Je mamograf bezpečný?
Začátkem roku 2014 jedna z dosud největších a nejdelších studií o mamografii provedené na 90.000 ženách během 25 let zjistila, že mamografy nemají žádný vliv na úmrtnost v důsledku rakoviny prsu. Během trvání studie úmrtnost na tento druh rakoviny byla prakticky identická u žen, které absolvovaly preventivní prohlídky na mamografu a těmi, které jejich neabsolvovali.
Kromě toho, přibližně 22 procent zjištěných agresivních rakovin prsu bylo nesprávných, což následně vedlo ke zbytečné léčbě. Výzkumníci se shodli na tom, že přínos mamografického screeningu by měl být jednoznačně přehodnocen.
Přesto byly úřady veřejného zdravotnictví v jednotlivých státech příliš pomalé při aktualizaci svých doporučení. Například, Americká nadace pro rakovinu (obdoba České Ligy proti rakovině) stále doporučuje podstoupit mamografické vyšetření každý rok pro ženy po 40-tce.
Konfliktní informace vyvolaly u žen smíšené pocity o tom, zda je tento screening prospěšný nebo škodlivý. Ve Švýcarsku však neváhali a vydali jasné rozhodnutí:
Už žádná plošná mamografie
Proč dali Švýcaři mamografům sbohem?
Po roce studování a přehodnocování dostupných důkazů a jejich následků na zdraví žen, prohlásil švýcarský lékařský panel, který je nezávislým hodnotícím subjektem, že jsou novými informacemi znepokojeni.
Důkazy byly prostě v příkrém rozporu s globálním konsensem těch expertů, kteří považovali mamografy za bezpečné a schopné zachraňovat životy.
Poukazovali totiž na to, že mamografická vyšetření dokáží zabránit pouze jednomu úmrtí z 1.000 žen, které ho podstoupily.
“Prevence” jak z hororu
Jinými slovy – mamograf je k ničemu. Své by o tom mohla vyprávět pětapadesátiletá Kanaďanka Theresa Taylor, která se své rozhořčení rozhodla veřejně vyjádřit: její lékař jí totiž po nalezení DCIS karcinomu (takzvaný duktální karcinom in situ) na “preventivní prohlídce” rovnou navrhl odstranění prsu – aby náhodou nepropukla nebezpečnější rakovina. Chudinka Theresa si ňadro nechala “uříznout” – a až následně se z lékařských zpráv dozvěděla, že operace byl úplně zbytečná a závažnou formu rakoviny by patrně nikdy nedostala. Zdroj 00
Na straně druhé však způsobují poškození u mnohem více žen, než jen jedné
Po zhodnocení všech informací jim prostě nezůstala jiná možnost, než nové plošné screeningové programy na mamografu již dále ženám nedoporučovat. Zároveň požadovali uvalit restrikce na již stávající programy.
Ve své zprávě zveřejněné v únoru 2014 Švýcarský lékařský panel dále doporučil, že ženy musí být „jasně a zřetelně“ informovány nejen o nyní již sporných přínosech, ale i možných poškozeních způsobovaných mamografem.
Věda za mamografii stojí na hliněných nohách
Bohužel, stále mnoho žen si není vědomo, že věda dokazující zdravotní přínosy mamografie prostě neexistuje. Místo toho, aby jim byla řečena pravda, se u nich
záměrně vyvolává pocit viny, že vynechání pravidelné prohlídky na mamografu je vrchol nezodpovědnosti
Řekněme si pravdu, proti takové taktice se těžko bojuje.
Je nutno přiznat i to, že dokonce mnozí lékaři a zdravotničtí pracovníci jsou stejně smeteni a zmanipulování jako průměrný člověk na ulici.
To vše je důsledek promyšlené a neoblomné propagandy vedené médii a zdravotním systémem
Jednoduše zlehčují a znevažují výzkum, který odporuje jejich agendě zaměřené na dosahování zisku.
O rizicích mamografie však již dnes píší nejen alternativní, ale i mnohá mainstreamová média.
