Himalájská sůl

Himalájské pohoří se táhne napříč celým kontinentem od Číny až po Indii. Himálaje jsou především známé pro přítomnost nejvyšší hory světa – Mount Everestu, ale je tu ještě jedna vzácnost – himalájská sůl. Himalájská sůl vznikla odpařováním a krystalizací evaporitových ložisek mořské vody. Následně byla pokryta vrstvou lávy a tak si zachovala svoji krystalickou čistotu až do doby, kdy ji objevili lidé a začali těžit. Dodnes je ručně těžena a poté prodávána na trzích a vyvážena do světa.

Co způsobuje zabarvení?
Růžovou barvu soli způsobují příměsi čistého železa, které mají svůj původ v lávě.

Himalájská sůl, na rozdíl od soli klasické, obsahuje kromě chloridu sodného také jód, který je do obyčejné soli přidáván uměle. Další výhodou je menší výsledný podíl sodíku na porci. Himalájská sůl se vyskytuje přirozeně ve větších krystalech. Obsahuje také spoustu dalších prvků. Nejčastěji se zde vyskytuje síra, hořčík, vápník, draslík nebo třeba fluor.

K čemu pomáhá:
vyvažuje elektrolyty v těle
hydratuje
vyvažuje rovnováhu vody v buňkách
upravuje pH
uvolňuje křeče svalů
posiluje kosti a metabolismus
snížuje krevní tlak
stimuluje vstřebávání živin
předchází onemocněním štítné žlázy
stimuluje oběhovou soustavu
odstraňuje z těla toxiny

Využití:
vaření – nahradíte jí kuchyňskou sůl
koupel – několik lžic do vody posiluje imunitní systém a působí očisťujícím a relaxačním účinkem
solné desky – lze je použít jako plochu na přípravu, či servírování. Lze na nich i usmažit vajíčko
dekorace – velkými krystaly lze naplnit skleněné nádoby a nechat jako ozdobu místnosti, menší krystalky můžete nasypat na jídlo
dekorativní nádoby – misky či lampy z himalájské soli
čištění vzduchu – lampy z himalájské soli pročišťují vzduch
(zdroj)

Při pocitu škrábání v krku stačí vypít pohárek vody nebo čaje s himalájskou solí, v případě potřeby několikrát zopakovat; místo pití můžete tuto směs kloktat. V případě, že budete používat solný pohárek pro kloktání, je vhodné tekutinu přelít do skleničky.

Jestliže v noci jste probuzeni kašlem, stačí si pořídit solnou lampu a nechat ji přes noc svítit, ale tak, aby vás její světlo nerušilo ve spánku, protože šišinka mozková potřebuje tmu k produkci melatoninu –
Funkce šišinky mozkové
Šišinka je hlavním místem tvorby spánkového hormonu melatoninu, který je z šišinky uvolňován do krevního oběhu. U savců a vyšších živočichů je melatonin důležitým hormonem ovlivňujícím cirkadiánní a cirkanuální biorytmy, spánek a bdění a činnost pohlavních žláz. Hladiny melatoninu jsou silně závislé na střídání světla a tmy. Objevuje se také v oblasti sítnice nebo zažívacího traktu. Je tvořen z aminokyseliny tryptofanu a jeho produkce je řízena tzv. cirkadiánními hodinami v oblasti hypothalamu. Světelné záření (především pak o vlnové délce 484 nm – což odpovídá světlemodré barvě) jeho tvorbu snižuje, tma naopak jeho produkci podporuje. V noci je hladina melatoninu v krvi výrazně zvýšená. Aktivita šišinky je ovlivněna hypothalamem, který zprostředkovává informace o tom, kolik denního světla dopadá na sítnici. Denní světlo a sluneční svit má tedy vliv i na náš spánek.
(zdroj)

Je možné nechat svítit lampu i přes den a na noc ji vypínat, abyste spali ve tmě nebo tak jak jste zvyklí. Himalájská solná lampa je kupována podle rozměru čtverečních metrů místnosti, kde bude používána; místo jedné velké bude pro někoho vhodnější pořídit si několik menších lamp, sice budou vyšší náklady na provoz, ale máte krásný bytový doplněk. Solná lampa je buď elektrická nebo na svíčku v kalíšku.

Solné lampy | Solná lampa na svíčku 1,2 - 1,5 kg ...Solné lampy | Solná lampa elektrická 1,5-3 kg | Himálajská ...

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x