Je černý kmín dalším zázrakem přírodní medicíny a superpotravinou? Podívejte se, jaké léčebné účinky se mu připisují. Není jich málo!

Většina z nás černý kmín, pokud jej tedy vůbec známe, používá jako koření. Má totiž příjemnou vůni, a lehce pálivou chuť. Věděli jste ale, že je černý kmín, nebo-li Černucha setá (lat. Nigella sativa) výborným přírodním lékem a má příznivý vliv nejen na naše zdraví, ale i krásu?

Jako koření se černý kmín používá při pečení vepřového, drůbežího i hovězího masa. Hodí se i na ryby nebo do zeleninových polévek. Je vhodným kořením při pečení chleba, ale i při výrobě uzenin. Pro nás je však toto ve světě hojně rozšířené koření zajímavé spíš jako velice všestranná a účinná léčivá bylina.

Černý kmín je jednoletá rostlina pocházející z jihozápadní Asie, ale samozřejmě se pěstuje i v Česku. Jako léčivka se dá černý kmín užívat ve formě odvaru z semen a především ve formě lisovaného oleje. Co vše olej z černého kmínu obsahuje? Jsou to především vitamíny A, B1, B2, B3, B6, D, E, F, B9 (kyselina listová), minerály a stopové prvky Ca (vápník), Mg (hořčík), Fe (železo), Zn (zinek), P (fosfor), Cu (měď), K (draslík), mastné nenasycené kyseliny OMEGA 3 a 6.

V medicíně se černý kmín užívá jako přírodní lék proti mnoha nemocem a bolestem

Tradiční léčitelství vzdává černuše seté hold díky její léčivé schopnosti v mnoha oblastech. Pod lidovým názvem černý kmín se ukrývá pomocník zejména pro problémy s trávícím traktem. Funguje proti nadýmáni, podporuje činnost střev, žaludku a jater. Připisují se mu rovněž pozitivní účinky při likvidaci střevních parazitů. To ale zdaleka není vše.

Černý kmín se pro léčební účely používá ve formě odvaru, prášku nebo jako za studena lisovaný olej. Především olej z černého kmínu je zdrojem řady zdraví prospěšných látek.

Podívejte se, v jakých dalších případech se černý kmín považuje za léčivku. Je černý kmín skutečně zázrak na tolik neduhů nebo dokonce superpotravina? Těžko říct, ale tyto všechny pozitivní vlastnosti se mu obvykle připisují:

Adaptogen – pomáhá organismu vyrovnat se se zvýšenou fyzickou nebo psychickou zátěží, rovněž také se změnami klimatického prostředí.

AIDS – užívá se při léčbě.

Alergie – přispívá k léčbě alergie i astmatu.

Antibiotikum – černý kmín dokonce můžeme nazvat přírodním antibiotikem.

Antidepresivum – má příznivý vliv na lidskou psychiku.

Bolest – celkově zmírňuje různé bolesti. Například u kojenců se olej používá k masírování bříška při bolestech.

Detoxikace – zlepšuje funkci metabolismu a působí detoxikačně.

Diety – právě proto, že zlepšuje funkci našeho metabolismu, je černý kmín vhodný při redukčních dietách.

Chemoterapie – rostlina eliminuje vedlejší účinky chemoterapie.

Cholesterol – černucha setá dokonce normalizuje hladinu cholesterolu i cukru v krvi.

Chronické bolesti – ano, i při chronických bolestech se doporučuje užívat černý kmín.

Játra – černucha má dobrý vliv na játra, napomáhá při jaterních potížích.

Klouby – nejenže působí příznivě na naše klouby, ale také na svaly.

Kostní dřeň – zvyšuje její tvorbu až o 250 %.

Kůže – výborný pomocník v léčbě různých onemocnění kůže.

Ledviny – dobrý doplněk při léčbě ledvinových kamenů.

Migréna – černý kmín pomáhá při mnoha bolestech, i při bolestech hlavy.

Neplodnost – doporučuje se při neplodnosti mužů i žen.

Pobodání hmyzem – doporučuje se také při uštknutí.

Prostata – napomáhá při potížích s prostatou.

Prodlužuje život – za předpokladu, že černý kmín užíváte pravidelně.

Rakovina – užívá se k prevenci rakoviny, snižuje růst nádorových buněk o 50 %, zpomaluje některé tvorby rakoviny.

Slinivka – při nemocech slinivky břišní se rovněž černucha setá ukazuje jako přírodní lék, který pomáhá.

