Medicína Čerokíjů III – praktické použití

Medicína západu

Podobně jako dostáváme lekce od zvířat a ptáků, poučení nacházíme i u rostlin. Jak jsem se zmínil u přírodní medicíny jihu, existují pomocníci pro léčení našich fyzických nemocí i ochránci před rostlinnými duchy, kteří  by měli být v našem medicínském váčku. Aby člověk pochopil medicínu západu, musí přemýšlet, jak co nejlépe porozumět zázračným darům všude kolem nás, které mohou napravit nedostatky nebo doplnit mezeru v naší individuální medicíně. Tyto dary nebo pomocníci nám pomáhají znovu získat nebo udržet rovnováhu v denním boji se stresem a fyzickým ohrožením. Medicína západu se stává ochranou našeho zdraví, štítem, s nímž  každý den odcházíme do boje. Některé z léků této medicíny vypadají úplně obyčejně, ale mohou se stát velmi mocnými pomocníky při léčbě fyzického těla.

Aloe (Aloe vera)

O aloe se u tohoto směru zmiňuji kvůli jeho speciálním léčivým vlastnostem pro lidský organizmus. V našem každodenním životě jsme vystavováni  silnému vlivu znečištěného prostředí a toxinů, a proto je nezbytné tuto zvláštní léčivou rostlinu vyhledávat. Ukazuje se, že působí účinné proti stárnutí kůže a v ní obsažené polysacharidy nedráždí pokožku. Její schopnost mírnit záněty a pronikat kůží jako výborný zvláčňující prostředek způsobuje, že je vynikajícím zvlhčovačem pleti. Má se za to, že neutralizuje působení škodlivých cizích činidel na pokožku a zlepšuje činnost krvinek při odstraňování patogenů. Je rovněž zajímavé, že byliny stimulující imunitní systém, např. rudbekie, obsahují stejně jako aloe polysacharidy.

Babský kořen (Caulophyllum thalictroides)

Toto je rostlina s bobulemi tmavomodré barvy. Čerokíjské ženy je v dřívějších dobách používaly na úpravu svého menstruačního cyklu, na dosažení jeho pravidelnosti a proti křečím. Dětem se dávala při kolikách. Uvědomte si, že plody jsou vlastně semena, která mohou být jedovatá. Vzhledem k tomu, že tato rostlina při dotyku dráždí pokožku, může způsobit dermatitidu. Zmiňuji se zde o tom proto, že to byla jedna z bylin nazývaných “babský kořen” nebo “nemluvně”.

Borovice (Pinus sylvestrius a jiné)

Čerokíjové používali kůru borovice k mnoha léčebným účelům. Vždy byla používána ve spojení s jinými bylinami, “aby jim dodala síly”, jak říkával jeden moudrý. Jsem si jist, že v budoucnosti se k borovici vrátíme, budeme z ní vyrábět mnohé moderní zázračné léky a léčebné prostředky. Čerokíjové cítí, že duchovně jsme s borovicí velmi těsně spojeni. Mnohému nás může naučit její používání během obřadů souvisejících s umíráním člověka a “opětovným zapalováním ohně”. Jak řekl jeden moudrý: “Všechny borovice jsou našimi bratry se zvláštním léčitelským nadáním”.

Česnek (Allium sativum) a cibule (Alluim cepa)

Toto jsou pravé léčivé dary, které lze použít jako syrovou i tepelně upravovanou přísadu do jídel. Jsou to přírodní antibiotika. Pomáhají při bolestech hlavy, problémech s dutinami, při vysokém tlaku, cukrovce, snižují obsah cholesterolu a celkově působí příznivě na zlepšení kvality života. Moje matka je dávala do všeho kromě moučníku a nejsem si jist, zda jsme také nemívali česnekový a cibulový koláč. Je třeba, aby všichni jedli více česneku a cibule, ochutí se tím naše jídla a upevníme si zdraví.

Hloh (Crataegus monogyna)

Je to keř nebo strom, který Čerokíjové používali hlavně na zlepšení krevního oběhu. Čaj z hlohu pili čerokíjští hráči míčových her před soutěžemi. Pomáhal jim proti svalovým křečím. V bylinných lécích je hloh obsažen jako antispazmotický prostředek a sedativum.

Jablečník obecný (Marrubium vulgare)

Tato neobvykle vyhlížející rostlina s téměř šedozelenými listy se nachází na pastvinách a podél cest. Květy jsou malé a mají dva pysky rostoucí v přeslenech kolem lodyh. Používal se jako projímadlo a lék proti hadímu uštknutí. Jeden čerokíjský moudrý se mnou kdysi hovořil o psu svého přítele, který přežil uštknutí jedovatým hadem. Přítel byl zneklidněn , všude hledal jablečník obecný, ale marně. Někdo všechen v okolí otrhal, aby si z něho vyrobil jablečníkové bonbony. Zeptal jsem se , jestli nakonec nějaký našel. Odpověděl: Něco jsem měl doma pro svou osobní potřebu, ale nechtěl jsem se o to dělit se psem. Nakonec jsem však stejně musel. Byl to konec konců můj přítel.”

Máta peprná (Mentha piperita)

Už jsem se o ní zmínil, když jsem o “mátách” psal v medicíně jihu. Čerokíjové mají mátu peprnou zvláště rádi. Jeden medicinman mi několikrát připomněl, když jsem se učil byliny, že máty jsou zde proto, aby se lidé o nich naučili. Máta peprná je rostlina, která “k vám promluví, když budete ochotni naslouchat”. Zjistil jsem, že je dobrou náhražkou kávy, a používám ji proti bolesti hlavy a k uklidnění organismu. V západním směru se máta peprná podobně jako odrůda spearmint používá k uklidnění žaludku, pro dobré zažívání a k celkovému uklidnění po jídle. Právě teď při psaní knihy popíjím mátový čaj. Možná si jej i vy při čtení těchto řádků připravíte.

