Použití bylin (A-Č) – ruský herbář

Byliny od písmene A až Č; uvnitř i recepty,….

Aloe

Popáleniny, poranění a jizvy, vřídky, cysty, popáleniny od slunce, vrásky, bodnutí hmyzem; vnitřně léčba žaludku a vředů v zažívacím ústrojí, choroby zažívacího trqaktu, překyselení žaludku; nechutenství, posílení imunitního stavu, projímadlo (účinky po 8-10 hodinách), léčba dýchacího ústrojí. Pozor při vnitřním užívání na hemeroidní a děložní krvácení!!! Šťáva z aloe je dobrá jako vlasový kondicionér

Andělika

Hysterie, epilepsie, snadnější vykašlávání, nespavost, vyvolání pocení při nemoci dýchacího ústrojí, dna, revmatismus, bolest v bederní oblasti zad, střevní červi.

Anýz

Zánět sliznic dýchacího traktu, akutní bronchitida, černý kašel, průduškové astma, zvyšuje vylučování žaludečních kyselin, mirní pocity nevolnosti, plynatost, průjmy, zánět zažívacího traktu, podpora trávení, kameny v močových cestách, léčba závratí a migrén, kolika u kojenců.

Anýz semena

Normalizují sekrece žaludku, jater a slinivky břišní; drcená semana s mlékem půl hodiny před spaním na klidný spánek. Podpora tvorby mléka u kojících matek při nedostatečné laktaci, bolestivé menstruační křeče.

Arnika

V malých dávkách působí na centrální nervovou soustavu, velké dávky působí jako sedativum a mírní žaludeční křeče; snižuje obsah cholesterolu v krevní plazmě; stenokardie; léčba myokarditidy, endokarditidy a kardiosklerozy; snižuje tepenný tlak a zvyšuje produkci žluči; redukce děložního krvácení při porodu; žaludeční potíže způsobené špatným trávením, včetě vředů, žaludečních spasmů a střevních křečí. Dna, epilepsie, nachlazení, chřipky, potíže s močovým měchýřem. Hojí drobná poranění, pohmožděniny, oděrky, lehké popáleniny a omrzliny; povrchové vřídky, karbunkly, abcesy, vředsy v zažívacím ústrojí.

Barvínek zvaný brčál

Staré bylináře ho uvádějí pro užití při vysokém krevním tlaku (odvar), válečná zranění, bolest zubů, průjem; mírnění silné menstruace a zamezování ztráty krve mezi měsíčky; nosní krvácení; Odvar na drobná poranění, nálev na kožní vyrážky a svědění; čaj uklidňuje centrální nervovou soustavu – nervozita, napětí; kloktadlo – ústní záněty, příznaky zánětu hrtanu; bylinu lze i žvýkat.

Bez černý

Chronické záněty dýchacího ústrojí, bronchitida, zápal plic, astma a další plicní potíže; Nachlazení, napomáhá pocení; teplý výtažek z květů černého bezu na chronickou angínu; revamtismus, dna, ledvinové potíže, zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida), příznaky senné rýmy; nálevy z bezových květů na chronické ekzémy, lupénka, mazotok, dermatitida a vypadávání vlasů – vtíráme výtažek z květů černého bezu; Extrakty pomáhají mírnit záněty svalů a kloubů; Bezové a heřmánkové květy 1:1 povařené ve vodě na obklady. Mladé listy na artritidu, revmatismus, arterisklerozu, cukrovku; mast z listů bezu na oční a ušní nemoci, bolest zubů a kostí. Listy se přikládají na kůži při popáleninách, vředech, podráždění kůže a otevřených ranách – spařte listy v páře, rozložte v jedné vrstvě na suchý povrch a jemně poklepat papírovým ubrouskem, abyste je zbavili vlhkosti. Chronická zácpa – nálev z jarních listů a podzimních bezinek smíchaný s medem; výtažek z bezinek a mladých výhonků na ledvinové potíže s otoky, zvyšuje tvorbu moči a pomáhá z těla odstranit přebytečnou vodu. Bezové květy a bobule lze použít jako náplň do koláčů, na marmelády, džemy a cukrovinky, pro mírnou projímavost jsou vhodné pro osoby s podrážděnými nebo zanícenými střevy.

