Léčení barvami je prastará metoda alternativní medicíny

Léčení barvami má svoje kořeny už ve starověkých civilizacích Egypta, Indie a Číny. Barvy působí na každého z nás. Někdy je používáme i k popisům našich emocí, nálad, postojů nebo i duchovních zkušeností. Každá z barev má svoje specifické a jedinečné účinky. Jejich působení lze využít k léčení, obnovování energetické rovnováhy, ke stimulaci podvědomí apod.

Léčení barvami, či terapie barvami se těší stále větší popularitě mezi alternativními metodami léčení. Podle tradičního indického léčení sedmi hlavním energetickým centrům, tedy sedmi hlavním čakrám, odpovídá vždy jedna určitá barva. V prevenci a léčení chorob rovněž můžeme podle indického učení Ajurvéda účinně používat barvy, protože naše čakry a s nimi spojená ústrojí a části těla reagují vždy na nějakou danou barevnost. Jednotlivým čakrám odpovídají následující barvy:

 • Kořenová čakra: červená
 • Sakrální čakra: okrová
 • Solarplexus čakra: citronově žlutá
 • Srdeční čakra: zelená
 • Krční čakra: blankytně modrá
 • Čelní čakra: indigově modrá
 • Temenní čakra: fialová

Každá z barev má svoji specifickou vlnovou délku, která je charakteristická pouze pro ni. Teplé barvy všeobecně zesilují proudění energie, povzbuzují, pozitivně podporují imunitní systém člověka. Na druhou stranu studené barvy jsou pak většinou uklidňující. V léčbě barvami se největší význam dává třem základním barvám, a to červené, modré a zelené.

Barvy okolo nás

Jsou to i barvy, které oblékáme a nosíme je na sobě, které mají vliv na naši psychiku, náladu i rozpoložení těch, kteří jsou kolem nás. Zkuste věnovat trochu pozornosti tomu, jaké barvy nosíte, jaké si oblékáte. Pravděpodobně si barvu oblečení volíte nejčastěji na podvědomé úrovni. Důležité jsou rozhodně i barvy, kterými se obklopujeme v prostředí doma nebo v práci. Mají na vliv na náladu i chování. Úpravou barev v daném prostředí můžeme upravit i náladu, i schopnost odpočívat nebo lépe pracovat.

Léčení barvami: Jaké mají jednotlivé barvy léčivé účinky?

Léčení barvami – červená

Jedná se o jednu ze základních barev, která se při léčení barvami používá. Jde o barvu, která má schopnost energetizovat, povzbuzovat při nedostatku energie, protože uvolňuje adrenalin. Má schopnost stimulovat veškeré energetické nedostatky v těle. Zprostředkovává aktivitu, energii, pomáhá přivést sílu, regeneruje…

Červená má ze všech barev největší schopnost pronikat do organismu, prohřívá neaktivní body a redukuje bolest. Posiluje oslabené orgány, aktivuje smysly a lze ji využít při léčení právě potíží se smyslovými orgány: zrakem, sluchem, čichem, chutí a hmatem. Je barvou regenerace, proto je vhodná pro všechny, kteří se znovuzapojují po úrazu nebo nemoci do aktivního života, pomalu reagují nebo se pomalu pohybují. Červená barva dodá energii i při náhlé slabosti. Červená léčí rány (ne ty zanícené – nejprve nutno desinfikovat za pomoci modrého světla), je posilující při nemocech krve a oběhu, vyživuje krev a upravuje nízký tlak. Léčí poruchy funkcí ženských a mužských pohlavních orgánů a žláz (doporučuje se nosit červené spodní prádlo). Pomáhá i při impotenci, frigiditě, ztrátě periody apod. Celkově povzbuzuje hormonální systém.

Jedná se o poměrně silnou barvu, je třeba s ní při léčení barvami postupovat opatrně a používat i jemnější varianty této barvy, např. růžovou, korálovou apod.

