Bylinná nápařka

Proč napařovat a jak to funguje?

Napářka napomáhá pročistit tělo zevnitř. Tím, že necháte pronikat bylinné výpary na porézní sliznici vulvy, umožňujete léčivým látkám bylin dostat se rychle do krevního oběhu a zároveň k vnitřním ženským pohlavním orgánům, ke kterým by se toto ozdravné bylinné teplo jinak nedostalo. Dochází tak k prokrvení stydkých pysků, díky němuž mohou bylinky účinkovat uvnitř našeho těla.

Když jsem se zamýšlela nad tím, jak nejjednodušeji vysvětlit, co se při napářce děje, napadlo mě přirovnání k ušní svíci, kterou si zapálíte, když potřebujete vytáhnout z uší přebytečný maz z vnitřního ucha. Kdybyste do ucha šprtaly mechanicky uchošťourem, akorát maz zatlačíte více dovnitř a ucho ucpete. To samé se děje ve vagíně a ve vašem lůně, když si je napaříte bylinnými výpary podle mého návodu.

Na vnitřní sliznici dělohy zůstanou po každé menstruaci zbytky, které vycházejí před nebo při další menstruaci jako tmavé chuchvalce nebo sraženiny. Možná se domníváte, že je to v pořádku, že sraženiny jsou neoplodněné vajíčko, jeho výstelka, nebo žluté tělísko, které takto nevyužité odcházejí s menstruační krví. Ale není to tak. Menstruační krev opravdu může být čistá a bez sraženin.

Dívky-ženy používáte bylinnou nápařku?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Jak je to možné? Naše děloha je orgán, který má různý tvar a naklonění, tím spíše, pokud jste již rodila nebo řešila nějaký gynekologický problém. V odborné publikaci se uvádí, že děloha má hruškovitý tvar, ale ještě nikdy jsem neviděla dvě identické hrušky. Proto je nutné dát každé ženě jiný prostor a čas k tomu, aby se účinky napařování objevily.

Naklonění dělohy moderní medicína připouští ve dvou směrech. Směrem k močovému měchýři nebo ke kostrči. S tím, že ke kostrči jde o zakloněnou dělohu tzv. retroverzní, která může způsobovat problémy s otěhotněním.  Nicméně stejně jako se může děloha naklánět dopředu nebo dozadu, může se naklonit do boku. Čím více je nakloněna, tím je větší pravděpodobnost, že v ní po skončení menstruace zůstanou zbytky krve. A tím prospěšnější je dělohu pravidelně napařovat a čistit.

Schválně se při návštěvě svého gynekologa zeptejte na naklonění dělohy, myslím, že je dobré mít představu.

Jaké jsou přínosy při pravidelném zařazení napářky do měsíční hygieny zdravé ženy?

  •          Vymizení pobolívání či křečí v břiše před a během menstruace
  •          Vymizení migrény doprovázející menstruaci
  •          Vymizení příznaků PMS
  •          Účinky bylin napomáhají rozpustit hlen a zbavit se jej. Krev již neobsahuje sraženiny, ale vytéká čistá
  •          Revitalizace dělohy – zdravější a příjemnější cyklus
  •          Upravení pravidelnosti cyklu
  •          Prohřátí, zvlhčení a uzdravení pánevního dna
  •          Vyčištění dělohy, které vede k vyšší šanci otěhotnět. (vyléčení „neplodnosti“)
  •          Příjemný čas strávený jen sama se sebou v napojení na své lůno
  •          Pocit svěžesti

Přínosy bylinné napářky při každoměsíční péči

  • Celková očista dělohy a odstranění toxinů z těla,
  • vymizení pobolívání či křečí v břiše před a během menstruace,
  • zlepšení cirkulace v oblasti dělohy a tedy i větší citlivost v této oblasti,
  • revitalizace dělohy – zdravější a příjemnější cyklus,
  • zdravé poševní prostředí bez zápachu,
  • vyrovnaná hladina poševního pH,
  • upravení pravidelnosti cyklu,
  • vymizení migrény doprovázející menstruaci,
  • vymizení příznaků PMS,
  • prohřátí, zvlhčení a uzdravení pánevního dna.
  • vyčištění dělohy, které vede k vyšší šanci otěhotnět,
  • příjemný čas strávený jen sama se sebou v napojení na své lůno,
  • pocit svěžesti,
  • díky uvolnění uložených emocí můžete lépe využít energii, která v této oblasti sídlí a je zdrojem vašeho tvůrčího potenciálu.

