Obklady z knihy Moje léčivé rostliny Maria Treben

Kaše z bylinek

Vhodné rostliny se umyjí, položí na vál a válečkem se rozmačkají na kaši. Ta se nanese na plátno a přiloží na nemocné místo. Navrch se položí vrstva vaty a vše se převáže teplým ručníkem. Kašovitý obklad můžeme nechat působit i přes noc.

Bolševník obecný

– abces, artroza (opotřebení kloubů), krevní výron, zevní nádory a vředy, naraženina, nežit (furunkl), pohmožděnina, otevřená rána; roztroušená skleroza, postižené děti a děti se spastickou obrnou (zábal sundáme jestliže u těchto třech případů by nemocný pociťoval stahování nebo známky neklidu – většinou je vše v pořádku); rakovinný vřed
Přikládání listové kaše: čerstvě natrhané listy umyjeme, na válu rozmačkáme válečkem na nudle, přiložíme na bolavé místo a nakonec převážeme šátkem. Listovou kaši pak necháme působit přes noc. Samozřejmě můžeme také přikládat celé umyté listy. Jak informovala jedna čtenářka, mohou se při opakovaných obkladech s bolševníkem lučním objevit na kůži záněty.

Devětsil lékařský

– horečka, záducha, dna, epilepsie, vymknutí, vyvrknutí; varlata – rakovina, zduření; lymfatické žlázy – onemocnění rakovina; elefantiáza, odřeniny z bot, rány a vředy
Obklady: Čerstvě umyté listy rozmělníme a přiložíme na nemocné místo. Přes den vícekrát opakujeme.
Obklad z čerstvých listů: čerstvé listy svízele, devětsilu, jitrocele kopinatého nebo většího nebo čerstvé listy a stonky měsíčku umyjeme a na válu rozmačkáme válečkem na nudle. Listovou směs pak přiložíme na nemocné místo na těle. Používat bychom měli všechny vyjmenované byliny, dokud pacient nepřijde na to, která rostlina má nejpříjemnější a nejblahodárnější účinky.
Listy musíme rozválet za vlhka, poněvadž voda pomůže vytáhnout z listů šťávu.

Heřmánek pravý

– poruchy menstruace, onemocnění močového měchýře, bolesti očí, zánět spojinek, potíže podbřišek, vyrážka (včetně omývání heřmánkem)
Přikládání heřmánku v mléce: vrchovatou polévkovou lžičku heřmánku zalijeme 1/4 litrem vroucího mléka, necháme půl minuty vyluhovat, scedíme a necháme vychladnout. Ve vlažném mléce namočíme čisté plátno a přiložíme ho na postižená místa.
Obklad: Hrst heřmánkového květu spaříme horkou vodou, scedíme, dáme na plátno a za tepla přiložíme jako obklad. Na ochranu před chladem obklad převážeme teplým šátkem.

Hluchavka bílá (Hluchavka žlutá)

– Vřed, křečové žíly
Obklad: Zábaly s nálevem (čajem) hluchavky bílé nebo žluté; Tři vrchovaté čajové lžičky hluchavky spaříme 1 litrem horké vody, necháme půl minuty vyluhovat a nálevem zvlhčíme šátky, které jako teplý obklad přiložíme na postižená místa.

Jitrocel kopinatý

– bodnutí hmyzem, elefantiaza, hadí kousnutí (samozřejmě poté vyhledáme lékaře); onemocnění kůže – nově otevřená, hnisající, mokvající a špatně se hojící; lymfatické žlázy – onemocnění, nohy odřené z bot, řezné rány, otevřené rány, trombozy, varlata rakovina a zduření, zhoubné onemocnění žláz
Přikládání listové kaše: Čerstvě natrhané listy umyjeme a na válu rozmačkáme válečkem na nudle. Listovou kaši přiložíme na postižené místo. Listy můžeme také zamrazit a po rozmrazení použít jako čerstvé.
Obklady na strumu: Listy jitrocele kopinatého nebo většího. Čerstvé listy rozemneme v dlaních, smícháme je s trochou soli a tuto směs přiložíme na krk.
Obklad vřed rakovinný: Čerstvě natrhané listy jitrocele kopinatého nebo většího a bolševníku obecného umyjeme a za vlhka rozmačkáme na válu válečkem na nudle. Tuto listovou kaši pravidelně několikrát denně naneseme na ránu a převážeme čistým šátkem.