Není vhodná a nedoporučuje se užívat při nervových poruchách, horečkách, vysokém tlaku a při vzniku otoků. Měli by se jí vyhýbat lidé řešící emocionální problémy nebo ti, kteří nedokáží vyjádřit svůj hněv. Červená stimuluje potlačené emocionální síly, a tak může zapříčinit výbušnou reakci. Pomáhá však při depresích.

Červená je přidružená mužské polaritě. Je vhodná pro slavnostní uvítání nebo na obvodové zdi sídla, kde bude přitahovat peníze. Stejně tak peníze přitahuje i červená peněženka. Chcete-li něco prodávat, zkuste si rovněž obléct něco červeného, bude se vám v obchodě dařit lépe než v jakékoliv jiné barvě.

Léčení barvami – oranžová

Jde o barvu, která je povzbuzující a pomáhá zvyšovat odolnost člověka. Potřebujete-li podpořit při sportovním výkonu nebo zvýšit fyzickou výdrž, pak sáhněte právě po oranžové. Její využití je podobné, jako v případě červené. Rozdíl je v tom, že červená působí na akutní stavy a slabosti, oranžová působí ne tak nárazově – její intenzita je jemnější. Je barvou vhodnou při rekonvalescenci, zvyšuje odolnost těla a dodává optimismus. Oranžová podporuje pravidelný a zdravý menstruační cyklus (při nadměrném krvácení je však vhodná barva modrá), léčí cysty na vaječnících, endometriózu, záněty pochvy apod. Léčí i neplodnost, pomáhá znovu nastartovat vitální i hormonální funkce a pomáhá znovuzískat sexuální energii. Mají-li partneři potíže s početím, pak je vhodnou barvou k použití zejména v období ovulace. Posiluje a léčí i vylučovací soustavu člověka.

Oranžová posiluje a ovlivňuje proud lymfy v lymfatickém systému, potlačuje alergie a povzbuzuje k činnosti „líná“ střeva. Působí také na slezinu a její funkce, napomáhá při zánětu průdušek a plicních potížích obecně. Zmírňuje napětí v organismu, uvolňuje svalové křeče, stažení kosterního nebo hladkého svalstva, léčí bolestivá a nehybná místa v zádech a bolesti kříže a zad.

Není vhodné ji používat při přebytcích energie a v případě nervozity. Při jejím nadměrném použití může docházet k nervovému vypětí, v takovém případě je při léčení barvami vhodnější její jemnější odstín – broskvová. Frekvence broskvové barvy v sobě přináší mír, pravdu a rovnováhu.

Léčení barvami – žlutá

Žlutá je barva optimistická, zářivá, která má povzbuzující účinky, pomáhá proti pesimistickým náladám a proti melancholii. Je to barva, která poskytuje energii svalové soustavě, ale také uvolňuje ztuhlosti. Pomáhá starším lidem aktivizovat paměť, vhodné je její užití i po otřesech mozku. Vyrovnává poruchy nervového systému a žláz. Povzbuzuje obranyschopnost organismu v období viróz, v počátečních stádiích onemocnění pomáhá zbavit tělo nežádoucích škodlivin a dalších obdobných látek. Je podpůrnou barvou v době půstů a očišťujících kúr. Žlutá odstraňuje negativní energie v břiše, pomáhá při kolikách gastrického původu, stimuluje činnost žaludku. Je barvou, která pomáhá vstřebávat živiny a léčí žlučníkové problémy. Tato barva posiluje játra a řeší i problémy s očima. Podle čínské medicíny spadají oči právě pod vliv jater, s použitím žluté můžeme docílit zlepšení zraku. Žlutá podporuje činnost ledvin a močového měchýře. Doporučuje se i při léčbě kožních problémů a ekzémů, i při problémech s pletí.

Není vhodná pro lidi trpící nadměrnou nervozitou, podrážděností, nespavostí a stresem. U lidí s příliš rozvinutým egem je žlutou barvu zapotřebí vyvažovat fialovou.