Monika Valová doporučuje: „Ženě, která má cysty, hemeroidy, pokles dělohy, nádory a podobné potíže, doporučuji vaginální napářku zařadit do své hygieny co nejčastěji a používat ji jako podpůrnou léčbu v kombinaci bylin, které se k jejím neduhům hodí.“

Přínosy, které jsem vyjmenovala, jsou odzkoušené a zažité mnou na vlastní kůži. Ženě, která má cysty, hemeroidy, pokles dělohy, nádory apod., tedy problémy, které nemám na vlastní kůži odzkoušené, doporučuji vaginální napářku zařadit do své každodenní hygieny častěji a používat ji jako podpůrnou léčbu v kombinaci bylin, které se k daným neduhům hodí. Díky porézní sliznici na vulvě, která velmi dobře absorbuje léčivé výpary, se do krevního oběhu dostanou léčivé látky z rostlin rychleji. Tedy rychleji než v podobě čajů či jiných doplňků stravy.

 

Dívky-ženy máte problém s otěhotněním?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Jak a kdy napařovat?

Záleží, s jakým záměrem si napářku rozhodnete dělat. Pokud nemáte problémy s menstruací, můžete napářku zařadit do svého života jako prevenci nebo jako rituál, díky kterému si dvakrát do měsíce, před a po menstruaci uděláte čas sama na sebe.

Pokud máte bolestivou, silnou nebo nepravidelnou menstruaci, proveďte si napářku 2-3x v týdnu před očekávanou menstruací a jednou po jejím skončení, až do doby, dokud se neupraví. Pokud budete mít pocit, že vám napářka přináší úlevu, můžete si ji provést kdykoli chcete kromě doby, kdy menstruujete. Nejedná se o léčebný proces, kterým byste se předávkovala, jde o to, že se učíte vnímat potřeby svého těla a citlivě na ně reagujete.

Po porodu je dobré začít, až jsou zahojená rodidla. Pokud nedošlo k porodnímu poranění, napářka může pomoci s rychlejším odcházením očistků a vyčištění děložního hrdla. Nicméně bych i zde doporučila zeptat se svého těla a podle toho se rozhodnout, jak často a jestli vůbec v období šestinedělí napařování provádět. Já se po svém porodu na poporodní napařování chystám a určitě svou zkušenost k tomuto článku připíšu, až ji budu mít.

Co je k napařování potřeba?

Možnost popálenin

Pokud by byl hrnec s bylinkami moc blízko u intimních partií, k popáleninám by mohlo dojít. Ale pevně věřím, že žádná žena si nebude chtít způsobovat takovéto mučení a pokud zkrátka bude pára moc horká, chvíli počká či si pořídí vyšší stoličku.

Na otázku, jaká by měla být správná vzdálenost ženy od hrnce, paní Monika odpovídá: „Já bezpečnou vzdálenost neuvádím, je to totiž individuální. Velmi důležité je, aby se žena cítila příjemně a teplotu na svém napařovacím sedátku se sama naučila kontrolovat. U vyššího sedátka, které je vzdálené zhruba 40 cm, stačí po uvaření bylin počkat zhruba 5 minut a poté začít napařovat. Nicméně, je to dost vysoko a žena se lépe rozevře, když sedí níže. V případě nižší vzdálenosti od hrnce je potřeba počkat delší dobu na zchladnutí páry. Rovněž záleží na velikosti a dokonce také na materiálu hrnce.”

Vaginální bylinná napářka a její kontraindikace.

Jak je to tedy s jednotlivými kontraindikacemi?

Ženy/dívky jakou menstruaci máte? (Maximálně tři odpovědi)

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Proč nenapařovat v těhotenství?

Vaginální napářka prováděná jako součást pravidelné ženské hygieny ovlivňuje tvorbu děložní sliznice. V případě, že žena otěhotní, tělo uzpůsobí samo množství sliznice přesně podle potřeby oplodněného vajíčka, aby se mohlo uhnízdit. Pokud jste své tělo pravidelně čistila bylinnými výpary za účelem otěhotnění, napařování splnilo svůj účel a vy nyní můžete nechat vše na svém těle, které je moudré a zařídí vše potřebné.