Borovice vejmutovka

Borové pupeny na odvar proti kašli, zánětům dýchacího traktu, infekce z nachlazení, zánět průdušek, revmatismus, kožní choroby. Inhalace par z vařícího se jehličí proti bolestem hlavy, zmírnění zánětů dýchacího traktu. Nálev z jehličí je výborný zdroh vitamínu C – chrání např. proti kurdějím; nálevy a výtažky se přidávají do koupelí pro příznivý vliv na centrální nervovou soustavu a zlepšuje zdraví kůže; pryskyřice se používá na rozpraskané rty, prsní bradavky, vředy, hnisající povrchová zranění.

Borůvka

Nálev na poruchy žaludku a zažívacího ústrojí, včetně nízké kyselosti, zánětů a průjmů. Proti zánětu ledvinových kalichů, sliznice močového měchýře a jater; nálevy snižují hladinu cukru v krvi; nálev z listí se také používá na vaginální výplach a zmírňuje příznaky bělotoku (leukoragie); studené obklady z nálevu listí je používán na hnisavé kožní vředy, poranění a exemy; tento nálev můžeme použít jako klystýr na hemeroidní krvácení; plody jsou používány při průjmu, úplavici, zánětu žaludeční sliznice a sliznice tenkého střeva; doporučují se i při pálení žáhy a nervozitě; vývar zplodů zlepšuje noční vidění a vypuzuje střevní červy; používá se i jako kloktadlo při angíně pro zmírnění příznaků.

Bříza obecná

Nálev z březových listů mírní otoky způsobené špatným krevním oběhem, nálev z mladých listů působí při potížích a zánětech souvisejících s močovým měchýřem a ledvinami; údajně by měl pomáhat při předcházení tvorby ledvinových kamenů; nálevy stimulují vylučování žluči která se účastní trávení tuků v těle; nálev z poupat břízy je účinnější močopudný prostředek než z březových listů. Obklady z čerstvých rozmačkaných listů spařených v páře jsou používány na revmatické a artritické klouby, mírní bolesti a záněty. Tinktura z poupat břízy pro ošetřování ran, pleťová voda, proti akné a kožní problémy např ekzém; míza posiluje imunitní systém, močopudný lék, tiší bolesti při dně v nohou, napomáhá hojení ran. Odstraňuje lupy a posiluje růst vlasů; březová smůla je vhodná k léčbě kožních onemocnění a podporuje hojení ran;

Bukvice lékařská

Pomáhá při léčbě tuberkulozy; zvyšuje chuť k jídlu, při zánětu ledvin a močového měchýře; Nálev a odvar je používán při zánětech dýchacího ústrojí, pro léčbu plicních a průduškových potíží, včetně astmatu; má schopnost ředit hlen, což usnadňuje vykašlávání a mírní kašel; odvar na tuberkulozu a rozšířené průdušky, k zamezení plicního krvácení; nálev utišuje centrální nervovou soustavu, k mírnění gastritidy způsobené překyselením žaludku i žaludečních a střevních bolestí. příznaky zácpy a jiných zažívacích obtíží; používá se při nervovém vyčerpání, migrénách a nervové předrážděnosti; odvar z nadzemních částí je oblíbeným prostředkem na léčbu potíží močového měchýře, ledvin a jater i revmatoidní artritidy a dny. Ve formě nosních kapek je užívána k léčbě artritidy a aterosklerozy (kornatění tepen).

Česnek setý

Používán při válečných zraněních. Potlačuje růst rakovinných nádorů a zhoubných buněk; používá se při léčbě široké škály zažívacích potíží – nedostatečný střevní tonus, špatné trávení, zánět tlustého střeva, katar tenkého a tlustého střeva a potížích spojených s přítomností hnilobných bakterií ve střevech. Pro vypuzování cizopasníků (obzvláště roupů) ze střev a ke stimulaci správné funkci jater a žlučníku. Při zánětu průdušek a kataru, snižuje nadbytečný obsah cukru v krvi;, posiluje srdce, proti arterioskleroze a vysokému krevnímu tlaku; Doporučuje se i při otravě olovem. Prevence proti nachlazení, chřipce a jiným virovým onemocněním. Při léčbě migrén a nespavosti; med s rozmačkaným čenekem 1 polévková lžíce 3x denně proti kašli, zánětu průdušek, potížích s dutinami. Páry z česnekových stroužků při urychlení hojení kožních vředů a infikovaných povrchových zranění. Na kuří oko položit stroužek česneku na 12-18 hodin; ve většině případů kuří oko zmizí, bolest zmizi za dalších 12 hodin.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x