Dana (neregistrovaný) —.jarovnet.org
Absolvovala jsem oba způsoby vyšetření prsou a oba jsou velmi nešetrné a bolestivé. U mamografu přílišné stlačení prsu ve „svěráku“ a při UZ mi lékařka div nevyhloubila do obou prsou díry. Nelžete laskavě ani v tom, co se týče bolestivosti a ani v prý jednoznačném přínosu mamografického vyšetření. Mamograf totiž může objevit ložiska od cca 7mm a ještě navíc také dokáže vydat falešný obraz ložiska. Dále není pravda, že jeho záření je zanedbatelné. A aby toho nebylo málo, pokud v prsu již existuje ložisko, tak stlačením tkání rozptýlí karcinogenní buňky do krevního řečiště a uzlin. Proto již ve Švýcarsku zakázali využívání mamografu a v USA a Británii postupně doporučují snižovat jeho využívání v prevenci rakoviny prsu. Pro lékaře je pokaždé těžké změnit zafixované náhledy vyšetřovacích metod a způsobů léčby a vlastně tím popřít své dlouholeté přesvědčení a pracovní úsilí. Jedním z důvodů, proč nezavrhnout mamograf je jistě i jejich drahý nákup, takže se přece musí využít, že! Novou nadějí je termograf, který pracuje neinvazivně a dokáže odhalit ložiska menší než 7mm. Jenže do jeho nákupu se nikomu nechce, protože co pak s tou spoustou drahých mamografů? Osobně kombinuji pravidelné samovyšetření prsou se sonografií jednou za dva roky a věřím, že diagnostika prsou se začne seriózně zabývat i jinými formami vyšetření, např. termograf anebo elektroimpedanční tomografie – EIT. Zdroj 0
>>Mohlo by se hodit Pravda o ultrazvuku
5 faktů o mamografu, které by měla vědět každá žena
Je to čistý „business“ a nic víc. Ve Švýcarsku již dávno přestali s plošnou mammografií (která je navíc sama rizikovým faktorem způsobujícím rakovinu prsu) a přešli k termografii.
Na rozdíl od mammografie nevzniká při termografii žádné škodlivé ionizující záření. Mammografy jsou jedny z nejnebezpečnějších medicínských nástrojů, neboť vyzařují velmi vysoké dávky radiace. Naproti tomu termografy využívají technologii infračerveného záření, které je naprosto bezpečné. Při tomto vyšetření také nedochází ke stlačování prsu, jako u mammografů. Toto stlačování může vyvolávat další bujení rakovinných buněk a jejich šíření prostřednictvím krevního oběhu. Takže asi tak k propagování tohoto svinstva! Zdroj 1
Před vaším dalším (či prvním) vyšetřením na mamografu, byste se bezpodmínečně měla seznámit s následujícími fakty:
1/ mamografie poskytují méně přínosů, než si myslíte
V jednom průzkumu většina žen uvedla, že věří ve schopnost mamografie snižovat riziko úmrtí na rakovinu prsu alespoň o polovinu, a že přímo zabrání minimálně 80 úmrtím na 1000 vyšetřených žen. Ve skutečnosti mamografie nabízí přinejlepším pouze 20% snížení relativního rizika a v absolutních číslech zabrání jen 1 úmrtí z 1.000 žen.
2/ mamografie může zvýšit riziko rakoviny prsu u žen s mutací genu BRCA 1/2
Výsledky výzkumu publikované v British Medical Journal (BMJ) ukázaly, že mutace tohoto genu zvyšuje riziko vzniku rakoviny z ozáření (mamograf používá rentgenové záření). Ženy, které byly vystaveny tomuto záření v diagnostických dávkách (tedy včetně mamografu) před 30. rokem života, mají až 2 krát vyšší riziko rakoviny. Zjistilo se také, že tato rakovina z ozáření závisí na velikosti dávky. To znamená, že čím více vyšetření, tím větší riziko.
3/ Nepravdivé pozitivní nálezy jsou běžné (a nebezpečné)
Riziko, že při 10 vyšetřeních na mamografu budete mít nepravdivý pozitivní výsledek je neuvěřitelných 58 až 77 procent. Pokud je ženě oznámeno, že může mít rakovinu prsu, způsobí to u ní značnou úzkost a stres. Mezitím budete podrobena další sérii testů jako například biopsie, která mají svá vlastní rizika. A to vše podstoupíte úplně zbytečně.
4/ mamografie nemusí fungovat, pokud máte husté tkáně
Až 50% žen má poměrně husté prsní tkáně, což způsobuje, že snímky z mamografu se velmi špatně čtou. Husté zdravé tkáně, stejně jako rakovinné tkáně, vypadají na snímcích bílé, což radiologovi práci nesmírně ztěžuje. Je to podobné jako se pokoušet najít sněhovou vločku ve sněhové vánici.
V některých amerických státech jako jsou Kalifornie, Connecticut či New York byly přijaty zákony, které v případech husté tkáně ukládají radiologovi povinnost informovat ženu, že je pro ni mamograf zbytečný. Podobný zákon se nyní chystá i na federální úrovni.
Jak je to s informováním v Česku? To si můžete domyslet sami …
5/ Existují i jiné screeningové možnosti a bez vedlejších účinků
Existují i jiné možnosti screeningu, každý z nich má silné a slabé stránky, a máte právo využívat těchto možností. Pamatujte si, že jen biopsie může potvrdit rakovinu.
