Alergie na sperma – co vše způsobuje

Alergie na sperma – co vše způsobuje

Náš organismus se za život setká s několika druhy alergenů. Nejčastější a nejznámější jsou alergie na prach, pyl, zvířecí srst a nebo alergie potravinové. Méně známá je už alergie na sperma, která se bohužel také vyskytuje a může znamenat nejen problémy s početím, ale v horším případě může sama o sobě představovat nebezpečné onemocnění.

Pálení a svědění během styku nebo i po styku nemusí mít vždy příčinu ve vaginálním zánětu nebo infekci. Mnoho žen může být totiž alergických na partnerovo sperma. Tento problém byl popsán poprvé v roce 1967.

Sperma jako alergen?

 • alergenem je bílkovina, kterou obsahuje tekutina mužského ejakulátu
 • tato bílkovina je složkou ejakulátu každého muže – není tedy pravda, že by změna partnera problém s alergií na sperma vyřešila
 • v takovém případě je nejúčinnější použití prezervativu, aby se zabránilo styku semene s vagínou ženy či jinou sliznicí – zde je vzniku alergické reakci zabráněno (problém může ale nastat v případě, že jsou žena či muž alergičtí na latex)
 • tento typ alergie ale mohou vyvolat zrovna tak i případné zbytky stopových prvků ze stravy (např. ořechů) nebo léků (např. antibiotik), které se v ejakulátu rovněž vyskytují

Jak poznat alergii na sperma?

 • během pohlavního styku a po něm (několik minut i hodin) můžete cítit úporné svědění, štípání a pálení
 • objevuje se začervenání, zduření a vyrážka zevních pohlavních orgánů
 • můžou se vyskytnout bolesti podbřišku nebo břicha s doprovodnými stahy dělohy
 • můžete zvracet nebo mít průjem
 • při silné alergické reakci mohou nastat pocity mravenčení, potíže s dýcháním, bledost – v takovémto případě je nutné vyhledat či zavolat co nejrychleji lékařskou pomoc, neboť zde hrozí riziko rozvoje anafylaktického šoku s následkem smrti

Jak řešit alergii na sperma?

 • rozhodně navštivte svého gynekologa, který váš problém zváží po společné poradě s alergologem
 • obvykle se v takových případech doporučuje používat již zmíněný kondom
 • jako další možné řešení je i podání léků na utlumení alergické rekce nebo provádění podkožní a poševní hyposensibilizace, která spočívá v pozvolném snižování citlivosti na kontakt s alergenem

Představuje alergie na sperma nějaký další problém?

 • ano, kromě toho, že tato nepříjemná reakce může narušovat požitek z pohlavního styku a představovat v horším případě riziko anafylaktického šoku, je zde i problém v případě, že se pár rozhodne počít miminko
 • početí přirozenou formou je za těchto okolností velmi složité a velice často se vůbec nedaří, proto se doporučuje přistoupit k umělému oplodnění, protože sperma je od bílkovin očištěno a pro organismus ženy tak nepředstavuje provokující alergen

Zdroj 1

Alergie na sperma – utrpení při sexu? Jak ji zmírnit?

Alergie na spermie je zdravotní problém, o kterém žena často neví ani sama. Dokáže však velmi znepříjemnit sexuální život a tím pádem ničit celý vztah.

Žena nepříjemné symptomy často přikládá jiným vlivům – infekcím a pohlavním chorobám. Pokud však nezajde k lékaři, který alergii na spermie potvrdí, příčinu jen tak lehce nenajde.

Pokud máte podezření, že se problém projevuje i ve vaší posteli, sedněte si s partnerkou a přečtěte si dnešní článek.

VÍTE, ŽE alergie na ejakulát byla vědecky poprvé popsána až v roce 1967?

ALERGIE NA SPERMIE VĚDECKY

V první řadě je nutné pochopit, že alergie na spermie je pouze zevšeobecňující pojmenování. Člověk není alergický přímo na buňku spermie, ale na bílkovinu obsaženou v ejakulátu. Vědci se zatím nedokázali sjednotit v otázce, zda alergik reaguje negativně na každý ejakulát nebo na ejakulát konkrétního muže.

A) Histaminová alergie – Při souloži se po několika minutách projevuje pálení na povrchu a uvnitř pochvy. Po čase se mohou objevit vyrážky a puchýřky. Pokožka a sliznice jsou podrážděné a svědí. Tento typ alergie je méně častý a postihuje cca 1 z 200 alergiček. Pomohou antihistaminika, které předepíše alergolog.

B) Buněčná imunita – Ženino tělo vytváří protilátky proti ejakulátu, což vede k problémům s otěhotněním. Léčí se kortikoidy a vždy by měl být použit kondom.