Srdce – napomáhá při léčbě srdečně cévních nemocí.

TBC – používá se při léčbě TBC.

Těhotenství – odborníci tvrdí, že pomáhá při potížích v těhotenství, a při udržení miminka. Užívá se také při nedostatečné tvorbě mateřského mléka.

Únavový syndrom – léčí chronický únavový syndrom, ale také lenivost a apatii.

Vysoký tlak – řeší problémy s vysokým tlakem.

Žaludek– ať už trpíte překyselením žaludku, žaludečními vředy, plynatostí, i tehdy pro vás může být černý kmín prospěšný. Podporuje totiž činnost žaludku, jater i střev. černý kmín se také umí vypořádat se střevními parazity a průjmy.

Záněty – vhodný při zánětech zvukovodu, dásní nebo ústní dutiny.

Žloutenka – léčí také tuto nemoc.

Plodem černuchy seté je tobolka s drsnými, temně hnědými až načernalými semeny. Právě ony se nazývají černý kmín. Černý kmín je již po staletí součástí tradiční lidové medicíny.

zdroj – zdraviakrasa.cz

Použití při COVID19

In silico Nigellidine (N. sativa) bind to viral spike/active-sites of ACE1/2, AT1/2 to prevent COVID-19 induced vaso-tumult/vascular-damage/comorbidity

Smarajit Maiti 1Amrita Banerjee 2Mehak Kanwar 3Affiliations expand

Free PMC article

Abstract

COVID-19, a global-pandemic binds human-lung-ACE2. ACE2 causes vasodilatation. ACE2 works in balance with ACE1. The vaso-status maintains blood-pressure/vascular-health which is demolished in Covid-19 manifesting aldosterone/salt-deregulations/inflammations/endothelial-dysfunctions/hyper-hypo- tension, sepsis/hypovolemic-shock and vessel-thrombosis/coagulations. Here, nigellidine, an indazole-alkaloid was analyzed by molecular-docking for binding to different Angiotensin-binding-proteins (enzymes, ACE1(6en5)/ACE2(4aph)/receptors, AT1(6os1)/AT2(5xjm)) and COVID-19 spike-glycoprotein(6vsb). Nigellidine strongly binds to the spike-protein at the hinge-region/active-site-opening which may hamper proper-binding of nCoV2-ACE2 surface. Nigellidine effectively binds in the Angiotensin- II binding-site/entry-pocket (-7.54 kcal/mol, -211.76, Atomic-Contact-Energy; ACE-value) of ACE2 (Ki 8.68 and 8.3 μmol) in comparison to known-binder EGCG (-4.53) and Theaflavin-di-gallate (-2.85). Nigellidine showed strong-binding (Ki, 50.93 μmol/binding-energy -5.48 kcal/mol) to mono/multi-meric ACE1. Moreover, it binds Angiotensin-receptors, AT1/AT2 (Ki, 42.79/14.22 μmol, binding-energy, -5.96/-6.61 kcal/mol) at active-sites, respectively. This article reports the novel binding of nigellidine and subsequent blockage of angiotensin-binding proteins. The ACEs-blocking could restore Angiotensin-level, restrict vaso-turbulence in Covid patients and receptor-blocking might stop inflammatory/vascular impairment. Nigellidine may slowdown the vaso-fluctuations due to Angiotensin-deregulations in Covid patients. Angiotensin II-ACE2 binding (ACE-value -294.81) is more favorable than nigellidine-ACE2. Conversely, nigellidine-ACE1 binding-energy/Ki is lower than nigellidine-ACE2 values indicating a balanced-state between constriction-dilatation. Moreover, nigellidine binds to the viral-spike, closer-proximity to its ACE2 binding-domain. Taken together, Covid patients/elderly-patients, comorbid-patients (with hypertensive/diabetic/cardiac/renal-impairment, counting >80% of non-survivors) could be greatly benefited.

zdroj – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33746069/

Keywords: Angiotensin receptors; COVID 19 treatment; Inhibitory constant; Nigellidine; Spike glycoproteins.

Vedci z Indie skúmali účinky nigellidínu, indazolového alkaloidu, pomocou molekulárnej väzby na rôzne proteíny viažuce angiotenzín, ako aj špičkového glykoproteínu. Zistili, že nigellidín sa „silno viaže“ na spike proteín v oblasti aktívneho miesta, čo môže naopak brániť jeho väzbe na povrchy receptorov ACE2.

https://tadesco.org/cenzura-uspesnej-liecby-na-covid-19-a-novy-objav-proti-spike-proteinom/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x