Jak dlouho kojit? Na tuto otázku neexistuje správná odpověď

Jak dlouho kojit? Na tuto otázku neexistuje správná odpověď

Dva týdny, dva měsíce, nebo dva roky? Jak dlouho by vlastně matky měly kojit své děti? Tady se rozcházejí názory nejen maminek, babiček a dalších rodinných příslušníků, ale dokonce i lékařů či laktačních poradkyň.

Co když to nejde aneb je nekojení hřích?

Někdo si podobných scének s nespolupracujícím dítětem užívá prakticky od chvíle, co potomka přivedl na svět. Některé děti prostě kojení bojkotují, jsou příliš slabé na to, aby dobře sály, vztekají se nebo se jim nedaří z prsu vytáhnout dostatek mléka. Mám ve svém okolí hned několik žen, které rozhodně nelze podezírat z nezájmu o děti a které původně plánovaly kojení, ale zkrátka to nešlo.
„Zkusila jsem všechno, ale bylo to hrozné. O to horší, že mi i lékaři a sestry v porodnici dávali najevo, že jsem neschopná a že každá matka dokáže kojit, a v podobném duchu se bohužel vyjadřovala i moje lékařka i laktační poradkyně, kterou jsem si pozvala domů a která mě obvinila z toho, že dítě kojit nechci. Nekojení je totiž dneska těžký hřích,“ říká trochu trpce Marie, matka dvou dcer, z nichž se například ani jedna nepotýká s alergiemi. Na rozdíl od mých dvou starších synů kojených vždy dva roky. Ono totiž ani kojení není samospásné.
octomaník kometuje: Nejjednoduší je obvinit matku, že kojit nechce a problém ze strany *oTPorníků* je vyřešen. Lépe je se zaměřit na zjištění příčiny a snažit se problém odstranit nebo minimalizovat.

Prsa jsou zdrojem tepla

Je velmi dobře zdokumentováno, že prsa jsou synchronizována s potřebami novorozeněte. Dokáží se přizpůsobit jeho potřebám a mít tu správnou teplotu. Když je dítě hned po porodu přiloženo na tělo matky, mají prsa přirozenou schopnost přizpůsobit svoji teplotu potřebám dítěte. Pokud má matka dvojčata, dokáže každé prso individuálně reagovat na tělesné potřeby každého dítěte. Prsa tedy dokáží mnohem efektivněji regulovat teplotu, než-li novorozené dítě. Dokáží dítěti připravit mléko v správném složení a o správné teplotě dle aktuální okamžité potřeby dítěte.

Mateřské mléko je universálním lékem

Mateřské mléko je bezesporu to nejúžasnější jídlo, které má lidstvo k dispozici. Mateřské mléko je zcela unikátní svým složením a není možné jej ničím nahradit. (Pokud jste někdy slyšeli něco jiného, pak je to velký omyl!) Jeho chemické složení se totiž mění každou minutu a každý den a to tak, aby poskytlo naprosto přesnou a správnou výživu na podporu imunity, kterou dítě potřebuje. Prsa dokáží ze slin dítěte určit, které látky dítě momentálně nejvíce potřebuje. Existuje více jak 400 účinných látek, které prsa dokáží vyloučit do mateřského mléka a to včetně probiotik a velkého množství kmenových buněk. První mléko (kolostrum), které vyjde z prsou, je bohaté na imunitní faktory a je považováno za tekuté zlato, které je velmi důležité pro celoživotní zdraví dítěte. Mateřské mléko je také velmi důležitým lékem na mnoho zdravotních neduhů jako jsou opruzeniny, ušní záněty, záněty spojivek, bolesti v krku, rýma a mnoho dalšího. Když žena pravidelně kojí, pročišťují se její mléčné kanálky. Kojení je tak prevencí proti rakovině prsou v přímé závislosti na tom, jak dlouho žena své dítě kojí. Jinými slovy, je důležité, aby žena kojila co nejdéle a to v zájmu svého zdraví i zdraví dítěte. Dítě má přirozenou potřebu se nechat kojit do věku minimálně tří let.

Архивы Грудное вскармливание | mirokdetok.ru

Prsa jsou taky velmi citlivá. Prsa získávají informace z celého těla a shromažďují z něj toxiny a hormony. Když žena kojí, sliny dítěte se vstřebávají do dvorců. Tím se prsa dokáží okamžitě regenerovat a přizpůsobit novým potřebám dítěte. Poskytnou mu ty správné živiny pro imunitní systém. Vše je založeno na velice jemných receptorech v tkáni prsou.

Jak dlouho kojit

Mateřské mléko je pro vaše miminko to nejlepší. V prvních 4-6 měsících života mu dodává všechny důležité látky. Díky nim se může správně vyvíjet.

Už během těhotenství a v prvních dnech po porodu se vám tvoří v prsou tzv. mlezivo (kolostrum). Mlezivo je bohaté na tuk a dodává miminku i při nepatrném množství spoustu energie. Obsahuje minerální látky, vitamíny a obranné látky proti nemocem. Je nažloutlé. Po 2-3 týdnech se složení mléka změní a nazývá se nyní přechodné. Od 3. týdne se pak objeví zralé mateřské mléko.

Průměrně se denně tvoří ve 2. až 4. měsíci 600–800 ml mateřského mléka.

Mateřské mléko se stále mění i během jednoho přiložení k prsu. Ze začátku uhasí u kojence žízeň a teprve potom hlad.

Jaká je optimální délka kojení?