Žlutá podporuje myšlení a mentální činnost celkově, hodí na vyčištění myšlenek od nejasností.

Léčení barvami – zelená

Zelená je barvou léčivou, uklidňující, vyrovnávající, čistící – uvolňuje i rozpouští. Je barvou svým způsobem neutrální, nachází se uprostřed barevného spektra, takže nabízí úlevu a klid. Je barvou důležitou pro nervový systém, posiluje vyčerpané nervy a regeneruje nervový systém. Odstraňuje z těla i duše stres, zklidňuje při emočních vypětích. Uvolňuje při jakémkoliv nahromadění přebytečné energie v těle, podporuje koncentraci a schopnost zapamatování si. Zelená desinfikuje a pomáhá z těla odvádět přebytečné tekutiny, což přivítají ženy trpící PMS, kdy dochází k zadržování tekutin v těle. Zelená pomáhá i s cystami v prsou. Zelená snižuje krevní tlak, léčí záněty kloubů, revmatismus, artrózu, rozkládá krevní sraženiny a léčí ucpání tkání. Má vliv na plodnost i správný vývoj. Je barvou odpočinkovou pro oči a ulevuje i při poruchách zraku.

Je to barva, která ale není vhodná při rakovinných a nádorových stavech, jiné kontraindikace nemá. Její působení bychom však měly omezit, pokud následkem průjmu, zvracení či selhání ledvin došlo ke ztrátě tekutin.

Zelená je barva hojení, léčení a cestování zpět v čase. Vyrovnává emoce a navozuje stav ticha. Zelená jako hojivá frekvence může být umístěna kolem členů rodiny, kteří jsou nemocní.

Léčení barvami – modrá

Modrá barva má tlumící, chladící a uklidňující účinky. Její schopnosti jsou rovněž desinfekční. Modrá tlumí a uklidňuje, tiší bolest, likviduje záněty a hnisání. Má schopnost léčit i hnisavé dásně a boule v dutině ústní. Pomáhá při překrvení – modré světlo zužuje cévy, tím způsobuje nedokrvení. Velice prospívá při onemocněních žil a cév. Ochlazuje při horečce. Modrá zklidňuje bolesti hlavy, krku, zátylku a ramen, tiší bolesti zubů způsobených zánětem a bolest uší. Modrá barva snižuje i krevní tlak a zklidňuje bušení srdce. Je to barva, která pomáhá regulovat hyperfunkci i hypofunkci štítné žlázy (u hypofunkce se pracuje s modrou i oranžovou barvou) a u žen zmírňuje problémy v období přechodu.

Modrou není vhodné používat při svalových křečích, ochrnutí, při špatném prokrvování, natažených svalech. Ozařujeme-li modrým světlem, pak by to nemělo trvat déle než 30 minut, protože způsobuje únavu. Přemíra modré vede k váhavosti nebo může příliš zklidňovat a být tak na překážku bdělosti.

Velmi účinná je modrá ve spojení s teplejšími barvami, zvláště červeno-oranžového spektra.

Léčení barvami – indigová (královská modř)

Indigo je zklidňující, detoxikační a čistící. Obsahuje v sobě energie všech spektrálních barev. Indigová barva tiší bolesti hlavy včetně migrén, má sedativní účinky, zklidňuje vnitřní orgány a ochlazuje při podráždění a zánětu. Uplatňuje se při potížích s očima, ušima a nosem, léčí i potíže s krkem (chrapot, bolesti v krku, záněty mandlí apod.). Indigo uklidní svědící pokožku, včetně té ve vlasech, ladí lymfatický systém člověka, působí léčivě při potížích na sliznicích a pomáhá při poruchách růstu.

Není doporučeno ji používat při schizofrenii, fobii z dotyku, silných zábranách, při sezónní depresi a vyskytují-li se u vás paranormální jevy. Může zhoršit vaše problémy. Je třeba mít také na paměti, že indigo vyzařuje směrem dovnitř, takže přemíra indigové barvy může přivodit deprese a pocit osamělosti.

