Medicína Čerokíjů II – praktické použití

Medicína jihu

Přírodní medicína jihu je spojena se stimulováním organismu ke hře a soutěžení, čištění a vstřebávání, odpočinku a zotavení. Je ochranným léčivým prostředkem. Některé z nejmocnějších bylin jsou ve směru přírodním nebo jižním.

Tento směr představuje začátek života se silnou energií spojenou s duchem, protože tělo a duše jsou si v tomto směru velmi blízké.

Aloe (Aloe vera)

Přestože se aloe kdysi nepoužívalo a nemá svůj původ v Americe, našlo si cestu mezi léčebné prostředky indiánské medicíny. Snadno se pěstuje a dobře se rozmnožuje. Čerstvá šťáva je výbornou hojivou mastí na popáleniny. Slizové želé uprostřed listu – aloový gel – používal můj dědeček ještě s další substancí na bradavice. Pokládal aloe na bavlněný hadřík, během 4 dnů aloe vždy po několika hodinách nahrazoval čerstvým, čímž se do hadříku uvolňoval gel. Pak hadřík přiložil na bradavici a nechal na ni gel působit, dokud nezmizela bez jakékoli stopy po jizvě. Pokud vím, aloe obsahuje 96% vody a zbytek tvoří přírodní substance zvaná aloin. Gel proniká lidskou kůží téměř 4krát rychleji než voda a je pro naši pokožku vynikajícím zvlhčovačem. Aloe sice nepoužíváme orálně, ale provedené experimenty ukazují, že aloe stimuluje imunitní systém podobně jako extrakt zvaný manapol, který podněcuje produkci makrofágů, interferonu a lymfocitů a má další pozitivní účinky. Schopnost této látky léčit vředovou kolitidu a další vnitřní potíže je slibná, protože je to antivirová i antifugální substance. Tuto léčivou bylinu měla moje matka vždy doma po ruce.

Cibule (Allium cepa)

Cibule se používá převážně do vařených jídel, je to rovněž dobrý pomocník. Zvlášť užitečná je pro zlepšení zažívání a uklidnění žaludku a střev, snižuje rovněž krevní tlak. Jestliže vás bolí v krku, zkuste smíchat šťávu z rozmačkané cibule s citronem a medem a užijte půl až celou polévkovou lžíci směsi. Čerokíjové sbírají divokou cibuli neboli “ramp” jako “jarní tonikum a čistící prostředek” i jako jídlo. Je bohatá na vitamíny B a C a také se považuje za vynikající antiseptikum pro vnější použití na kůži. Cibuli jezte syrovou nebo dejte lžičku pokrájené cibule do šálku s vodou a nechte přes noc vyluhovat. Potom ji použijte jako lék “dobré medicíny”.

Česnek (Allium sativum)

Má sice mnoho použití, ale já ho používám jako vnitřní dezinfekci a při nachlazení. Také pomáhá omezit  množství cholesterolu v krvi, snižuje krevní tlak a chrání před bakteriálními a plísňovými infekcemi. Česnek obsahuje alicin – původce charakteristického pachu. Podle některých vědců při jeho konzumaci dochází k okysličování, což z něj činí prospěšnou potravinu s mnoha aktivními složkami. Moje babička říkávala:”Sněz kousek česneku a nedostaneš chřipku. Nikdo se k tobě nepřiblíží natolik, aby tě mohl nakazit!”

Jitrocel větší (Platago major)

Obyčejný jitrocel je známá rostlina se širokými listy, která roste snad všude v trávě, na polích, podél cest. Jeden léčitel jí dal přídomek “indiánská náplast”, pravděpodobně proto, že má přirozené antiseptické vlastnosti. Projeví se, když položíte rozmačkaný čerstvý list na ránu. Čerokíjové žvýkali malý kousek čerstvého kořene této speciální léčivé byliny proti zubů. Také vařili čaj z listů jako prostředek ke zklidnění žlučníkových potíží a u záchvatů vyvolaných gastrointestinálními vředy. Čaj se připravuje z čajové lžičky čerstvých nebo sušených listů v šálku vařící vody. Přestože je na trhu mnoho dobrých antiseptických přípravků, rád seznamuji s tímto malým pomocníkem děti, abych jim dodal víru v pokračování života. Rády se učí používat dary Matky Přírody.

Kostival lékařský (Symphytum officinale)

Kostival je pravá léčivá bylina, používá se mnoha způsoby a k více účelům – od léčení zraněné kůže po léčení interních neduhů. Čerokíjové ji používali jako prostředek na léčbu zlomených kostí. Já ji užívám jenom zevně, protože obsahuje alantoin, který je vhodný na kožní vyrážky. Kostival smíchaný se šťávou  z listu širokolistého jitrocele je dobrou kožní mastí na urychlení zacelování poranění kůže; jitrocel je dobré přírodní antiseptikum. Kostival tvoří trvalou součást mého medicínského váčku. Doporučuji, abyste byli opatrní a neutrhli místo kostivalu náprstník červený, protože tyto rostliny jsou si velmi podobné.