Jmelí bílé

– omrzliny
Kaše: Čerstvě natrhané a umyté listy jmelí můžeme také rozmačkat na válu válečkem na nudle a listovou kaší potřít postižené místo.

Kokoška pastuší tobolka

– neplodnost a impotence (dáno na web z důvodu informativního) obklad na podbřišek (používá se esence), oteklá prsa u žen (u kojení)
Obklad: Dvě vrchovaté hrsti kokoškové natě dáme do síta, které zavěsíme nad hrnec s vroucí vodou. Stoupající pára byliny napaří. Obsah síta vyklopíme na čisté plátno, které přiložíme na příslušné místo. Na ochranu před chladem obklad přikryjeme měkkým teplým šátkem.

Kontryhel obecný

– hnisání (v kombinaci s kontryhelovým čajem), rány (při výměně obkladu ránu vymyjeme jen svařenou a vychladlou vodou)
Přikládání: Čtyři vrchovaté hrsti čerstvých bylin krátce umyjeme a na válu rozmačkáme válečkem na nudle. Touto bylinnou kaší potřeme ránu a zafixujeme ji plátnem. Kaši necháme několik hodin působit, poté ránu vymyjeme čistou vodou a bylinný obklad obnovíme.

Kopřiva dvoudomá a kopřiva žahavka

– ischias a ústřel (postižená místa čtyříkrát přejedeme kopřivami a zarudlou kožní partii zapudrujeme)
Přikládání listů: čerstvé kopřivové listy spaříme horkou vodou a přiložíme.

Kostival lékařský

– bércový vřed (obklady kaší), bolesti amputační (obklad moučkou), bolesti šíje (kaše z moučky), vyboulení kloubů na rukou a nohou (obklady moučkou), končetiny ochrnuté z námahy, vyvrknutí a vymknutí (obklady z listů, kostivalová moučka), kost hnisání (kostivalová moučka), zánět okostnice (teplá kaše z kostivalové moučky), kostižer (čerstvá listová kaše), nadměrná zátěž (teplá kaše z kostivalové moučky), nádor (kostivalová moučka), roztroušená skleroza – příčina strnulost páteře (teplé obklady s kaší z kostivalové moučky – oblast kříže), svaly revmatismus a zduření (kostivalová moučka), uzliny (kaše z kostivalové moučky)
Přikládání listů (spařených): čerstvě natrhané listy kostivalu umyjeme, spaříme horkou vodou, scedíme a za tepla zabalíme do plátna.
Kostivalová kaše: čerstvě natrhané listy kostivalu umyjeme a válečkem na nudle rozmačkáme. Čerstvou listovou kaši přiložíme na postižené místo a ovážeme čistým šátkem.
Obklady s kostivalovou moučkou: Dobře usušený kořen jemně rozemeleme. Polévkovou lžíci kostivalové moučky rozmícháme se šálkem horké vody a několika kapkami stolního oleje na kaši, tou potřeme plátno, za tepla přiložíme na postižené místo a ovážeme šátkem.

Měsíček lékařský

– elefantiaza (nemocné žlázy a oteklé ruce a nohy potíráme kaší), kostižer, lymfatické žlázy onemocnění
Přikládání bylinné kaše: ze stonků a listů měsíčku. Byliny umyjeme a za vlhka rozmačkáme na válu válečkem na nudle. Čerstvou listovou kaší potřeme nemocná místa.

