Kateřina Rydlová: “V práci místo ibalginu bodýčko”

Kateřina Rydlová je pětadvacetiletá absolventka Fakulty architektury ČVUT. Protože ji zajímají témata, o kterých se tolik nemluví, zaměřila se na bolestivou menstruaci. Věří, že ibalgin není jediným řešením tohoto problému a vymyslela produkt, kterým by ženám mohl od bolesti ulevit.

Kateřiny nápad stojí na tom, že bolest lze uvolnit teplem. Navhrla speciální body, které je v oblasti bříška prošité vodivou nití, která obsahuje stříbro a po připojení do zdroje se zahřeje. Takové body by bylo možné nosit po celou dobu menstruace a mohlo by pomoci také ženám, které řeší chronické záněty močového měchýře. Zatím byly ušity pouze prototypy “menstruačního body” a sama autorka si myslí, že ještě nejméně dva roky potrvá, než se v podobě hotového produktu dostane do prodeje.

Moody menstruační body

Vymyslela jste menstruační bodýčko, ale to není jediný produkt čistě pro ženy. Láká vás ženská tematika? Nebo v tom nemám hledat hlubší zájem?

Našla jsem se v navrhování zdravotnických pomůcek, to bych řekla, že je mojí tématikou. Myslím si, že moje návrhy nebudou jen pro ženy, ale spíš si vybírám takovou problematiku, o které se tolik nemluví, ne proto, že bych chtěla vystupovat jako někdo, kdo boří tabu, ale protože v těchto oblastech produkty chybí a já se do nich ráda pustím. Stěžejním roli v návrzích těchto pomůcek hrají emoce a to mě baví zkoumat. Židlí a váz je spoustu, ale těhotenských testů, pomůcek při menstruaci, přístrojů na léčbu inkontinence již tolik ne. Věnovat se těmto návrhům mi dává smysl a motivaci.

Kateřina Rydlová
Kateřina Rydlová: “Ženě, která má bolesti nebo křeče v podbřišku, které vznikají stažením konkrétního svalu, naše tričko během chvilky prohřeje svaly a tím zmírní bolest. Body by si žena měla vzít ideálně už den před menstruací, aby se svaly předem nestáhly.”

V jaké fázi je teď příprava bodýčka (a příp. dalších produktů)? Na čem vázne a mohou vám čtenářky pomoci s testováním?

Nyní jsme se fázi plánování dalšího vývoje a jakým způsobem jej budeme financovat. Zdali přizvat investory již v této poměrně rané fázi projektu. Důkladně zvažujeme jednotlivé varianty. Snažím se přemýšlet o cílech, které s bodýčkem mám a nejen s bodýčkem, ale i vajíčkem (jeden z dalších projektů) i kde bych chtěla být já za pár let, nejen jako designérka. Snažím se pečlivě vybírat lidi, kteří mi pomohou dotáhnout bodýčko k prototypu.  Zejména z oblasti vývoje hardwaru, UX designu, ale i businessu a dalších odvětví. Testerky budeme časem nabírat, už teď je veliký zájem a to je mým obrovským hnacím motorem díky zprávám od žen, které dostávám a za takovou podporu moc děkuju.

Co vás na práci na bodýčkách baví? Můžete nám říci něco i o Vašich ostatních projektech? A jak relaxujete?

Když se podívám zpětně na ty 2 roky, bavilo mě to celkově. Z počátku mě bavil výzkum toho, co ženy využijí pro úlevu při bolesti, poté mě bavilo testování vzorků, grafická práce…vlastně ta různorodost. Díky bodýčku jsem měla možnost se potkat s nesmírně nadanými lidmi ve svých oborech, několik z nich mě nabídlo pomoc, přidali ruku k dílu a to je pro mě až neuvěřitelné..a koho by to pak nebavilo. Samozřejmě bylo několik momentů a stále je, kdy to není jen zalité pozitivní energií. Je to první projekt, který realizuji a je to projekt na několik let, úzce spojen se zdravotnictvím, zkrátka je to obrovské ,,první” sousto.