Ženská bylinná napářka prováděná za účelem urovnání cyklu a úpravy menstruace čistí dělohu od přebytečné sliznice, v případě, že byste nečekaně, ale chtěně otěhotněla, a pokračovala v napařování, mohlo by se stát, že nebude mít oplodněné vajíčko dostatek sliznice k uhnizdění. Je jasné, že jakákoliv aktivita vedoucí k vyčištění dělohy je v tuto chvíli nežádoucí. Nehledě na to, že při napářce běžně používáte bylinky, které nejsou v těhotenství vhodné a mohou samy o sobě způsobit potrat. A také intenzivní prohřátí vaší dělohy by nemuselo miminku vyhovovat.

Proč nenapařovat v průběhu menstruace?

Během menstruace se děloha sama přirozeně čistí. Vzhledem k tomu, že tento přirozený mechanismus vašeho těla si sám reguluje množství a délku menstruace podle vaší tělesné konstituce a psychického stavu, neměla byste do tohoto procesu zasahovat a nutit vaše tělo, aby se čistilo více a rychleji. Mohla byste si způsobit větší krvácení, než by váš organismus mohl snést. Lepší varianta je podpořit očistu těla v týdnu před příchodem menstruace a dodat tak svému tělu sílu a léčivé látky z bylin, které jeho vyčištění během menstruace podpoří.

Proč nenapařovat v případě, že máte zavedené nitroděložní tělísko?

Léčivé účinky bylin a tepla způsobují, že se děloha stahuje a zvlhčuje a tím se může stát, že se usazené nitroděložní tělísko pohne nebo úplně změní svou polohu, což je samozřejmě nežádoucí. V případě, že byste chtěly zkusit bylinky jako prevenci např. kvasinkových infekcí i přesto, že máte zavedené tělísko, zkuste pouze sedací koupele z bylin namíchaných pro tyto účely.

Proč nenapařovat v průběhu bakteriální infekce? A jakou infekci mám na mysli?

Jedná se o infekce močového měchýře, kvasinkové infekce nebo bakteriální vaginózy. Bakterie, které se ve vašem těle přemnožily a způsobily infekci, mají rády teplo a vlhko. Proto by mohla napářka ještě více podpořit jejich bujení. Doporučuji tedy znovu napařovat až po přeléčení a do napářky zároveň zahrnout co největší množství bylin s antibakteriálnmi účinky jako je pelyněk, levandule, rozmarýn, oregano, lopuch, heřmánek, měsíček, kontryhel, jetel luční, hluchavka apod.

Kontraindikace

Ano samozřejmě, i tato metoda není univerzálně použitelná a má své kontraindikace. Nepoužívejte bylinnou napářku:

  • když jste těhotná (a to i tehdy pokud si zatím nejste úplně jistá),
  • při menstruaci,
  • při vaginální či kvasinkové infekci,
  • pokud máte na své intimní oblasti nějaké otevřené rány, vředy či puchýře
  • pokud máte zavedené nitroděložní tělísko (ano, mohlo by se uvolnit).

Jak může ženská bylinná napářka pomoci ženě otěhotnět

Téma ženské neplodnosti, ale i té mužské je v současné době velice aktuální. Náš životní styl, posunutí doby prvního plánovaného těhotenství na pozdější věk, velká míra stresu a vysoké životní tempo, civilizační choroby, ovzduší, které dýcháme, voda, kterou pijeme, a špatné stravovací návyky ovlivňují náš reprodukční systém, a nebude to asi v budoucnu lepší. Ale to jsou jen takové obecné řeči, které vám řekne lékař, aby vás uchlácholil. Z mého pohledu takové vysvětlení ničemu nepomůže.

Někdy může ženu zablokovat i to, že miminko příliš chce a nemyslí na nic jiného. To už je skoro takové lidové rčení, které vám řekne kdejaká kamarádka. Ani to vám asi problém nevyřeší. Jak totiž chcete jen tak přestat chtít něco, kolem čeho se točí celý svět!?

Jak to, že když jsou žena i muž úplně zdraví se jim nedaří otěhotnět nebo ženě miminko udržet?  Podle mého názoru to poukazuje na jinou oblast než je fyzické zdraví, environmentální vlivy nebo emoce. Poukazuje to na oblast spirituality, do které je potřeba se ponořit, aby se problém vyřešil.

