v močovém měchýři při urolitiáze. Ruští lékaři předepisují bylinu na infekce gynekologického charakteru a choroby zažívacího a trávicího traktu, kam patří chronická zácpa a poruchy trávení. Také je účinný na srdeční nedostatečnost a jaterní potíže. Odvar je předepisován na hnisávé rány a podrážděná místa. Odvar se používá k léčbě zánětu průdušek, astmatu a nachlazení. Nálevy z medvědice k léčbě tuberkulozy a cukrovky, také ji považují za účinný prostředek proti nervozitě a alkoholismu. Přináší úlevu při revmatických bolestech, používá se k léčbě dny v nohou.

Měsíček lékařský

Řecký lékař Diaskorides používal měsíček k léčbě žlučových kamenů a chorob jater. Používá se při žaludečních křečích, poruchách trávení. V roce 1988 bylo zjištěno, že měsíček má posilující vliv na srdce a pomáhá normalizaci srdeční činnosti. Zároveň dokáže snožovat krevní tlak a výskyt otoků. Ruské ženy používají měsíček k oddálení menstruace, tak ke zmírnění bolestivých měsíčků. Měsíček je účinný při léčbě angíny a chorobách ústní sliznice. Používá se k léčbě zevních i vnitřních plísňových infekcí. Měsíčková mast je používána na řezné rány a popáleniny.

Mochna husí

Původně ji staří Rusové používali jako potravinu. Mladé čerstvé listy se uplatnily v salátech a polévkách, kořen pak vařili a jedli. Mačkané listy byly používány jako příloha k různým jídlům z ryb a jiného masa. Používá se nadzemní část rostliny; ve formě nálevu může přispět k úlevě při křečích hladkého svalstva zažívacího a trávicího traktu, je doporučován na žaludeční a střevní katar, nažaludeční vředy, zácpu, průjem, úplavici. Nálev z bylin dělaný s kozím mlékem je používán jako močopudný prostředek. Nálevy pomáhají při potížích s ledvinami, močovým měchýřem a játry. Usměrňuje tělesný metabolismus lidí, kteří trpí cukrovkou, zvětšenou štítnou žlázou nebo obezitou. Nálev z mochny ve vodě je doporučován ke zmírnění menstruačních křečí, bolestí zubů a krvácejících dásní. Kloktadlo při vřídkách v ústech, jako pleťová voda při dermatitidě a kožních vyrážkách. V léčitelství je používán na žaludeční potíže. Drcená prášková mochna se přidává do smažených vajec, čímž získáme jedinečný lék na úplavici. Odvar z byliny je používán k léčbě děložního krvácení, nadměrného menstruačního krvácení nebo křeče nervového charakteru u dětí. Šťáva z mochny je užívána vnitřně na chronické záněty žlučníku nebozevně k ošetření ran, ekzémů a hemoroidů.

Mochna nátržník

Užíváná část jsou oddenky. Nálev je doporučován při léčbě nemocí zažívacího a trávicího traktu, jako je střevní katar (enteritida), kolitida, dyspepsie, a úplavice; také průjem a zácpa c- zde lidem prospívá. Hodí se k mírněné příznaků žaludečních a dvanácterníkových vředů; v léčitelství jsou používány nálevy na tuberkulozu, efyzém (nahromadění vzduchu v tkáních) a chudokrevnost. Doporučuje se při dně v nohou, revmatismu a žloutence; odvar pomáhá vyvolat mentruaci. Nálev je účinným kloktadlem a ústní vodou k léčbě bolesti v krku, zánětu hrtanu a ústních sliznic včetně krvácivosti dásní a vřídků v ústech. V dermatologii je používán vnitřně na zmírnění příznakůl vaskulitidy, zevně jako obklad na rány, pohmožděniny, ekzémy, popáleniny a neurodermatitidu; vhodný k léčbě rozpraskané kůže.

Mrkev obecná divoká (Daucus carota)

Nálevy z divoké mrkve jsou používány k léčbě chronických nemocí ledvin a nemocí močového měchýře, včetně ledvinových kamenů. Také přispívá k úlevě při chorobách močového ústrojí, kam patří zánět močového měchýře (cystitida) a prostaty (prostatitida). Nálev ze semen a kořenů je používán k průtoku moči. Vařený mačkaný kořen je předepisován jako obklad na popáleniny, řezné rány a jiná poranění. Půl lžičky mačkaných či rozmačkaných semen divoké mrkve, které se jí za syrova, je považován za prostředek omezující plynatost a vypuzující střevní červy.

Mrkev obecná setá šlechtěna (Daucus carota sativus)

Použití kořenů. Šťáva ze šlechtěné mrkve je považován za univerzální lék na nedostatek vitamínů, obzvlášť chudokrevnosti. Snižuje chronickou únavu a zvyšuje chuť k jídlu. Šťáva mrkve s medem nebo strouhanou mrkev v mléce pro zvýšení odolnosti vůči nachlazení. Čerstvá šťáva z mrkve je doporučována na poškození kůže a potíže zažívacího a trávicího traktu. Má příznivý vliv na slinivku břišní, zlepšuje výměnné funkce jater a ledvin. V Rusku se také použí vá k léčbě chronického nebo aktuního zánětu žlučníku.a pro různé typy žlučových a močových kamenů. Šťáva je doporučována proti kardiovaskulárním potížím, obzvláště při srdeční nedostatečnosti a stenokardii. Kloktadlo z mrkvové šťávy má pověst prostředku léčícího krční infekce. Mrkev podporuje tvorbu mléka u kojících matek. Stejně tak jako u čeneku jde o látku působící proti mikrobům a parazitům, kterou lze použít k ničení hlístů a roupa dětského v zažívacím traktu. Má příznivé účinky na zrak, obzvlášť v noci. Salát z mrkví, brusinek a zelí je bohatý na jod a ruští bylináři ho doporučují jako součást diety při snížení tělesné hmotnosti. . O jedení mrkve se říká, že pomáhá lidem zvládnout cukrovku. Jemně nastrouhaná čerstvá mrkev (v podobě kaše) lze nanášet na kůži, abychom zmírnili poáleniny, řezné rány a infikovaná poranění. strouhaná mrkvev přináší úlevu od příznaků zácpy a nálev z listů je v rusku používán ke zmírnění a odstranění hemoroidů.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x