Lopuch větší (Arcium lappa)

Toto je jedna z nejlepších “vodiček” na ošetřování různých bolístek a odřenin kůže a na vyrážku. Dříve lidé v zemědělství hodně namáhali ruce a obešli by se bez ní jen těžko. Lopuch přináší dobro i dnes, kdy se míchá s kostivalem a získá se tak jemná vodička na ruce. Po jejím nanesení se ruce potřou jemným zvlhčujícím krémem, který ošetření dokončí. Čerokíjové používali čaj z lopuchu k vypuzení jedů ze žaludku a na povzbuzení vylučování žluči k vyčištění jater. Jemný čaj je dobrý na pokažený žaludek. Připravíte jej ze lžičky pomletého kořene rozmíchaného v jednom šálku vody. Směs nechejte přes noc vyluhovat, pak přidejte dva šálky destilované vody a čaj přiveďte do varu. Zchlaďte a máte svou “vodičku”.

Máta (Mentha piperita nebo Mentha spicata)

Oba druhý máty máty jsou karminativa (léky proti nadýmání a plynatosti) uklidňující žaludek a zažívací systém. Používají se jako velmi dobré bylinné čaje. V medicínském váčku mám oba druhy kvůli aroma spolu se šalvějí a puškvorcem. Je to dobrá bylina, kterou by se děti měly naučit poznávat a vážit si jí pro její zvláštní aroma a přínosné používání v jídlech a k přípravě čaje. Za teplého dne, než začne rostlina kvést, utrhněte několik lístků máty. Nakrájejte lístky v množství po dvou čajových lžičkách na šálek chladné nebo horky k pití. Já si rád dávám jeden lístek máty do svého běžného čaje na zlepšení chuti.

Meduňka lékařská (Melissa Officinalis)

Tato rostlina se v mé rodině používá mnoho generací jako uklidňující sedativum. Také se nazývá citronová meduňka. Je vhodná jako “čaj na popíjení” s trochou medu na zmírnění nepříjemného pocitu v krku a na uklidnění organizmu. Vložte několik nasekaných lístků do šálku s vařící vodou a pijte jako uklidňující čaj nebo přidejte pár lístků do svého oblíbeného čaje, aby získal jemnou a uklidňující příchuť. Když jsme dávali jméno naší dceři Melisse, myslel jsem na ni jako na malý kvíteček. Vždycky milovala rostliny a věděla, jak je používat. Citron je její oblíbená příchuť téměř ke všemu. Stejně jako tato rostlina byla vždy zvlášť drahým darem a pomocníkem.

Okurka (Cucumis satirus)

Dříve Čerokíjové i jiné kmeny používali okurku jako lidový lék na srdeční a ledvinné problémy, na otoky a při léčbě ledvinových a žlučníkových kamenů, protože ředí nahromaděnou kyselinu močovou. Já ji používám jako přírodní diuretikum. Okurku jím celou. Je to báječná a osvěžující svačina a pomáhá organismu zbavit se toxinů a jedů, které se v něm hromadí, zvláště při nachlazení nebo chřipce a po ní. Přiložte plátek okurky s aloe na bolavé místo či spáleninu nebo si jej dejte na unavené oči, budete mít chladivý a osvěžují pocit. Používejte dokonale zralé okurky, takové, které již začínají žloutnout.

Pampeliška (Taraxacum offinale)

Mnozí Čerokíjové ji mají v oblibě, používá se do salátů na zlepšení chuti a jako dobré “krevní tonikum”. Je to rovněž vhodné přírodní diuretikum s mnoha živinami. Staří Čerokíjové ji považovali za indiánskou přírodní plodinu typu “jedna denně”. Listy se obvykle sbírají před květem jako zelenina do salátu. Jsou bohaté na vitamíny A a C. Neochutnal jsem sice pampeliškové víno, ale užíval jsem sušené kořeny pražené s čekankou k přípravě přírodní kávy. Listy se dříve používaly na léčení jater a žlučníku a při dalších zažívacích potížích.

Vodilka (Hydrastic canadensis)

Je to rostlina běžně se vyskytující na březích potoků amerického Jihovýchodu. Používá se proti bolestem v krku, u mne dost častým vzhledem k tomu, že na besedách pro veřejnost hodně mluvím a přetěžuji hlasivky. Často se o ní hovoří jako o žlutě zbarveném kořenu, vyrábí se z něj barviva. Vodilka se používala jako přírodní antiseptikum na vřídky v ústech a k zastavení vnějšího krvácení. Z kořene se extrahuje alkaloid a používá se  v některých druzích očních kapek. Když vařím vodilku jako čaj, užívám ho v malých dávkách při bolestech žaludku. Používám k tomu části oddenku nebo kořene. Dávám při tom pozor, abych neužil velké množství, protože pak by čaj mohl být jedovatý. Při užívání vodilky se řiďte radou znalce bylin nebo naturopata.

Zázvor nebo divoký zázvor (Asarum canadense)

Tuto bylinu používali původní Američané na uklidnění žaludku a jako diuretikum. Dnes se používá jako přísada do jídel a na stimulaci zažívání. Jak řekl jeden moudrý: “Zázvor je zvláštní rostlinka s jasně zelenými lístky, které na vás mávají, když procházíte po vlhkých a stinných místech v horách. Je zde proto, aby nás učila, podněcovala naši zvídavost a chuť.” K přípravě zázvorového čaje smíchejte půl čajové lžičky mletého kořene  zázvoru se lžičkou medu v šálku horké vody a pomalu upíjejte.

Následuje Medicína západu – Medicína Čerokíjů

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x