Nemám svou vlastní zkušenost s neplodností a věřím, že je to strašlivě těžké nemyslet na miminko, když si jej tak moc přejete. Je obtížné vše pustit z hlavy a nechat miminku volný průběh, když jste zdravá žena v nejlepších letech a děťátko k vám stále nepřichází. Ale soucítím s vámi a chtěla bych vám tímto článkem pomoci a podpořit vás.

Mým záměrem je přivést vás na myšlenku, že můžete udělat ještě něco víc než jíst hormony, navštěvovat kursy hormonální jógy, jít na akupunkturu, jíst tuny ananasu nebo cvičit metodu Mojžíšové. Ačkoliv vše uvedené vašemu tělu určitě může pomáhat a až na ty hormony je fakt super. Chci Vás tímto článkem motivovat, abyste zkusily hledat příčinu a ne hojit následky. To znamená obrátit pozornost sama na sebe a zeptat se, proč se mi to děje a najít vysvětlení ve svém srdci nebo si obstarat terapeuta, se kterým můžete svůj problém otevřeně řešit.

Na internetu si můžete vybrat a seznámit se se spoustou technik, jako třeba terapie metodou one-brain, diagnostiku automatickou kresbou, kraniosakrální biodynamiku, regresní terapii, holotropní dýchání, ruš apod. Ale vždycky vás to chtě nechtě přivede k práci na sobě samotné.

Ve chvíli, kdy zhojíte problém svého duchovního těla, zhojíte tělo fyzické, potom pravděpodobně otěhotníte.

Tak a teď k vaginálnímu napařování. Prvním krokem k tomu uvědomit si výše napsané, je poskytnutí pozornosti sama sobě. K tomu je vaginální napářka jako dělaná! Nejenom, že fyzicky podpoříte zdraví svého těla, což vás možná k napařování přivede prvotně, ale zároveň budete nucena obrátit svou pozornost sama k sobě. Pravděpodobně v klidu při napařování k vám přijdou jiné myšlenky, než přes den obyčejně chodí, protože na ně bude příhodný čas. Navíc je prokázáno, že ženy, které jsou ve stresu, produkují hormony, které blokují ovulaci a plodnost, proto je důležité umět se uvolnit a prohřát své nitro.

Relaxace v kombinaci s vědomím, že děláte sama pro sebe něco, co vyžaduje určitou sebekázeň a soustředění, může způsobit to, že si uvědomíte, že doteď jste věřila vlastně všem ostatním jen ne sama sobě a že je načase vlézt do studny k prameni a podívat se, kdože nebo cože tam na něm opravdu sedí.

Vaginální napařování je po tisíciletí pomocníkem žen. Bohužel se v naší moderní době někde vytratilo a bylo nahrazeno vědeckými studiemi, léky, a metodami, které si musíte slušně zaplatit. Lidové moudro našich praprababiček, které znaly účinky bylinek a sílu napojení ženy na sebe, propojení se svými kořeny a uzemnění se bosou chůzí se smrsklo pouze do podoby pití bylinných čajů. A kdyby alespoň čajů! Dokonce i ty se snaží nahradit všemožné doplňky stravy v podobě zázračných pilulek, které sice obsahují všechny potřebné látky, ale v tak šílené podobě, že si troufnu říct, že je to celé bez ducha a bez potřebné energie, kterou k procesu sebeuzdravení potřebujeme.

Kromě relaxace a hlubokého uvolnění těla vám ženská bylinná napářka pomůže očistit dělohu a zvýšit množství sliznice, potřebné k uhnízdění vajíčka. Díky dobře zvoleným bylinám dodá vašemu tělu látky podobné ženským hormonů, podpoří funkci žlutého tělíska a pomůže vajíčkům uzrát.

Vzhledem k tomu, že vaginální napařování není v naší zemi známé, není možné se dočíst o jeho praktickém využití v souvislosti s léčbou různých druhů ženských problémů. To ale neznamená, že se za hranicemi naší země také nic neděje. Právě naopak, vaginální napářka je běžně využívaná pro své pozitivní účinky, nejen na poli alternativního léčení, ale dokonce na poli lékařském. A když už píšu o neplodnosti, nemůžu si nechat pro sebe její praktické využití při procesu umělého oplodnění.