Octomaník doplňuje:
- samovyšetření prsu nebo vyšetření prsu partnerem (při nahmatání nějakého útvaru – bulka, zatvrdlinka,… viz návod dole podle Marie Treben a samozřejmě řádné vyšetření pro vyloučení či potvrzení diagnozy)
Samovyšetření prsou na You tube
Diagnostika rakoviny prsu pomocí termovize
Neinvazívny analyzátor krvi AMP a elektroimpedančný mamograf MEIK na diagnostiku prsníkov
-u videa zapnout titulky-
-u videa zapnout titulky-
O tomto musíte vědět: Primární příčiny rakoviny prsu
Vše, co potřebujete pro uskutečnění změn, které vás ochrání před rakovinou, jsou znalosti.
Tímto vás chceme poprosit, abyste si tyto informace nenechali jen pro sebe, ale abyste se o ně podělili i s jinými ženami v okruhu vašich přátel.
Příčina č.1: Antirespiranty obsahující hliník
Používání antirespirantů je pro většinu lidí běžnou denní rutinou, o které příliš nepřemýšlejí. Zde je důvod, proč byste o tom přemýšlet měli. Pokud používáte antirespirant obsahující hliník, zvyšujete si tím své riziko rakoviny prsu.
Princip antirespirantů spočívá v utěsňování, uzavírání a blokování pórů, které vylučují pot v podpaží. No a jejich nejčastější aktivní látkou je právě hliník. To způsobuje nejen zablokování jedné z cest, kterými se vaše tělo detoxikuje (vylučuje toxiny v potu), ale zároveň také zvyšuje obavy, kde tyto kovy nakonec skončí.
Nedávné studie potvrdily souvislost mezi pravidelným používáním antirespirantů a rakovinou prsu. Riziko se ještě více zvyšuje, pokud se aplikují ihned po oholení podpaží. Kdysi byly deodoranty, ve srovnání s antirespiranty, považovány za bezpečnější.
Dnes už ani to neplatí.
Několik studií totiž potvrdilo asociaci parabenů, nacházejících se v deodorantech, s rakovinou prsu. Při pitvě jedné ženy umírající na rakovinu se ukázalo, že její tkáně obsahovaly velké množství těchto konzervačních látek.
Příčina č.2: Nadměrné používání podprsenek
Mnozí lékaři a výzkumníci poukazují na to, že nošení těsné podprsenky brání pohybu lymfy, což může přispívat ke vzniku rakoviny prsu. Důvod je ten, že zablokovaná lymfa neodvádí z těla nečistoty, kterým bylo vaše tělo během dne vystaveno.
Hliník uvedený výše, je jedním z potenciálních toxinů, které se mohou nahromadit v lymfatickém systému, pokud je jeho činnost narušena. Existuje několik solidních studií o rakovině a nošení podprsenek.
Mezi nimi vyniká jedna, kterou provedly antropoložky Sydney Singerová a Soma Grismaijerová, autorky knihy Móda si to žádá (Dressed to kill, The Link Between Breast Cancer and Bras). Studie na vzorku 4000 žen zjistila, že ty ženy, které podprsenky nenosí, mají riziko rakoviny prsu mnohem nižší než ty, které je nosí.
Dále zjistily následující fakta:
- ženy, které nosily podprsenky 24 hodin denně, měly šanci 3 ze 4 (tedy 75% riziko) onemocnění rakovinou prsu
- ženy, které nosily podprsenku více než 12 hodin denně, avšak ne do postele, měly riziko 1 ku 7 (14 %)
- ženy, které nosily podprsenku méně než 12 hodin denně, měly riziko onemocnění 1 ku 52 (1,9 %)
- ženy, které nosily podprsenku zřídka nebo nikdy, měly riziko onemocnění rakovinou prsu pouze 1 ku 168 (0,6 %)
Když bychom tedy porovnali ženy, které nosily podprsenku stále a ty, které ji nenosily vůbec nebo jen zřídka, rozdíl v riziku byl až 125násobný!
Pro srovnání – na základě této studie, je souvislost mezi rakovinou prsu a nošením podprsenky 3 krát vyšší, než souvislost mezi rakovinou a kouřením.
Není pak nehoráznost, že zatímco na krabičkách cigaret jsou znázorňována varování o rakovině, na štítcích k podprsenkám není vůbec nic? Uvedená studie sice nekontrolovala možný dopad jiných faktorů, které by mohly její výsledky zkreslit, avšak jiné studie dospěly k podobným závěrům.
Například, skupina japonských vědců zjistila, že nošení podprsenky může snížit hladinu melatoninu až o 60 %. Ten je nezbytný pro regulaci spánkového cyklu. Mnohé další studie pak potvrdily, že melatonin má i protirakovinný účinek.
Závěr
Nenechávejte si toto pouze pro sebe a podělte se o to s kamarádkami. Nikdy nevíte, koho můžete zachránit.
Zdroj: Primary Causes Of Breast Cancer You’LL Want To Know
Více zde: https://www.uspesna-lecba.cz/co-se-vas-tyka/termografie-je-bezpecnou-alternativou-k-mammografii/