Pracuji na bodýčku a ještě pro společnost Tesla Medical, kde pracuji na redesignu přístroje na neinvazivní léčbu hyperaktivního močového měchýře. Před pár týdny jsem ještě k tomu znovu otevřela návrh vajíčka Lumen, který je založen na emocích spojených s početím. Teď občas utíkám od bodýčka k vajíčku…

Skleněné vajíčko lumen je světlo, které se rozsvítí po vložení pozitivního těhotenského testu.
Skleněné vajíčko lumen je světlo, které se rozsvítí po vložení pozitivního těhotenského testu a jeho intenzita sílí po dobu 9 měsíců. Umocňuje emoce, které pár spolu s početím prožívá. Po narození dítěte slouží jako vzpomínkový předmět podobně jako zásnubní prsten.

Relaxuji tancem, nyní jsem začala s jógou, neustále prohlížím inspiraci k jednotlivým projektům, kreslením, mazlením s ušákem (můj králík). Ráda se procházím sama, ve městech kde jsem poprvé, sednu si pak s blokem v kavárně a píšu si poznámky, ale přiznám se, že od bodýčka, či dalších projektů často vypnout neumím…

V jiném rozhovoru jste zmiňovala, že vám pomáhá mamka. Bavily jste se spolu vždy o menstruaci bez problémů? A vám osobně není někdy trapně, když musíte o menstruaci na veřejnosti neustále mluvit?

S mamkou jsme se o menstruaci tolik nebavily, ani o antikoncepci. Celkově mám pocit, že se o tom dříve tolik nemluvilo, neměla jsem přístup k internetu v době, kdy jsem menstruaci dostala, informace jsme měli zkreslené, zejména co později týče antikoncepce. Nyní se s mamkou bavíme úplně otevřeně. Mám i pár vzpomínek, kdy si zpětně říkám, proč jsem se na některé věci nezeptala, nebo se více nesvěřovala a o to víc mě těší, když vidím mladší sestru, jak nemá problém se zeptat, mě, nebo mamky a doufám, že to tak zůstane.

Asi bych si vymýšlela, kdybych řekla, že mi je to vždy příjemné mluvit o těchto tématech na veřejnosti. Určitě jsem se někdy cítila i trapně, ale naštěstí si to nepamatuju, takže to asi nebylo nic strašného. Před 5 lety jsem o menstruaci nemluvila ani s přítelem, před 3 lety jsem si uvědomila, že nechci brát antikoncepci a konečně o tom začala mluvit nahlas a minulý týden jsem si v tramvaji otevřela v aplikaci menstruačního kalendáře…Pamatuji si, když jsem poprvé na střední škole malovala akty. 4 hodiny pozorujete nahé tělo a snažíte se je převést na papír skoro v nadživotní velikosti. Prvních 10 minut jsem se styděla, na konci jsem nahé tělo vnímala stejně jako zátiší s ovocem. S tématem menstruace už to mám podobně.

Vzpomenete si, co bylo první, co jste o menstruaci v životě slyšela? Bála jste se, nebo těšila?

To si pamatuju úplně přesně. Byla jsem ve druhé, či třetí třídě. Bydlela jsem na vesnici a na celé škole nás bylo asi 35, to obvykle bývá v jedné třídě. Bylo to ráno po hraní na flétnu, když se učitelka před všemi dětmi zeptala: ,,Kdo z holek už měl měsíčky, ať zůstane ve družině.” I když jsem v 8 letech absolutně nevěděla co to měsíčky jsou, z nějakého důvodu jsem zůstala, nejspíš protože zůstaly skoro všechny dívky. Předpokládám, že jsem nebyla jediná zmatená. Pak nám všem oznámila, že někdo spláchl tampón na učitelských záchodech. Asi nemusím říkat, že jsem nechápala kontext měsíčků a ještě tampónu v záchodě…

To bylo úplně poprvé, co jsem se mamky před spaním zeptala, když nás do pokojíčku chodila večer přikrývat peřinou, co jsou to měsíčky. Už si nepamatuji, jak mi to vysvětlila, ale pochopila jsem, že teda měsíčky ještě nemám…

V rozhovorech jste zmiňovala, že ibalgin byl povinnou výbavou vaší kabelky. Jak to máte dnes? Zbavila jste se bolestí? Pomohlo teplo, jiný recept? Jak se díváte na samotné příčiny bolestí? Je to úplně mimo váš zájem?