V případě, že jste se, i přes mé povídání o příčinách, rozhodly podstoupit umělé oplodnění, které s sebou nese nutnost užívání léků, které narušují nejen váš imunitní systém, ale i přirozenou hladinu hormonů produkovanou vašim tělem, a to nemluvím o spoustě jiných negativních účincích, bude vám můj článek určitě přínosem i tak, proto čtěte dále.

Při procesu umělého oplodnění berete mimo jiné léky, které stimulují zrání vajíček tak, aby jich bylo co nejvíce. Bohužel vedlejším účinkem této léčby může být snížení děložní sliznice nebo přesněji řečeno hlenové zátky, která se tvoří po oplodnění vajíčka zevnitř na čípku a jejím účelem je uzavřít bránu ven a udržet oplodněné vajíčko uvnitř, aby mělo co nejideálnější podmínky pro další vývoj. Vysvětleno slovy laika. Nechci se do daného problému více nořit. Vy ženy, kterých se to týká, určitě víte, o čem píšu.

Na některých amerických klinikách, používají vaginální napařování jako podpůrnou léčbu na začátku celého procesu umělého oplodnění, právě pro podporu růstu děložní sliznice. Pokud mluvíte anglicky, mrkněte sem nebo sem.

Doporučený postup, jak používat vaginální napařování v průběhu přípravy na otěhotnění je na těchto klinikách následný:

1) Pokud chcete podpořit růst sliznice během vašeho přirozeného menstruačního cyklu, provádějte si napářku jednou po skončení menstruace a jednou před ovulací, ale ještě předtím než dojde k pohlavnímu styku, aby nedošlo k přehřátí spermatu.

2) Pokud berete Clomid (lék na podporu plodnosti, nejsem si jistá jeho názvem v ČR pozn. překladatelky), proveďte si napářku v den, kdy začínáte lék užívat, poté těsně před ovulací, ale před umělou inseminací (IUI). Vedlejší efekt Clomidu může být snížení cervikálního hlenu a napářka jej pomůže zase zvýšit.

3) Pokud se připravujete na IUI léky aplikovanými injekčně,proveďte si napářku v den, kdy si aplikujete první injekci a poté ráno před provedením IUI procedury. Napařování před IUI napomůže zkapalnět cervikální hlen, což zjednoduší zavedení katetru přes děložní hrdlo.

4) Pokud se chystáte na IVF (In vitro fertilizace), proveďte si napářku první den, když začnete s medikací a jednou ráno před transferem. Napařování ráno před IVF napomůže zkapalnět cervikální hlen, což zjednoduší zavedení katetru přes děložní hrdlo.

Vzhledem k tomu, že celý cyklus zrání vajíčka začíná zhruba 120 dní před ovulací, kdy naše tělo pečlivě vybírá z vajíček to pravé vyvolené, které odešle na cestu, zatímco už jiné dozrává, považuji za důležité začít s očistou minimálně 3 měsíce před plánovaným těhotenstvím. K tomu účelu jsem namíchala bylinky, které vám v tomto období poslouží. Můžete si je objednat v tomto odkazu. Ale klidně si můžete namíchat i vlastní kombinace, pokud si bylinky vlastnoručně sbíráte. Také doporučuji napařovat častěji, 2x i 3x týdně, ne však v průběhu menstruace a po pohlavním styku.

Na podporu plodnosti v kombinaci s vaginálním napařováním doporučuji tyto byliny: Drmek obecný plod, Řebříček obecný nať, Jitrocel kopinatý list, Kontryhel obecný nať, Damiána nať, Hluchavka bílá květ, Brahmi nať.

Co k vaginálnímu napařování potřebujeme?

  •          Prkýnko nebo napařovací židličku. Vynalézavosti se však meze nekladou a proto lze vyřezat díru do plastové zahradní židličky, použít ratanovou židli nebo si dřepnout. Já doporučuji vyrobit alespoň prkýnko, které položíte na dvě malé židličky bez opěradla. (Viz. foto úplně dole) Židlička je samozřejmě nejdůstojnější, pokud vaginální napářku považujete zároveň za rituál, kterým vzdáváte hold své ženskosti.
  •          Alespoň třílitrový hrnec
  •          Sporák
  •          Vodu
  •          Bylinky
  •          2-3 deky
  •          Teplé ponožky