Léčení barvami – fialová

Jedná se o barvu vitalizující, posilující a harmonizující. Frekvence fialové barvy působí při léčení barvami zejména v duševní a spirituální oblasti. Tato barva obecně velice dobře působí na mysl a její stav. Vrací duševní rovnováhu i pocit klidu a vnitřní mír. Fialová je barvou, která vám pomůže dočerpat energii v případě, že trpíte nadměrnou duševní vyčerpaností, zklidňuje nervy i nepokojnou mysl. Je barvou, která má hojivé účinky pro mozek a nervy, řeší problémy s CNS a bolesti hlavy i migrénu. Tato barva aktivuje obranyschopnost organismu a má silně čistící účinky na fyzické úrovni. Má zklidňující účinek na srdce a tlumí nejrůznější typy bolestí, například menstruační bolesti, ale uvolňuje i bolesti v oblasti ramen, páteře a zad. Tato barva posiluje schopnost našeho těla využít živiny a minerály a zesiluje i schopnost vstřebávat je. Podněcuje tok lymfy v těle. Fialovou je vhodné používat navečer.

Fialová není vhodná pro násilnické a infantilní typy a opatrně by se měla používat i u lidí, kteří mají slabé ego. Může způsobit zmatek a rozladění ega, při dlouhodobém použití fialové se mohou stát přecitlivělými. Pokud fialová způsobuje u jedince neklid nebo nelibé pocity, pak její působení raději omezíme.  

Další barvy mimo základní spektrum, které je možné v léčení barvami využít

 • Tyrkysová: regeneruje, uvolňuje a revitalizuje, má uklidňující vliv na tělo, uvolňuje veškerá v něm nashromážděná napětí, zmírňuje všechny druhy zánětů a má protizánětlivý účinek, je velice účinnou barvou při veškerých potížích s dýchacím systémem, pravidelným prodýcháváním tyrkysové barvy je možné i předcházet astmatických stavům
 • Růžová: uklidňuje rozjitřené emoce a léčí duši, není tak silná jako červená nebo oranžová a tak je vhodná k užití i v noci, je vhodná při smutku a oslabení sebedůvěry, řeší ženské potíže, posiluje pohlavní a hormonální systém a velice dobře účinkuje pro zmírnění nevolností v těhotenství
 • Hnědá: mírní bolesti zad, bolesti páteře, rukou i nohou, pomáhá řešit potíže s tlustým střevem
 • Bílá: zahrnuje celé barevné spektrum, takže očišťuje tělo na všech nejvyšších úrovních, pomáhá vyplavovat jedy z organismu a napomáhá při léčbě virových onemocnění
 • Černá: černá vlastně není vlastně ani barvou v pravém slova smyslu, je to tma, a tudíž nevykazuje ani žádné významné léčebné účinky, černá blokuje čakry, ale na druhou stranu funguje na nespavost a podporuje odpočinek
 • Zlatá: velice silná léčivá barva, podobné účinky jako žlutá, ale zesílené, podporuje a stimuluje imunitní systém a působí na nervy, příznivě ovlivňuje problémy se zažívacím ústrojím, s příjmem potravy a pomáhá i řešit problémy s kůží, vylaďuje při depresích a nutkavém chování, pomáhá řešit závislosti a návyky
 • Stříbrná: působí velice očistně a zbavuje organismus jedů, reguluje a léčí ženský hormonální systém a pomáhá ve všech záležitostech spojených s plodností

Léčení barvami by se vždy mělo zahajovat a zakončovat za pomoci bílé. Bílá barva stabilizuje energetický systém člověka a zvyšuje účinky jakékoliv barvy, s níž během terapie pracujete. Stačí alespoň krátká vizualizace.
Zdroj: spektrumzdravi.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x