Léčba neplodnosti přírodní cestou, co vám pomohlo?

ŠATAVARI – hormonální rovnováha, deprese, klimakterium, 60 kapslí, Organic India

Šatavari pomáhá navozovat hormonální rovnováhu, pravidelnou menstruaci, blahodárně působí při normalizaci hladiny estrogenů. Příznivě působí u žen, které mají premenstruační a menstruační potíže (podrážděnost, zadržování tekutin, křeče). Příznivě ovlivňuje průběh menopauzy (návaly horka, nespavost, úzkosti). U kojících matek podporuje tvorbu mléka – dle tradiční ajurvédy. Příznivě ovlivňuje poporodní deprese – dle tradiční ajurvédy. Pozitivně ovlivňuje zažívací trakt, a to u průjmu, syndromu dráždivého tračníku či pálení žáhy. Také pomáhá zklidnit podráždění močových cest. Posiluje organizmus. Lze užívat s naším přípravkem Zdraví pro Ženu.

Šatavari je také možno znát jako indický chřest, „tisíce kořenů“ či jako „kořen chřestu“. Šatavari je tradičně všestranně užívaná rostlina, která doprovází léčbu závažných onemocnění. Je však i vhodná k léčbě impotence u obou pohlaví. Šatavari sedá také přeložit jako „ta, která vlastní stovky mužů“, z tohoto je možno vyvodit, že se jedná o všeobecně povzbuzující lék. Dále je možno zdůraznit účinek Šatavari při léčbě sexuální ochablosti, neplodnosti u mužů i žen, ale i při zmírnění symptomů menopauzy.

Dávkování: 1-2 kapsle dvakrát denně s jídlem. Doporučuje se užívání nejméně 1 měsíc. Přípravek není určen dětem, těhotným a kojícím ženám. Nepřekračujte doporučené dávky. Výrobek není náhradou pestré stravy.

Složení: Šatavari (Asparagus racemosus) 400mg, celulóza

Šatavari, královna bylin pro ženy

Šatavari. Ta, která má sto manželů

Pod názvem Šatavari, který pochází ze sanskrtu, se nachází rostlinka v ájurvédě právem označovaná jako „královna bylin“.

Šatavari, Asparagus racemosus, nebo česky chřest hroznovitý, je keř vyrůstající až do výšky třech metrů. Jedná se o popínavou trvalku s malými lístky, trojúhelníkovými větvemi, trny a bílými nebo růžovými voňavými květy. Obsahuje saponiny, alkaloidy, bílkoviny, škroby, třísloviny, slizy, vanilin, coniferin a diosgenin. Původem pochází z Indie, ale v současné době na ni můžeme narazit i v Austrálii. Její výskyt ovlivňuje i množství a typ saponinů v rostlině, a tak rostlinky z jižní Indie mají jiné složení saponinů než jedinci ze severní Indie nebo Austrálie.

Ta, která má sto manželů

Šatavari v překladu znamená „ta, která má sto manželů“ a svoje pojmenování tahle bylinka získala především díky obsahu fytoestrogenů. Dle ájurvédských textů posiluje ženu v místu, kde „je schopná produkovat tisíce zdravých vajíček“. Jako posilující a omlazující bylinka působí v celém širokém spektru ženského reprodukčního systému. Pomáhá navazovat hormonální rovnováhu a obnovuje pravidelnost menstruace.

Zmírňuje premenstruační syndrom a s ním související potíže jako křeče, zadržování tekutin a podrážděnost. Při menstruaci zmírňuje bolesti a působí proti velké ztrátě krve. Díky vlivu na hormonální systém je účinným společníkem při menopauze a pomáhá při návalech horka. Aktivně podporuje produkci estrogenů, a zvyšuje tak nízkou hladinu estrogenů u žen, které podstoupily hysterektomii (odstranění dělohy) nebo ooforektomii (odstranění vaječníků). Dále šatavari výrazně reguluje ovulaci, a podporuje tak plodnost.

Šatavari pomáhá posílit organismus těhotných a kojících žen. Zmírňuje ranní nevolnosti, u matek výrazně podporuje tvorbu mléka a působí proti poporodním depresím. Ájurvéda také šatavari doporučuje při vaginálních výtocích nebo pro úpravu pH v oblasti pochvy.