Plavuň vidlačka

– amputační bolesti (polštářek s plavuní), křeč cév (polštářek s plavuní), klouby deformace, záněty a opotřebení (plavuň nebo kaše), vysoký krevní tlak (polštářek s plavuní na ledvinách), křeč v chodidle (polštářek s plavuní), močový měchýř křeč (polštářek s plavuní), trojklanný nerv (pytlík s drobno nasekanou plavuní), proleženiny, rány vzniklé proležením (plavuňová moučka , kterou jemně a opatrně posypeme otevřená místa – rány se zakrátko zacelí) – to stejné při otevřených ranách, neprůchodnost střev polštářek s plavuní na svalový svěrač), úpal (spálenou kůži velmi lehce a opatrně posypeme jemnou, hebkou plavuňovou moučkou, která z poranění vytáhne horkost a vlhkost), žaludek křeče (polštářek s plavuní)
Přikládání plavuně: Velmi účinné je přikládání čerstvě natrhaných výhonků plavuně vidlačky. Suché výhonky naplníme do plátěného pytlíku, přiložíme na bolavé místo a převážeme šátkem.
Plavuňová moučka: Tato jemná moučka, která je na omak hebká jak hedvábí, se získává z usušených výtrusů plavuně vidlačky.
Kaše z listů plavuně: Listy umyjeme, na válu rozmačkáme válečkem na nudle, přiložíme na bolestivé místo a zavážeme šátkem. Kaši necháme působit přes noc.

Podběl lékařský

– zánět mazového váčku, poranění tkáně, růže, zánět žil
Listová kaše: čerstvě natrhané podbělové listy umyjeme a rozmačkáme válečkem na nudle. Listovou kaši smícháme s čerstvou smetanou a potřeme jí zanícené žíly. Obklad převážeme čistým šátkem.
Obklad: dvě vrchovaté čajové lžičky podbělu na jeden šálek čaje spaříme horkou vodou, necháme půl minuty vyluhovat a scedíme. Ve výluhu namočíme šátek a jako teplý obklad ho přiložíme na postižené místo na těle. Obklad zafiksujeme teplým šátkem.

Přeslička rolní

– abces (záparné obklady), artroza (záparné obklady), astma (na plíce na noc záparný obklad), játra cirhoza a onemocnění (záparné obklady), Játra rakovina (záparné obklady na 4 hodiny během dne a na celou noc -viz adenom, ale bez čajů),
kolika (2krát denně na dvě hodiny přiložit na břicho záparný obklad ze 2 hrstí přesličky), Kostižer (na noc záparné obklady), krvácení z nosu (obklad studeným nálevem – obklad je šátkem); kůže těžko se hojící, mokvající, nově otevřená (obklady z přesličkového nálevu na noc (2 lžičky přesličky na půl litru) přes den omýváme tímto nálevem); Atrofie ledvin (na noc záparný přesličkový obklad),
Ledviny hnisání-záněty-obtíže i ledvinová pánvička hnisání (záparný přesličkový obklad z největší přesličky rostoucí na horských pastvinách a mokřadních loukách), rakovina ledvin (záparný přesličkový obklad), Leukémie (podle snášenlivosti a závažnosti až tři obklady viz adenom), lymfatické žlázy rakovina a onemocnění (záparné obklady), mazový váček zánět (záparný obklad), moč zadržování (viz přesličková parní lázeň), Močový měchýř onemocnění – zánět – katar (viz přesličková parní lázeň), nádor (záparné přesličkové obklady), plíce onemocnění-rakovina-rozedma (záparné přesličkové obklady – u rozedmy až 3 za den), rakovina prsu (přikládáme obklady ze dvou vrchovatých hrstí přesličky), rakovina střev (na dvě hodiny přiložit na břicho záparný obklad ze dvou vrchovatých hrstí přesličky), slinivka břišní onemocnění (na dvě hodiny přiložit na břicho záparný obklad ze dvou vrchovatých hrstí přesličky), srdeční astma (záparný přesličkový obklad), štítná žláza rakovina (na dvě hodiny denně záparný přesličkový obklad), varlata rakovina a zduření (přesličkové obklady dle návodu), vejcovody a vaječníky zánět (při silných bolestech je vhodný přesličkový záparný obklad), vřed rakovinný (viz adenom, čaje vypít 1,5 – 2 litry denně), žaludeční křeče – rakovina (2krát denně na dvě hodiny přiložíme na břicho záparný přesličkový obklad ze dvou vrchovatých hrstí přesličky),
ženské pohlavní orgány rakovina (až tři záparné přesličkové obklady ráno-odpoledna-noc), žlučníkový záchvat (2krát denně na dvě hodiny přiložíme na břicho záparný přesličkový obklad ze dvou vrchovatých hrstí přesličky)
Záparný obklad: dvě vrchovaté hrsti přesličky dáme do síta, které zavěsíme nad hrnec s vroucí vodou. Stoupající pára přesličku napaří. Poté obsah síta vyklopíme na čisté plátno a přiložíme ho. Teplým šátkem obklad zafiksujeme. Pacient by přitom měl ležet v posteli a obklad by měl zůstat přiložený tak dlouho, dokud nevychladne.
Obklad s přesličkovou kaší: čerstvou přesličku umyjeme na válu drtíme tak dlouho, až vznikne kaše.
Obklad na adenom: 3krát denně záparný obklad – ráno – odpoledne – večer vždy na 2 hodiny; večerní necháme do rána; zároveň pijeme ráno nas lačno a večer půl hodiny před večeři šálek přesličkového čaje a směs bylin 100g kopřivy, 100g měsíčku a 100g řebříčku – lžička na šálek, vyluhovat půl minuty – denně 6-8 šálků, denní dávku dáme do termosky
Obklad na cystu: na místo kde je cysta, dáváme obklad 3krát denně (dále viz adenom u přesličky rolní)
Přesličková parní lázeň: čtyři čajové lžičky spaříme 1 litrem horké vody. Potom se zabalíme do županu, dřepneme sinad nádobu s přesličkovým výluhem a necháme páry 10 minut působit na močový měchýř. Spařené byliny můžeme dát na čisté plátno a jako obklad přiložit na močový měchýř.

