Syndrom toxického šoku: Vzácné onemocnění, které ale nezabíjí jen menstruující ženy

Syndrom toxického šoku. Tato tři slova zná každá žena či dívka, která někdy použila nebo jen uvažovala o použití tamponu. Varování musí být na každé krabičce. I to přesto, že jsou jen jednou z mnoha příčin propuknutí toxického šoku. Co přesně o této záhadné nemoci víme?

Syndrom toxického šoku je spojovaný hlavně s používáním tamponů. Ilustrační snímek

Syndrom toxického šoku je spojovaný hlavně s používáním tamponů. Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Tak předně, syndrom toxického šoku není vlastně nemoc, ale komplikace způsobená bakteriální infekcí, nejčastěji bakterií Staphylococcus aureus nebo Streptococcus pyogenes. Toxin TSST-1, který bakterie produkují, je takzvaný superantigen, takže nutí tělo spustit mnohem masivnější imunitní reakci, než je běžné.

Tělo zaplaví „bouře“ bílých krvinek, která společně s přítomností toxinu způsobí, že se dostane do šoku: Zánět se rychle šíří, člověku náhle stoupá teplota, může nastat selhání orgánů a dokonce i smrt.

Onemocnění bylo sice poprvé popsáno v roce 1978, ale vyskytovalo se už dříve, většinou ho lékaři označovali za „stafylokokovou spálu“. Od poloviny sedmdesátých let je nejčastěji spojované s menstruací, a to zejména s používáním tamponů.

Ve skutečnosti je však tampon jen jednou z mnoha cest, které k rozvoji onemocnění mohou vést. Podle statistik Státního zdravotního ústavu se v Československu, respektive pak Česku v letech 1983 až 2011 objevilo 159 případů syndromu toxického šoku. Ve 47 případech šlo o menstruující ženy, takže v podstatě „jen“ ve třetině případů.

U ostatních pacientů se rozvinul většinou v důsledku infekce v ráně – u žen jde nejčastěji o ránu po císařském řezu. A nemoc se nevyhýbá ani mužům.

Ultrasavé tampony, které se podle výrobce nemusely měnit

Proč se ale slovo „tampon“ v souvislosti s TSS vyskytuje tak často? Jde o nejčastější cizí předmět, který si lidé vkládají do těla po dobu několika hodin, navíc při jeho špatném zavedení hrozí poranění sliznice. Pochva má ideální podmínky pro výskyt bakterií a tampon je ještě zlepšuje a poskytuje další prostor, ve kterém se mohou množit.

V sedmdesátých letech došlo k rozsáhlé epidemii TSS, přičemž s použitím tamponů souvisely tři čtvrtiny případů. Mohly za to dvě věci. Jednou z nich byl fakt, že od svého vynalezení tampony zlepšily savost, ženy je nemusely tak často měnit a kvůli vyšší vlhkosti tak byly pro bakterie lepšímu hostiteli.

Tím hlavním viníkem byla ale konkrétní značka tamponů Rely, která se v reklamách oháněla tím, že zvládne pojmout veškerou menstruační krev z jednoho cyklu a žena ho tak po celou dobu nemusí měnit. Kromě toho ale také výrobky obsahovaly látku zvanou karboxymethylcelulóza, která jim umožňovala až dvacetkrát zvýšit svůj objem a hmotnost. Při pohledu na obyčejný tampon poněkud děsivá představa, že?

Zlepšila se výroba a výskyt klesl

Jakmile se přišlo na příčinu nárůstu TSS, bylo použití karboxymethylcelulózy v tamponech zakázáno, stejně tak se z trhu stáhly výrobky se superabsorbčními vlastnostmi. Obratem výskyt syndromu klesl téměř na nulu a od té doby se drží na zhruba stejné úrovni. Nevymizel však a riziko, byť malé stále trvá.

Přívlastek „tamponová nemoc“ však syndromu zůstal a stejně tak už zřejmě navždy budou muset výrobci tamponů uvádět varování na krabičkách a rizika detailně popisovat i do příbalových letáků, které kvůli tomu čítají několik stran, spolu s doporučením, že je potřeba je měnit nejpozději po osmi hodinách.

Zbytečné strašení? Ani ne, i přesto, že je pravděpodobnost propuknutí nemoci kvůli lepším materiálům tamponu prakticky nulová, stále tu i v dnešní době toto riziko je. Ostatně dokazuje to mimo jiné i případ americké modelky Lauren Wasserové, která kvůli němu přišla o nohu, hrozí jí amputace i druhé a snaží se proto veřejnost na nebezpečí upozornit.

Zdroje: Popular Sciencetiscali.cz

Aktualizace 29.1.2018

Modelka postupně přišla o obě nohy. Můžou za to tampony!

Lauren Wasser onemocněla vzácnou chorobou, kterou lékaři spojují s nošením vaginálních tamponů. Jediným řešením, jak ji zachránit život, byla amputace nohou. Neuvěřitelně silná žena však neztrácí sílu a věří, že i taková tragédie má svůj důvod!Modelka Lauren Wasser přišla o pravou nohu v roce 2004 brzy poté, co jí v nemocnici diagnostikovali syndrom toxického šoku. Chorobu způsobují bakterie, které po těle roznášejí toxické látky a postupně ho celé infikují. Tyto toxiny jsou schopné svého hostitele dokonce i zabít. Lauren tedy měla velké štěstí, že tuto životu nebezpečnou nemoc přežila.

Lauren původně navštívila nemocnici v domnění, že trpí chřipkou a silnými migrénami. Tyto symptomy ale jen předcházely tomu, co mělo přijít. Lauren následně protrpěla několik infarktů a lékaři ji raději uvedli do umělého spánku. Po několika týdnech se probudila s nesnesitelným pálením nohy. O pravou končetinu musela přijít.

S amputací druhé nohy byla Lauren smířená. Postupem času totiž kvůli prodělanému syndromu toxického šoku přicházela o prsty na levé noze a amputace celé končetiny byla jen otázkou času. Nevěděla ale, kolik ho zbývá. V roce 2005 se svěřila časopisu Cosmopolitan, že s amputací počítá až někdy kolem svých padesátin.

Před několika týdny ale uveřejnila fotografii, kdy se svěřila, že bude lepší podstoupit operaci dříve než příliš pozdě. Letos jí tak lékaři museli odstranit i druhou nohu. Do nemocnice ji přišla navštívit Amy Purdy, známá paraolympijská snowboarderka, aby Lauren povzbudila a podpořila do dalších dnů. „Děkuji, že jsi mi ukázala, že všechno dobré mě v životě teprve čeká,“ poděkovala kamarádce za podporu. „Cítím se dobře, a jsem připravená na další životní epizodu.“Více na http://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-pribehy/520637/modelka-postupne-prisla-o-obe-nohy-muzou-za-to-tampony.html?utm_source=prozeny.blesk.cz&utm_medium=copy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x