Sedací a celkové koupele

Bylinné koupele

Celková koupel: Byliny se vyluhují na studeno přes noc. Na koupel potřebujeme jedno vědro (6-8 litrů) čerstvých anebo 200g sušených bylin. Následující den se množství nahřeje a výtažek se vyleje do koupele. Koupeme se 20 minut. Srdce musí být nad vodou. Po koupeli se nesušíme, ale zabalíme se do osušky nebo županu a lehneme si na hodinu do postele.

Sedací koupel: Pro sedací koupel použijeme jen půl vědra čerstvých anebo 100g sušených bylinek a postupujeme jako při celkové koupeli. Voda musí dosahovat až nad ledviny. Nutno dodržovat údaje uvedené při jednotlivých rostlinách.

Vodu z celkové koupele i sedací můžeme ještě dvakrát použít, je však potřeba ji ohřát.

Heřmánek pravý

Přísada do koupele: Pro koupel ve vaně použijeme dvě dvouhrstě

Hluchavka bílá (Hluchavka žlutá)

Sedací koupel: 100g hluchavky bílé nebo hluchavky žluté namáčíme 12 hodin v 5 litrovém kbelíku studené vody. Poté výluh zahřejeme, scedíme a přilijeme do vody ke koupeli. Při sedací koupeli musí být tolik vody, aby ledviny koupajícího se byly ponořené. Koupel trvá 20 minut. Po koupeli se neotíráme osuškou, ale zabalíme se do županu a hodinu se potíme v posteli.

Jmelí bílé

Koupel: Hrst jmelových listů namáčíme 12 hodin v 5 litrovém kbelíku studené vody. Poté výluh zahřejeme a scedíme.

Kakost smrdutý

Celkové koupele: Na jednu koupel 200g bylin, které namáčíme 12 hodin namáčíme v 5 litrovém kbelíku studené vody. Poté výluh zahřejeme, scedíme a přilijeme do vody ke koupeli. Srdce koupajícího se přitom musí zůstat nad vodou. Koupel trvá 20 minut. Po koupeli se neotíráme osuškou, ale zabalíme se do županu a hodinu se potíme v posteli.

Kokoška pastuší tobolka

Přísada do koupele: Navršenou jednu dvou hrst, pokud možno čerstvé, dáme do síta nad hrnec s vřelou vodou. Spařenou bylinku do ručníku a dáme jako obklad.

Sedací koupele: Na jednu koupel namáčíme 100g bylin 12 hodin v 5 litrovém v 5 litrovém kbelíku studené vody. Poté výluh zahřejeme, scedíme a nalijeme do vody ke koupeli. Ve vaně přitom musí být tolik vody, aby ledviny koupajícího se byly ponořené. Koupel trvá dvacet minut. Po koupeli se neotíráme osuškou, ale zabalíme se do županu a vypotíme se v posteli.

Kontryhel obecný

přísada do koupele: Pro celkovou koupel bereme 200g sušených nebo několik dvouhrstí čerstvých bylinek, dáme je na noc do nádoby se studenou vodou, následující den vše zahřejeme a tekutinu přilejem do koupele.

Kopřiva žahavka a kopřiva dvoudomá

Varianta I: 200g sušené nebo 5 litrový kbelík čerstvé kopřivy (stonek a list) namáčíme 12 hodin ve studené vodě. Poté výluh zahřejeme, scedíme a přilijeme do vody ke koupeli. Srdce koupajícího se přitom musí zůstat nad vodou. Koupel trvá 20 minut, po koupeli se neotíráme osuškou, ale zabalíme se do županu a hodinu se potíme v posteli.

Varianta II: 200g kopřivy spaříme asi 5 litry horké vody, necháme půl minuty vyluhovat, scedíme a přilijeme do vody ke koupeli. Koupel trvá 20 minut, po koupeli se neotíráme osuškou, ale zabalíme se do županu a hodinu se potíme v posteli.

Kostival lékařský

Celková koupel: 500g čerstvých nebo sušených listů necháme namáčet přes noc v 5 litrech studené vody. Druhý den zahřejeme do varu a tekutinu vlijeme do vody ve vaně.

Sedací koupel: Jako při celkové koupeli, ale jen 200 g listů.

Lípa velkolistá a lípa srdčitá

Celková koupel: 5 litrový kbelík naplníme z poloviny čerstvým lipovým květem, zalijeme studenou vodou. Poté výluh zahřejeme, scedíme a přilijeme do vody ke koupeli. Srdce koupajícího se přitom musí zůstat nad vodou. Koupel trvá 20 minut, po koupeli se neotíráme osuškou, ale zabalíme se do županu a hodinu se potíme v posteli. Lipový květ pokud možno trhat na slunci.

Mateřídouška obecná

Přísada do koupelí: Pro plnou  koupel 200g bylinek

Měsíček lékařský

Sedací koupel: Dvě vrchovaté dvojhrstě čerstvých nebo 100g suchých bylin na jednu koupel (viz Bylinné koupele).