Sléz přehlížený a sléz lesní

– rakovina hrtanu
Obklad I: z bylin použitých k přípravě čaje zhotovíme kaši, kterou jako teplý obklad na noc přiložíme a zafiksujeme teplým šátkem. Listy slézu zahřejeme s trochou vody, scedíme a promísíme s ječnou moukou. Takto vzniklou listovou kaši naneseme na čisté plátno.
Obklad II: Scezené listy (z přípravy čaje) večer ještě jednou s trochou vody zahřejeme, scedíme a dáme na čisté plátno, které jako obklad přiložíme na postižená místa. Teplým šátkem zafiksujeme.
Obklady štítná žláza onemocnění a rakovina: Svízel a sléz přikládáme přes noc; čerstvé byliny umyjeme, rozmačkáme válečkem na nudle, přiložíme a ovážeme. U sušených bylin viz obklady.

Svízel siřišťový

– elefantiáza, lymfatické žlázy onemocnění-porucha-rakovina, varlata rakovina a zduření (přikládání listů)
Obklad z čerstvých listů: čerstvé listy svízele umyjeme a na válu rozmačkáme válečkem na nudle. Čerstvou listovou kaši přiložíme na nemocné místo na těle. Listy proto musíme rozmačka za vlhka; voda totiž napomůže uvolnit šťávu z listů.
Obklad na rány-ošetření: teplé obklady se svízelovým výluhem léčí rány; plátno namočíme ve výluhu ze dvou čajových lžiček svízele; obklad přiložíme na ránu a ovážeme teplým šátkem.
Obklad štítná žláza-onemocnění: Svízel a sléz přikládáme na noc; čerstvé byliny umyjeme, válečkem na nudle rozválíme na kaši, přiložíme a převážeme. U sušených bylin zahřejeme v troše vody byliny scezené k přípravě čaje ke kloktání, smícháme s ječnou moukou na kaši, naneseme na plátno, přiložíme a převážeme.

Šalvěj lékařská

– bodnutí hmyzem (listová kaše)
Přikládání listové kaše: čerstvé a umyté listy šalvěje rozmačkáme na válu válečkem na nudle. Listovou kaši přiložíme na nemocné místo.
Obklad: Dvě čajové lžičky šalvěje spaříme 1/2 litrem horké vody, necháme půl minuty vyluhovat, scedíme a ve výluhu namočíme čisté plátno. Obkladbychom měli několikrát obnovit. Důležité je, abychom přitom měli krk v teple, tedy abychom obklad převázali suchým šátkem nebo si kolem krku ovázali šálu.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x