Zhruba hodinu a půl vašeho času na přípravu, samotnou napářku a odpočinek po ní

Byliny vhodné na napářku:

  •          Oregano
  •          Bazalka
  •          Afrikán
  •          Rozmarýn
  •          Lopuchové listí
  •          Srdečník obecný
  •          Heřmánek
  •          Řebříček
  •          Jitrocel
  •          Levandule
  •          Tymián
  •          Pelyněk
  •          Měsíček
  •          Kontryhel
  •          Okvětní lístky růže

Z výše uvedeného seznamu bylin jsem si já vybrala a používala kombinaci těchto bylin:

  •          Řebříček
  •          Kontryhel
  •          Měsíček
  •          Okvětní lístky růže
  •          Tymián
  •          Pelyněk
  •          Levandule
  •          Jitrocel
  •          Heřmánek
  •          Rozmarýn
  •          Oregano

Kombinace bylin, které si namícháte je jen na Vás. Pokud budete používat bylinky čerstvé, budete potřebovat volně naplněnou asi litrovou sklenici. Pokud použijete rostlinky sušené, budete potřebovat 28g. Nejvhodnější doba pro sběr bylin je léto. Doporučuji je tedy během prázdnin používat čerstvé a pomalu začít sušit na zbytek roku.

Jak jsem si míchala bylinky pro svou potřebu? Každou bylinku jsem měla usušenou zvlášť a před každou napářkou jsem si intuitivně nabrala bylinky, které jsem cítila, že potřebuji. Někdy se dostalo na všechny pytlíky, někdy mou ruku přilákaly jen tři pytlíky.

Upozorňuji, abyste do napářky nepoužívaly éterické oleje, nejsou k tomuto užití vhodné!

A ještě něco. Vraťte prosím bylinky po použití na zahradu nebo prostě ven. Nevyhazujte je do koše nebo do záchodu, ale vlijte je zpátky na zem a tiše jim poděkujte za jejich účinky. Je to moc pěkné zakončení celého rituálu a projevení pokory a úcty za to, že z nich do Vás vstoupila jejich síla.

Postup:

Pokusím se nyní v bodech popsat, jakým způsobem napařování probíhá, přípravu a prostě vše potřebné k tomu, abyste si již konečně mohly bylinou parní lázeň dopřát.

  1.        Navažte si usušené bylinky (28g) nebo odměřte čerstvé (1l).
  2.        Nachystejte si napařovací židličku nebo prkýnko, 2-3 deky a teplé ponožky.
  3.        Dejte vařit do hrnce 2l vody. Když začne voda vřít, vložte do ní bylinky a vařte pod pokličkou 10 minut. Po 10 minutách odstavte z plotny a nechte ještě 5 minut pod pokličkou louhovat na místě, které již ze spodu nesálá. Nezapomeňte si v duchu připomenout záměr, se kterým si napářku chystáte.
  4.        Pusťte si příjemnou hudbu.
  5.        Přesuňte hrnec (bez pokličky) pod židličku a sedněte si na ni bez kalhotek. Pokud ucítíte, že jsou páry příliš horké a teplota vám není příjemná, zaklopte hrnec pokličkou a chvilku počkejte, dokud vám nebude teplota vyhovovat.
  6.        Když se pohodlně usadíte, obalte se dekami. Jednu zepředu, druhou zezadu, pořádně utěsnit. Pokud potřebujete ještě více tepla, třetí přehoďte přes sebe. Nezapomeňte na ponožky, aby vám teplo neutíkalo spodem.
  7.        Během napařování, které trvá 20 minut, se soustřeďte na svou dělohu, čípek, pánevní dno, vejcovody a vaječníky. Ponořte se do sebe, relaxujte, meditujte.
  8.        Po ukončení napářky, si alespoň na 40 minut lehněte do tepla a užívejte si vědomě příjemného pocitu prohřátí zevnitř.
  9.        Nakonec, třeba až ráno, bylinky s poděkováním vraťte zemi.

Napářku si můžete provést kdykoliv během dne. Nejvhodnější doba je však podvečer, abyste se po ní mohla rovnou uložit do postele a usnout nebo již prostě nevstávat.

Zdroje 123

Další odkazy

Lékaři a bylinná nápařka

Jak na bylinnou nápařku

Ženská bylinná nápařka

Monika Valová: Ženská bylinná nápařka před a po porodu

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x