Ořešák královský

Přísada do koupelí: 100g listů na plnou koupel

Pivoňka lékařská

Celková koupel: Dvě vrchovaté hrsti pivoňkových hlíz umyjeme, nastrouháme a 12 hodin namáčíme v 5 litrech studenévody. Poté výluh zahřejeme, scedíme a přilijeme do vody ke koupeli. Srdce koupajícího se přitom musí zůstat nad vodou. Koupel trvá 20 minut, po koupeli se neotíráme osuškou, ale zabalíme se do županu a hodinu se potíme v posteli.

Plavuň vidlačka

Sedací koupel: půl kbelíku čerstvé nebo 100g sušené plavuně necháme přes noc stát ve studené vodě. Ráno výluh zahřejeme a nalijeme do vody ke koupeli. Koupel trvá 20 minut, srdce koupajícího se musí zůstat nad vodou, po koupeli se neotíráme osuškou, ale zabalíme se do županu a hodinu se potíme v posteli.

Přeslička rolní

Sedací koupele: 100g přesličky dáme do studené vody na noc, následující den ohřejeme k varu a přilijeme do vany. Doba koupání 20 minut. Neosušit se, mokrý se zabalit do koupacího pláště. Pařit se dále v posteli jednu hodinu. Voda musí při koupeli sahat až nad ledviny.

Celkové koupele: Na jednu koupel potřebujeme 200g bylin, které 12 hodin namáčíme v 5 litrovém kbelíku studené vody. Poté výluh zahřejeme, scedíme a přilijeme do vody ke koupeli. Srdce koupajícího se přitom musí zůstat nad vodou. Koupel trvá 20 minut. Po koupeli se neotíráme osuškou, ale zabalíme se do županu a hodinu se potíme v posteli.

Puškvorec obecný

Celková koupel: 200g oddenku puškvorce vyluhujeme přes noc v 5 litrech studené vody. Na druhý den zahřejeme až k varu, necháme vyluhovat a vlejeme do koupele.

Koupel nohou: Asi 100g puškvotcového kořene namáčíme 12 hodin ve studené vodě. Poté výluh zahřejeme, necháme pět minut vyluhovat a nalijeme do horké vody ke koupeli nohou. Koupel trvá 20 minut.

Řebříček obecný

Sedací koupel: 100g natě dáme na noc do studené vody, následující den zahřejeme k varu a přilijeme do koupele.

Celková koupel: 200g řebříčku namáčíme 12 hodin v 5 litrovém kbelíku studené vody. Poté výluh zahřejeme a přilijeme do vody ke koupeli. Poté výluh zahřejeme, scedíme a přilijeme do vody ke koupeli. Srdce koupajícího se přitom musí zůstat nad vodou. Koupel trvá 20 minut. Po koupeli se neotíráme osuškou, ale zabalíme se do županu a hodinu se potíme v posteli.

Řepík lékařský (řapík, agrimonia, bič boží, celého světa zdraví, hřebíček, jaterní bylina, královský traňk, stareček, útrobník)

Koupel: 200g bylinek na celkovou koupel. 200g řepíku namáčíme12 hodin v 5 litrovém kbelíku studené vody. Poté výluh zahřejeme, scedíme a přilijeme do vody ke koupeli. Srdce koupajícího se přitom musí zůstat nad vodou. Koupel trvá 20 minut. Po koupeli se neotíráme osuškou, ale zabalíme se do županu a hodinu se potíme v posteli.

Sléz přehlížený a sléz lesní

Celkové koupele: 200g bylin namáčíme 12 hodin v 5 litrovém kbelíku studené vody. Poté výluh zahřejeme, scedíme a přilijeme do vody ke koupeli. Poté výluh zahřejeme, scedíme a přilijeme do vody ke koupeli. Srdce koupajícího se přitom musí zůstat nad vodou. Koupel trvá 20 minut. Po koupeli se neotíráme osuškou, ale zabalíme se do županu a hodinu se potíme v posteli.

Smrk ztepilý

Sedací koupele: Výhonky smrku namáčíme 12 hodin v 5 litrovém kbelíku studené vody; sušených použijeme 100g, čerstvých půl kbelíku. Poté výluh zahřejeme, scedíme a přilijeme do vody ke koupeli. Ledviny koupajícího se přitom musí zůstat ponořené. Koupel trvá 20 minut, po koupeli se neotíráme osuškou, ale zabalíme se do županu a hodinu se potíme v posteli.

Šalvěj lékařská

Sedací koupel: Dvě vrchovaté dvojhrstě listů na noc vložíme do studené vody. Druhý den se všechno zahřeje až k varu a výtažek přilejeme do vany.

Třezalka tečkovaná

Sedací koupel: Kbelík čerstvé nebo 100g sušené třezalky – lze použít list, květ a stonek – namáčíme 12 hodin ve studené vodě. Poté výluh zahřejeme k varu a přilijeme do vody ke koupeli. Poté výluh zahřejeme, scedíme a přilijeme do vody ke koupeli. Ledviny koupajícího se přitom musí zůstat ponořené. Koupel trvá 20 minut. Po koupeli se neotíráme osuškou, ale zabalíme se do županu a hodinu se potíme v posteli.

Zdroje – MT Zdraví z boží lékárny – Maria Treben

29.12.2017 Doplněno o koupele MT – Moje léčivé rostliny

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x