Naraženina
Arniková esence
Místa poraněná nárazem potíráme arnikovou esencí. Abychom předešli podráždění kůže, potřeme příslušné místo nejdříve měsíčkovou mastí. K získání arnikové esence naplníme láhev ze dvou třetin čerstvými květními plátky, které vykroutíme ze zeleného zákrovu. Láhev doplníme 38-40% režnou pálenkou a necháme stát alespoň dva týdny v teple. Část hotové esence scedíme a část necháme v láhvi spolu s květními plátky. Po prvním rozlití do menších lahviček můžeme velkou láhev ještě jednou doplnit alkoholem. Arnikovou esenci se 75% lihem z lékárny musíme napůl zředit svařenou a vychladlou vodou, abychom předešli zánětům pokožky. V neředěném stavu může tato arniková esence vést k popálení pokožky.
Třezalka
Vrchovatou čajovou lžičku na jeden šálek čaje spaříme horkou vodou, necháme půl minuty vyluhovat, scedíme a po doušcích vypijeme denně dva šálky čaje.
Měsíčková mast
Na pánvičce rozehřejeme 250g čistého vepřového sádla a nasypeme do něj vrchovatou hrst měsíčku (list, květy a stonky). Vše necháme ještě jednou zpěnit, dobře zamícháme a odstavíme z plotýnky. Přikryjeme ji a necháme přes noc vychladnout. Druhý den pánvičku mírně zahřejeme, obsah propasírujeme přes čisté plátno, listy, květy a stonky vymačkáme a získanou mast naplníme do uzavíratelných sklenic.
Bolševník
Čerstvě natrhané listy bolševníku obecného umyjeme a na válu rozmačkáme válečkem na nudle. Čerstvou listovou kaši přiložíme na pohmožděné místo a převážeme teplým šátkem. Přikládat můžeme samozřejmě i celé, umyté listy. Použití i při pohmožděninách.
Otlačeniny
Arniková esence
Místa poraněná nárazem potíráme arnikovou esencí. Abychom předešli podráždění kůže, potřeme příslušné místo nejdříve měsíčkovou mastí. K získání arnikové esence naplníme láhev ze dvou třetin čerstvými květními plátky, které vykroutíme ze zeleného zákrovu. Láhev doplníme 38-40% režnou pálenkou a necháme stát alespoň dva týdny v teple. Část hotové esence scedíme a část necháme v láhvi spolu s květními plátky. Po prvním rozlití do menších lahviček můžeme velkou láhev ještě jednou doplnit alkoholem. Arnikovou esenci se 75% lihem z lékárny musíme napůl zředit svařenou a vychladlou vodou, abychom předešli zánětům pokožky. V neředěném stavu může tato arniková esence vést k popálení pokožky. Použití i při pohmožděninách, podvrtnutí, vykloubení a vymknutí.
Kostivalová esence
Ke zhotovéní této esence potřebujeme kořeny kostivalu, které musíme umýt kartáčkem a nasekat nadrobno. Nasekané kořeny naplníme do láhve, zalijeme 38-40% režnou pálenkou a alespoň na dva týdny postavíme do tepla. Kořeny musí být zcela ponořeny v alkoholu. Postižené místo potřeme měsíčkovou mastí, aby alkohol v esenci nezbavoval kůži tuku. Potom nakapeme kostivalovou esenci na vatový tampon nebo kousek buničiny vhodné velikosti a přiložíme na pohmožděninu. Obklad zafiksujeme obvazem nebo čistým šátkem.
Mateřídoušková esence
Láhev naplníme čerstvě natrhanými květy, zalijeme je 38-40% režnou pálenkou a láhev necháme stát alespoň dva týdny v teple. Takto získanou esencí potíráme několikrát denně postižené místo. Použití i při vymknutí.
Měsíčková esence
Měsíčkové květy naplníme do láhve a zalijeme 38-40% režnou pálenkou, tak aby byly úplně ponořené. Láhev necháme alespoň dva týdny v teple stát. Měsíčkovou esenci zředíme svařenou vodou, dříve než jí zvlhčíme čistý šátek, který přiložíme na postižené místo. Před přiložením musíme příslušnou tělesnou partii potřít měsíčkovou mastí, aby alkohol v esenci nezbavoval kůži tuku.
Vykloubení a vymknutí
Devětsil
Čerstvě natrhané listy devětsilu omyjeme, na válu rozmačkáme válečkem na nudle a bylinnou kaši přiložíme na vymknutí. Použití i na podvrtnutí.
Mateřídouškový olej
Vymknuté místo potíráme zevně mateřídouškovým olejem. Čerstvě natrhané květy mateřídoušky naplníme do láhve a zalijeme olejem, tak aby byliny byly ponořené. Láhev postavíme na tři týdny do tepla. Tímto olejem vymknuté místo několikrát denně potíráme.