O délce kojení si rozhodujete sama podle svého uvážení. Říká se, že děti kojené v prvních 6 měsících života trpí méně často alergiemi a nejsou tolik nemocné. Ale i ve druhém půl roku je mateřské mléko pro miminko důležité. Až po jednom roce můžete mateřské mléko nahradit mlékem živočišným. Octomaník komentuje: Sice o délce kojení rozhodujete sama podle svého uvážení, ale dítě Vám do toho bude kecat tím, že buď už nebude chtít kojit nebo naopak bude chtít k prsu.

Zásady kojení

 • Miminko zkuste kojit alespoň 6 měsíců, pokud to půjde.
 • První čtyři měsíce jenom kojte. Dodatečné podávání čajů nebo kaší se nedoporučuje.
 • Nevzdávejte kojení miminka při případných potížích. Pokud máte problémy s kojením, na pomoc si zavolejte laktační poradkyni, která vám pomůže. Využijte také Laktační poradnu na eMiminu.

Výhody kojení pro dítě

 • chrání před průjmy
 • chrání před zácpou. Mléčný cukr v mléce totiž zajišťuje optimální obsah vody ve stolici
 • ochrana proti infekci dýchacích cest, zánětu středouší
 • nižší riziko cukrovky, alergie, obezity, anémie, zhoubného onemocnění
 • lepší vývoj duševních schopností
 • silnější kosti v dospělosti a stáří

Výhody kojení pro matku

 • děloha se po porodu rychleji vrací do původního stavu
 • poporodní ztráty krve jsou menší
 • ženy trpí méně chudokrevností
 • chrání ženu před rakovinou prsu, vaječníků a osteoporózou
 • rychlejší návrat postavy ke stavu před těhotenstvím
 • antikoncepční účinek v průběhu kojení, pokud matka plně a často kojí
 • podpora citové vazby matky a dítěte
 • pleny miminka nepáchnou
 • levnější než umělá výživa
 • bez přípravy
 • mateřské mléko má optimální teplotu, složení, je dobře stravitelné

Jak dlouho má trvat jedno kojení?

Některá miminka jsou nakojená během 5 minut. Jiná si dávají na čas a potřebují až 20 minut. O ideální době kojení si rozhoduje miminko samo. Neomezujte délku kojení z žádných důvodů, dítě může být u prsu i přes půl hodiny. Pokud je dostatečně spokojené, samo od prsu odpadne. Když u kojení usne, vyndejte mu opatrně prs z pusy. Příliš dlouhé sání totiž škodí bradavkám. Chcete-li průběh kojení přerušit, vsuňte opatrně svůj malíček do koutku úst miminka. Pak miminko bezbolestně od prsu oddělte.

Může každá žena kojit?

Kojit své děti mohou téměř všechny ženy. Zhruba 3-5 % toho není schopno. Když nebudete moci kojit, snažte se při krmení z lahve být v co nejtěsnějším kontaktu s miminkem. Zhruba třikrát během kojení se může projevit laktační krize.

Octomaník komentuje: Máte-li problém s kojením, zkuste mateřské mléko odstříkat, dát do kojenecké lahve a dítě krmit takto a také zkoušet zda bude pít i z prsu.

Jak ukončit kojení?

Odstavením se označuje postupné ukončení kojení. Pokud je miminko odstaveno ještě v prvním roce života, měly by být dávky mateřského mléka nahrazeny průmyslově vyráběným kojeneckým mlékem. Více si přečtete v hesle Jak zastavit laktaci.

Zásady ukončování kojení

 • buďte trpělivá a vymezte si na odstavování dostatek času
 • kojenec se prsu nevzdá, pokud mu nenabídnete jinou, stejně přitažlivou variantu
 • zdvojnásobte denní mazlení a kontakt s miminkem
 • vyhýbejte se situacím, které dítěti připomínají kojení
 • místo kojení nabízejte dostatek zajímavých potravin a jídlo, které má dítě nejraději

Postup při odstavování

Pokud jste se rozhodla, že je na čase přestat miminko kojit, začněte s vynecháním jednoho z denního kojení, o které má miminko nejmenší zájem (při kterém máte nejméně nalité prsy). Během jednoho týdne, pokud dítě neprotestuje, vynechejte další kojení. V následujícím týdnu vyřaďte i poslední kojení. Dítě nechávejte jíst samotné a dopřávejte mu pestrou stravu.

Odstříkávání mléka

Odstříkávání mléka je jedním ze způsobů, jak nakrmit miminko. Tedy buď klasickým kojením, kdy dítě přímo saje z prsu, nebo odstříkáním do láhve, ze které pak pije samo.

Důvody pro odstříkávání mateřského mléka

Odstříkávání mateřského mléka využívají hlavně maminky, které mají hodně mléka. Pokud ale odstřikuje mléko příliš často, je to poněkud kontraproduktivní. Čím víc mléko odstříkáváte, tím více se bude další mateřské mléko tvořit. Hrozí případně také častější záněty prsou. Naopak, pokud máte mléka málo, zkuste s odstříkáváním začít. Vaše produkce mateřského mléka se tak zvýší a miminko bude spokojené.

Odstříkané mléko uchovejte v ledničce. Toho využijte v případech, kdy potřebujete na chvíli odejít. Člověk, který vaše miminko hlídá, ho pak mateřským mlékem nakrmí.

Existují také banky mateřského mléka. Tam se odstříkané mléko uchovává pro miminka, která jejich maminky nemohou z různých důvodů kojit.

Jak provádět odstříkávání mateřského mléka?

Odstříkávání provádějte ručně, což je poměrně pracné a namáhavé. Nebo využijte odsávačky, které mléko z prsu odsají do nádobky samy.

Zdroj: 12, 34
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x