Mrkev karotka (Daucus sativus)

Čerstvá mrkev by měla být součástí každodenních svačin, musí se stát zvykem v péči o zdraví. Jestliže se říká, že při konzumaci jednoho jablka denně nebudete muset navštěvovat lékaře, denní užívání mrkve zabrání nutnost vyhledat medicinmana. Mrkev obsahuje přírodní antiseptické látky, které účinně působí v ústech. Šťáva je vhodná proti otokům a zánětům kůže. Pomáhá snižovat hladiny cholesterolu a je správné ji jíst před tučnými jídly.  Také betakaroten nacházející se v mrkvi má protirakovinné účinky. Vzhledem k tomu, že mám nízkou hladinu krevního cukru, mrkev je pro mne vhodnou svačinou – dodává mi energii.

Mrkev obecná (Daucus carota)

Je jeden z druhů mrkve používaných jako karminativum (lék proti nadýmání a plynatosti) a diuretikum, zvláště užitečná je při gastrointestinálních nevolnostech a na pálení žáhy. Moje babička říkávala: “Chceš-li uvidět krásnou mladou ženu, musíš jíst mrkev”. To se vztahuje k vlastnostem vitamínu A, o němž je známo, že zlepšuje noční vidění.

Ostružina (Rubus villosus)

Běžné ostružiny, jak je lidé znají, jsou také čerokíjskou medicínou. V mýtech a v příbězích vstupují jahody i ostružiny pro své zvláštní kouzlo či vlastnosti, které spojují lidi nebo způsobují, že se přihodí něco mimořádného či velmi dobrého. Čaj z ostružin uklidňuje žaludek, posiluje organizmus a zmírňuje revmatické bolesti. Patří k nejoblíbenějším lékům Čerokíjů. Medicína západu využívá samotné keře, bobule, různé směsi a recepty na léčení celého těla.

Oves (Avena sativa)

Obyčejný oves nebo ovesná kaše bývá často přehlíženou medicínou. Je jednou ze zdaleka nejlevnějších forem medicíny pro lidské tělo. Oves má antispazmotické účinky, uklidňuje nervy a stimuluje organismus. Generace mé rodiny jedly jedno ovesné jídlo denně, aby si zachovaly dobré zdraví, a používaly zábaly z ovesných vloček proti stárnutí kůže a vráskám. Zmiňuji se o tom jen proto, abychom nepřehlíželi hodnotu některých potravin pro naši “dobrou medicínu”.

Rudbekie (Echinacea Pallida)

V medicínském váčku by tato bylina neměla chybět. Po mnoho generací se používá proti bolesti hlavy, žaludečním křečím a bolestem v krku. Je také používána na očišťování organismu při tradičních potných kúrách domorodých Američanů. Květy mají kuželovitý tvar s jasně fialovými svěšenými korunními plátky. Je velmi oblíbená u prérijních Indiánů i u východních Čerokíjů. Dříve se používala jako pročišťující prostředek k detoxikaci těla. Viděl jsem její úspěšné použití proti kožním infekcím a nežitům. V poslední době se stala populární zejména tím, že zvyšuje odolnost těla vůči infekcím, pomáhá proti nachlazení a chřipce. Ukázalo se, že kombinace látek s touto bylinou mají protivirové a protibakteriální účinky. Díky obsahu polysacharidů zároveň stimulují imunitní systém organismu. To by mohlo vysvětlovat, proč mi moje babička dávala tuto bylinu s čerstvým česnekem při infekcích a silném nachlazení. Asi bych dal přednost směsi květů rudbekie v litru vařící vody se stejným množstvím čajových lžiček prášku kořene lopuchu a vitamín C s něčím, co by nápoj trochu osaldilo, a nechal bych vše  asi 15 minut vyluhovat.

Vojtěška setá (Medicago sativa)

Tato malá rostlina se běžně nachází na polích, živí se jí dobytek. Je asi 30 cm vysoká, má nachové nebo modré kvítky a semena jsou uložena v zavinutých tobolkách- Pro váš medicinský váček je nezbytností. Je bohatá na vápník a má vysokou nutriční hodnotu. Vždy byla oblíbenou součástí stravy domorodých Indiánů. Je vhodným prostředkem ke snižování cholesterolu a prevenci aterosklerozy. Za jejími příznivými účinky proti infekcím stojí chlorofyl. Obsahuje také vitamíny A, B1, B6, B12, C a E a niacin. Rostlina je bohatá na aminokyseliny a proteiny. Není divu, že zvířata tuto bohatou stravu, která je zároveň přírodním lékem, milují.

Zelí (Brassica oleracea)

Čerstvé syrové zelí a zelí vařené jako čerokíjská forma kyselého zelí jsou má dvě oblíbená jídla. V naší rodině jsme sice nevěděli, že zelí obsahuje histidin jako brokolice, ale moje matka a babička trvaly na tom, že musí být součástí našeho jídelníčku, aby nás ochránilo před rakovinou. Už řadu generací je používáme jako prevenci před rakovinou tlustého střeva a konečníku. Ironií je, že se výzkum konečně obrací k tomu, co moje babička instinktivně tušila už dávno. Také jsme o zelí věděli, že detoxikuje organismus, ale nyní víme, že je cenné v boji proti “špatnému” cholesterolu (s nízkou hustotou lipoproteinů). Já osobně ještě navíc používám příležitostně šťávu ze zelí na pročištění zažívacích orgánů. Jak moje babička říkávala: “Chcete-li dobře žít, musíte zdravě jíst!”

Pokračování medicína severu a východu

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x