Česnek je velmi zdravou potravinou, která je plná užitečných živin. Ty nám mohou přinést řadu zdravotních výhod. A co teprve naklíčený česnek! Nikdy ho z česneku nevyhazujte, tento zelený klíček zvyšuje jeho nutriční a léčivou hodnotu.

Výhody česneku

Česnek je skutečně léčivým klenotem. Má silné antibakteriální, protiplísňové a antivirotické vlastnosti. Mnoho lidí po celém světě používá česnek k prevenci i k léčbě mnoha zdravotních problémů. Hlavička česneku je přirozený způsob, jak snížit hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak i riziko srdečních nemocí. Dokonce pomáhá posilovat imunitní systém a je prevencí rakoviny. Měli byste vědět i to, že se používá k léčbě infekcí u jedovatého hadího uštknutí. Experti tvrdí, že toto vše je možné díky účinné látce v česneku – allicinu. Tomu je právě přisuzována protirakovinná schopnost česneku snižovat hladinu nekrotizujícího faktoru tumoru alfa (TNF-α). Bojuje proti vysokým hladinám triglyceridů a kyseliny močové. Zlepšuje citlivost tkání na inzulín u diabetiků.

Co všechno klíčení zlepšuje

garlic-687143_960_720Řada restaurací na světě se snaží používat klíčící semena ořechů, fazolí i jiných zrn. Dodají pokrmu zvláštnost, jak zajímavou strukturu, tak chuť. Není to však to jediné, nejdůležitější je zvýšení obsahu fenolické a antioxidační aktivity.

Nedávná studie, vedená slavným Dr. Jong-Sang Kimem, Phd. a jeho kolegy, zjistila, že česnek naklíčený během 5 dní získal vyšší množství antioxidantů, než čerstvější a mladší hlavička česneku. Také obsahuje další prospěšné látky. Extrakt z naklíčeného česneku chrání buňky od různých škodlivých látek.

Dr. Jong-Sang Kim, PhD, řekl:

„V průběhu klíčení jsou rostliny chráněny fytoalexiny. Ty jsou pro mikroorganismy a hmyz svým působením toxické, ale pro lidský organismus naopak obranné. Z toho důvodu je klíčení užitečným způsobem ke zlepšení antioxidačního potenciálu česneku.“

Díky těmto antimikrobiálním látkám se rostlina brání před napadením mikroorganismy a slouží rostlině k její aktivní obranné aktivitě.

Sníst naklíčený česnek bude v závěru lepší, než celá česneková polévka. Takže až budete příště malý zelený klíček odendávat pryč, vzpomeňte si na tento článek.

Zdroj 1