„Když mi gynekolog řekl, že jsem alergická na partnerův ejakulát, myslela jsem, že je to vtip. Jsem alergická na pyl a prach, ale spermie? Vyšetření však alergii potvrdila, a když jsme začali souložit pouze s kondomem, problémy se vytratily. Dnes mám nového partnera a s ním problém nemám. Zjevně šlo pouze o spermie mého ex.“ Alena, 32 let 

Projevy alergie na spermie/ejakulát

 • svědění a pálení v místě kontaktu ejakulátu s kůží nebo sliznicí
 • podráždění, otok a zarudnutí postiženého místa
 • v extrémním případě bolesti hlavy, pálení očí a problematické dýchání

Nehledě na nepříjemnosti je horší zprávou to, že alergické ženy mohou mít problém s otěhotněním, protože tělo odmítá přijmout partnerův ejakulát.

VÍTE, ŽE: Méně, než 2 % alergických žen otěhotní bez problémů? Dalších až 25 % má problém otěhotnět právě kvůli alergii.

Alergie na spermie a orální sex

Je velká škoda, pokud si páry orální sex kvůli alergii nemohou dopřát.

Orál však dokáže být v tomto případě velmi nebezpečný. U některých žen se projevily příznaky, které silou lze srovnávat se včelím bodnutím.

Silné otoky hrdla a úst, pocity na zvracení a dokonce dušení. Situaci vyřeší pouze alergolog a v rámci prevence je vždy nutné používat kondom, aby nedošlo ke kontaktu s ejakulátem.

Je alergie na sperma celoživotní?

Na otázku nelze přesně odpovědět. Jako každá jiná alergie, i ta na ejakulát může vzniknout kdykoliv a kdykoliv odeznít. Alergie je zjednodušeně „pobláznění“ organismu, kdy začne jinak běžné látky vnímat jako cizí a snaží se proti nim bránit.

POZOR! Reakci mohou zapříčinit i jiné složky v ejakulátu, na které může být žena alergická. Záleží tedy na stravování partnera, zda nekonzumuje i potraviny, na které je žena alergická. Mužům doporučujeme zajít na spermiogram – rozbor ejakulátu, o kterém jsme se rozepsali zde.

Tehdy vznikají záněty, otoky, zvracení a ostatní známé příznaky alergie. Vhodná léčba dokáže reakce oslabit, časem dokonce zcela odstranit. Lidský organismus je ale nevyzpytatelný, takže alergie se může kdykoliv vrátit dokonce v ještě silnější míře.

„Zjistili mi poruchu buněčné imunity, která nám bránila v otěhotnění. Do té doby jsem o alergii na spermie nikdy neslyšela. Zatím jsem zkusila 2 umělé oplodnění, ale neúspěšně. Budeme se snažit dál.“ Miriam, 28 let

Znamená alergie konec sexuálního života?

Při správné léčbě naštěstí ne. Příznaky se dají zmírnit a lékař může dokonce ejakulát aplikovat jako vakcínu. Malé množství partnerova ejakulátu pravidelně vstřikuje injekcí do těla, aby si tělo vytvořilo protilátky.

Je to sice zvláštní metoda na zamyšlení, avšak jde o stejný princip, jako při alergii na pyl nebo ovoce. V případě, že chce pár otěhotnět, existuje možnost umělého oplodnění nebo asistované reprodukce.

Pro aktivní páry je alergie na ejakulát snad nejhorším scénářem

8 faktů o spermiích, které jste neznali

1/ Muž za život vyprodukuje až 50 litrů ejakulátu
2/ Muž ejakuluje přibližně 1 polévkovou lžíci. Jiné savce vyprodukují až půl litru!
3/ Při sexu varlata vyprodukují až o 20 % ejakulátu více, než při masturbaci
4/ Sexuální abstinence zvyšuje hustotu spermií až o 15 milionů buněk na mililitr denně
5/ Spermobanky mrazí ejakulát až na -196 °C
6/ Ejakulát obsahuje pouze 3 – 5 % spermií
7/ Spermie zraje 74 dnů, v pochvě umře do pár hodin a na vzduchu do 5 minut
8/ Spermie se využívají i v kosmetickém průmyslu jako výživný krém na obličej a vlasy

RYCHLE K LÉKAŘI, POMŮŽE VÁM!

K lékaři partnerku pošlete při každém podezření na alergii nebo jiný problém se zdravím vagíny. Je zbytečné spoléhat se na různá „intimní mýdla“ a pomůcky z reklam, pokud není jasně definována příčina komplikací.

Včasné zjištění problému může zachránit nejen váš sexuální život, ale i šanci na otěhotnění v budoucnu.

Zdroj 2

Bylinná nápařka

Vyšetření prsu termografem

Vyšetření prsu MEIKem

Neplodnost

Cvičení podle Mojžíšové (vhodné i pro muže-zkvalitňuje spermie)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x