Myelodysplastický syndrom a bylinná podpůrná léčba

Myelodysplastický syndrom

Myelodysplastický syndrom neboli MDS je onemocnění krvetvorby způsobené mutací kmenové krvetvorné buňky, která vede k tvorbě patologického klonu buněk jedné nebo více krevních řad. Jde tedy o „klonální onemocnění kostní dřeně“.
Ačkoli se jedná převážně onemocněním starších lidí, může postihnout i mladší jedince.

Myelodysplastický syndrom

Myelodysplastický syndrom (MDS) je různorodá skupina získaného onemocnění kostní dřeně. MDS se převážně vyskytuje ve vyšším věku (nejčastěji mezi 65 – 70 lety) a výskyt MDS činí 5 nových případů na 100 000 obyvatel ročně. V kostní dřeni zdravého člověka jsou produkovány tři druhy krevních buněk, které vycházejí ze společné zárodečné (kmenové) buňky: červené krvinky, bílé krvinky a krevní destičky. Poškozením této kmenové buňky dochází k rozvoji MDS. U pacientů s MDS nacházíme v bohaté kostní dřeni zvýšený počet mladších prekurzorů (blastů) a určitá část ostatních krvinek má vzhledové a funkční abnormality (tzv. dysplastické změny). Naopak v krevním oběhu je málo normálních a zdravých krvinek, nejčastěji je zachycována chudokrevnost (anémie), ale bývají nízké počty i bílých krvinek nebo destiček.

Léčbu pacientů s MDS je nutné vždy přísně individualizovat v závislosti na potížích nemocného, na stadiu onemocnění, věku nemocného, přidružených chorobách pacienta a na stavu onemocnění podle stanoveného rizikového skóre. Léčbu proto zahrnuje v některých případech pouze sledování pacienta, podpůrná a substituční léčba (transfuze) nebo léčba biologickými přípravky (lenalidomid, azacytidin). Avšak u mladších pacientů s pokročilejším typem choroby je nutné provedení alogenní transplantace kostní dřeně, která jako jediná může chorobu definitivně vyléčit. Ostatní léčebné metody pouze zlepšují stav nemocného, prodlužují přežití pacienta a zabraňují progresi MDS do akutní leukémie.

Všechny tyto léčebné metody včetně provedení alogenní transplantace kostní dřeně můžeme pacientům s MDS jako jedno z center specializované péče v ČR na našem pracovišti poskytnout.

Zdroje 12
—-

Před použitím podporné bylinné léčby se poraďte se svým ošetřujícím lékařem!!!

KRVETVORBA

Kopřiva
Kopřiva, tato často podceňovaná léčivá rostlina, nejen čistí krev, ale podporuje i krvetvorbu. Vrchovatou čajovou lžičku kopřivy na jeden šálek čaje spaříme horkou vodou, necháme půl minuty vyluhovat, scedíme a po doušcích vypijeme denně až čtyři šálky.

Řebříček
Vrchovatou čajovou lžičku řebříčku na jeden šálek čaje spaříme horkou vodou, necháme půl minuty vyluhovat, scedíme během dne až tři šálky čaje.

Vlaštovičník
Zarovnanou čajovou lžičku vlaštovičníku na jeden šálek čaje spaříme horkou vodou, necháme půl minuty vyluhovat, scedíme a po doušcích vypijeme denně dva šálky.

Čekanka
Vrchovatou čajovou lžičku čekanky na jeden šálek čaje spaříme horkou vodou, necháme půl minuty luhovat, scedíme a po doušcích vypijeme ráno jeden šálek.

ANÉMIE

Kopřiva
Díky svým krvetvorným účinným látkám pomůže kopřiva dokonce i v případě chudokrevnosti.
Vrchovatou čajovou lžičku kopřivy na jeden šálek čaje spaříme horkou vodou, necháme půl minuty vyluhovat, scedíme a po doušcích vypijemedenně a ž čtyři šálky.

KOSTNÍ DŘEŇ ONEMOCNĚNÍ

Bez ohledu na to, zda se u onemocnění kostní dřeně jedná o nádor, zánět nebo postupný úbytek kostní dřeně, slibují následující recepty ve všech případech účinnou pomoc.

Řebříček
Denně vypijeme dva šálky řebříčkového čaje, rozložené na čtyři poloviny šálku v průběhu dne. Na jeden šálek čaje přitom přijde vrchovatá čajová lžička řebříčku, který spaříme horkou vodou, necháme půl minuty vyluhovat, scedíme a po doušcích vypijeme.

Pískavice řecké seno
Se dvěma šálky řebříčkového čaje užíváme po jedné čajové lžičce rozemletých semen pískavice řeckého sena.

Řebříčková sedací koupel
Jednou za měsíc bychom měli provést řebříčkovou koupel: 200g řebříčku namáčíme 12 hodin v 5 litrovém kbelíku studené vody. Poté výluh zahřejeme, scedíme a přilijeme do vody ke koupeli. Do vany nalijeme jen tolik vody, aby ledviny koupajícího se byly ponořené. Koupel trvá 20 minut. Po koupeli se neotírámeosuškou, ale zabalíme se do županu a hodinu se potíme v posteli.

Řebříčková esence
navíc k výše uvedeným recepturám bychom měli nemocné místo denně potírat řebříčkovou esencí. Láhev naplníme čertve natrhanými květy řebříčku, které zalijeme 38-40% režnou pálenkou. Lahev necháme stát alespoň dva týdny v teple. Esencí se několikrát denně potíráme.

Zdroj – Marie Treben Byliny z Boží zahrady

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x