Ploché nohy: Prevence, léčba a cviky

Chůze je nejdůležitější pohybovou aktivitou pro zdraví člověka. Co ale dělat, když zjistíme, že máme ploché nohy? Prevence, léčba a cviky.

Chůze patří mezi nejdůležitější a velmi prospěšnou pohybovou aktivitu pro zdraví člověka. Denně nohy namáháme, ať už jdeme do práce, školy nebo jen na nákup. Chodidlo tlumí nárazy celého těla a chrání tak vnitřní orgány, dokonce i mozek. Co dělat, když je s došlápnutím něco v nepořádku?

Vlivem špatného vývoje, nevhodné obuvi a jiných faktorů, vzniká plochá noha. Přetěžujeme vazy a svaly a to může vést i k problémům s kyčlemi, bederní páteří nebo koleny.

Jak poznáte plochou nohu?

“Noha je umělecký výtvor složený z 26 kostí, 107 vazů a 19 svalů,” napsal kdysi Leonardo da Vinci. A není tedy divu, že chybnou stavbou nohy, trpí podle ortopedů až 80 % lidí. Nejedná se jen o plochou nohu, ale také o sníženou klenbu či podlomený kotník. Problém vám diagnostikují na ortopedii pomoci plantoskopu (otisk na bílém papíře) nebo plantografu. Vy sami si však všímejte těchto varovných příznaků:

 • nadměrná unavenost po delší chůzi
 • otoky
 • pocit těžkých lýtek
 • pálení
 • trnutí nohou
 • bolest zad
 • pocit chladu
 • bolesti nožní klenby od paty až do prstů
 • otlaky na plosce
 • častější výskyt “kuřích ok” 

Z funkčního hlediska není až tak důležité, jak moc máte plochou nohu a nakolik otisk vypovídá o problému, ale je podstatné, zda se klenba propadá i během chůze, nebo naopak drží.

Příčiny vzniku:

 1. Vzniká vadným vývojem, kdy se jedná o vrozenou plochost.
 2. Nedokonalá péče o nohy v době dospívání.
 3. Nevhodné obouvání zafixuje vazy a svaly do špatné pozice.
 4. Vysoká zátěž (obezita, špatně zaměstnání).
 5. Problémy nastanou i při rychlém růstu.
 6. Přetěžování při závodním sportu.
 7. Poúrazový stav, kdy se zlomí patní kosti, nárt nebo záprstní kůstky.

Vhodná prevence

Hygiena: Samozřejmostí je každodenní péče o nohy. Koupejte se ve vaně s léčivou solí, masírujte si chodidla, natírejte chladivým gelem. Tvrdší kůži nezapomeňte odstranit pemzou, zamezíte tak zbytečným otlakům, které nohu v botě deformují.

Obuv: Mezi největší hrozbu patří vysoké podpatky, kdy se prsty mačkají dopředu. Snadno docílíte nehezkých kladívkových prstů a posouváte těžiště z paty na přední část, tím dochází k poklesu klenby. Je třeba nosit dostatečně prostornou, ohebnou a pevnou obuv s úměrně vysokým podpatkem. Bota by měla mít anatomicky správně modelovaný vršek a dostatečně tlumit nárazy. Chcete-li si být jistí správným tvarem, pořiďte si ortopedické vložky.

Hmotnost: První věc, která má vliv na vznik plochých nohou. Při vysoké nadváze se také domluvte s odborníky, jaký sport můžete provozovat, abyste si naopak neublížili ještě mnohem více. Vždy vám odborník jako první poradí, kroky odlehčit redukcí váhy.

Správná chůze: Vnímejte každý krok. Jak se chodidlo dotýká podložky a zkuste si kontrolovat, zda nohu dáváte rovně a nešlapete směrem k vnitřní straně. Stačí chodit pomalu a soustředit se na to, abychom váhu přenášeli na vnější část.

Cvičení: V neposlední řadě nezapomínejte ani na cvičení. Vaše nohy vás budou milovat, pokud budete chodit naboso v nerovném terénu, na trávě, písku, ale ne na tvrdé podlaze.

7 cviků, které zvládnete i doma!

Cvičení provádějte pravidelně a soustředěně. Pokud si netroufnete, můžete si zajít třeba na masáž nebo na konzultace k fyzioterapeutovi.

 1. Posaďte se a začněte kroužit nohama v kotníku směrem dovnitř  a ven. Snažte se oběma současně, pak střídavě.
 2. Druhý cvik je trochu náročný i na břišní svalstvo. Sepněte nohy ploskama (kolena od sebe) a přitahujte kotníky k tělu, aniž byste chodidla oddělily od sebe.
 3. Ve stoje udělejte výpon na špičky současně oběma nohama a opakujte.
 4. Střídejte postavení na špičky a na paty.
 5. Výborně funguje válení míčku (může být hladký nebo masážní). Hezky ho posouvejte chodidly dopředu a dozadu.
 6. Připravte si na zem papír a posaďte se k němu. Uchopte tužku palcem a ostatními prsty a snažte se nakreslit nějaký obrázek.
 7. Poslední cvik je s utěrkou. Posaďte se na židli a před nohy rozložte utěrku. Nejprve se ji snažte uchopit prsty a zvednout. Dobře bude fungovat i pokus o srolování do válečku.

zdroj – zena.aktualne.cz

Vhodná je chůze na boso – v trávě, písku v bahýnku; Nesmí se chodit po tvrdém povrchu asfalt,…

Vhodné cviky proti plochým nohám

Hra na "kuličky"

1. Píďalka: Dítě usedne na stoličku s chodidly položenými na zem. Pokrčením prstů a vytvořením oblouku nožní klenby posouvá nohu nejprve vpřed a následně vzad. Vystřídá u obou nohou. Paty přitom leží po celou dobu pevně na zemi. Později je možné trénovat „píďalku“ i ve stoje.

2. Kuličky: Položíme na zem několik malých kuliček. Dítě je postupně zkouší uchopit prsty nohou a opět položit zpátky na původní místo.

3. Ručník: Na zem rozložíme ručník a zatížíme ho knihou nebo jiným těžkým předmětem. Dítě si stoupne na ručník a prsty nohou se ho snaží shrnovat. Cvik opakuje několikrát a střídá přitom obě nohy.

Fotogalerie cvičení>zde<< (otevře se na nové záložce)"> >>zde<<

Pomáhá i tzv. chození po stěně naboso. Lehněte si na postel a kolena opět ohněte do 90 stupňového úhlu. Procházejte se po stěně směrem do výšky. Toto cvičení prodlouží holenní svalstvo, ale je třeba   cvičit pravidelně, alespoň třikrát denně.

Předklon bez ohybu

Pravděpodobně se budete potřebovat o něco opřít. Stoupněte si a narovnejte se, stůjte celýma nohama na podložce. Potom se pomalu, bez zvednutí chodidel, rovná jako pravítko, nahněte dopředu.

zdroj včetně obrázků cvičení – Online cvičení
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x