Největší zlom u mě nastal s vysazením antikoncepce. Mnohem více jsem se začala zajímat o své tělo a pozorovat se. Pila jsem různé byliny, zařadila vitamíny na srovnání hormonální hladiny a uvědomila si, kdy mám bolesti největší a jaký vliv na to má v mém případě stres. Většinou se únava a stres spojily a spočítaly mi to v podobě zánětu močového měchýře, či bolestech při menstruaci, nebo obojím. Ráda bych teď napsala, že bolesti nemám a ibalginy již nepotřebuji, ale bohužel první den menstruace, pokud jsem v práci, jeden ibalgin užívám. Nyní se mi osvědčily hřejivé náplasti a doufám, že během pár měsíců budu mít v práci místo iblaginu bodýčko.

Jste hodně v kontaktu s ženami a o menstruaci se s nimi bavíte. Dozvěděla jste se něco, co vás překvapilo? Tušila jste na začátku, že se stanete pro mnoho žen jakousi “ambasadorkou proti bolestivé menstruaci”? Jak se v takové roli cítíte? A chodí si k vám pro radu i muži?

Ano, téma menstruace řeším častěji než kdy dříve. V mnoha ženách vidím samu sebe před pár lety, přemýšlí nad vysazením antikoncepce, mluvíme o tom, jaký to má vliv na celý menstruační cyklus a moc mě těší, když můžu sdílet svoje vlastní zkušenosti a já se naopak dozvím něco nového od nich. Za ambasadorku menstruace se vůbec nepovažuji, myslím, že od toho jsou tu mnohem zkušenější ženy, ale před pár týdny jsem si uvědomila, že jsem s bodýčkem neodmyslitelně spojená. Někdy se mě okolí častěji ptá na to: Jak jde bodýčko? Místo toho, jak se vlastně mám…

Muži ke mě na rady nechodí, ale přišlo mi pár hezkých zpráv, že by bodýčko koupili partnerce jako dárek, zejména před Vánoci. I v běžné konverzaci se často s páry v okolí bavím i o intimních tématech, naopak spíše oni začínají konverzaci tím, že třeba partnerka vysadila antikoncepci a jak jsem to měla já a jestli mám nějaké doporučení…nebo že pozorují, že jejich partnerky používají termofor pro zmírnění bolesti, nebo jsou v určité období více citlivé…

Máte přehled o menstruačních pomůckách, které jsou teď na trhu? Zkoušíte je? Z jakých důvodů a řešíte také udržitelnost?

Snažím se si neustále doplňovat rešerši a znalosti v této oblasti. Přiznám se, že jsem si kalíšek koupila teprve před pár dny, právě po schůzce s kamarádkou a když si vybavím to množství jednorázových pomůcek, jsem na sebe naštvaná, že jsem tak neučinila již dříve. Dále bych ráda vyzkoušela menstruační kalhotky Snuggs, ale já jsem velice vybíravá na střih spodního prádla, když na sobě nemám to ,,oblíbené” bezešvé, jsem z toho nervózní.  Neustále ,,googlím” různé přístroje, například s metodou TENS, která zmírňují bolest pomocí elektrostimulace. Jedním ze zástupců je produkt Livia a průběžně se snažím jednotlivé pomůcky testovat.

Kateřina Rydlová

Kateřina Rydlová

Designérka, která se zaměřuje na návrhy zdravotnických pomůcek a přístrojů. Mezi její projekty patří hřejivé bodýčko pro úlevu při menstruaci a emoční světlo Lumen pro těhotné ženy. Sama si prošla hormonální změnou po vysazení antikoncepce a menstruačními bolestmi. To odstartovalo její zaměření na návrhy intimních pomůcek a produktů právě pro ženy. Více o jejich projektech: www.rydlovadesign.com

zdroj kalisek.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x