Svoji kouzelnou moc však představuje nejen u plodnosti žen. Posiluje i mužské reprodukční orgány. Podporuje potenci zvyšováním kvality a množstvím spermatu. Je vhodnou bylinou při léčbě impotence. Zvyšuje sexuální touhu a je účinným afrodisiakem.

Další účinky

Šatavari - chřest hroznovitý (Asparagus racemosus)

Šatavari – chřest hroznovitý (Asparagus racemosus)

Kromě silných účinků na reprodukční orgány a s nimi souvisejícími hormony našel chřest hroznovitý své pevné místo i při léčby jiných orgánových soustav a nemocí. Účinně ovlivňuje onemocnění zažívacího traktu, zejména žaludek a potíže s jeho překyselováním. Působí při průjmech, žaludečních vředech, syndromu dráždivého tračníku. Pro jeho protizánětlivé účinky se doporučuje ho používat při Crohnově chorobě a střevních zánětech neurčité příčiny. Pomáhá zklidnit močový systém, zejména pak při zánětech močové trubice nebo močového měchýře.

Svými komplexními účinky celkově posiluje a tonizuje organismus. Je vhodný pro podvyživené a hubené jedince. Zejména v kombinaci s vhodnou stravou dokáže ovlivňovat potíže s migrénami a bolestmi hlavy. Vědecké studie posledních let také prokázaly vliv na imunitní systém. Pomáhá likvidovat cizí buňky, včetně kvasinek, nádorových buněk a toxinů.

Jak šatavari užívat

Z celé rostliny chmele hroznovitého se využívá především kořen, který je velmi bohatý na celou škálu sterolů a minerálů. Při vnitřním použití je možné podávat dvakrát denně jako odvar, kdy se čtvrt hodiny svaří půl gramu kořene. Odvar se slije a podává. Pomletý kořen lze užívat ale i bez vaření, stačí 1 až 2 čajové lžičky prášku smíchat s mlékem nebo vodou. Takto se podává večer po jídle. K dostání jsou také kapsle v dávkování dle návodu. Kromě vnitřního použití se využívá kořen i ve formě obkladů jako účinný prostředek na ztuhlé klouby, krk a svalové spasmy.

 

Dívky-ženy máte problém s otěhotněním?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

AŠVAGANDA – energie, vitalita, 60 kapslí, Organic India

Ashwagandha je vhodná zejména v těchto oblastech :

 • Stres
 • Úzkost
 • Nervozita
 • Únava
 • Sportovní a fyzické výkony
 • Paměť
 • Plodnost

Další znaky :

 • Obsah 450 mg extraktu v jedné kapsli !
 • GMP kvalita
 • Doplňek stravy
 • Vegetariánská kapsle

Ashwagandha (pro muže)

Ashwagandha je dobře známá adaptogenní bylina a populární doplněk stravy. Poskytuje neuroprotektivní účinky, potlačuje úzkost, má kardioprotektivní a protinádorové účinky, zlepšuje fyzickou kondici a posiluje imunitu.

Ashwagandha (vitánie snodárná) (česky ašvaganda) je bylinka objevená v ayurvédském lékařství. Ashwagandha znamená v překladu „vůně koně“, odkazuje tím na zřetelný koňský zápach čerstvého kořene a tradiční víru, že používání bylinky přinese silu a mužnost koně.

Ašvaganda je adaptogen. Je nejčastěji užíván především kvůli své schopností předcházet úzkosti. Ashwagandha je anti-úzkostný přípravek, který je dokonce synergický s alkoholem. To také přislibuje zlepšení nespavosti a stresem vyvolané deprese. Ashwagandha může výrazně snížit koncentrace kortizolu a imunosupresivní účinek stresu.

Kromě snížení stresové hladiny může ašvaganda zlepšit fyzickou výkonnost jak u sedavých lidí, tak u sportovců, a také snížit hladinu cholesterol (škodlivého LDL cholesterol). Ashwagandha může zlepšit tvorbu paměti a pomáhat při Alzheimerovově chorobě.

Jak brát ashwagandhu

Doporučené dávkování, aktivní množství, další podrobnosti

Nejnižší efektivní dávka pro využití ashwagandhy je 400-500 mg extraktu. Optimální dávka je však až několik gramů denně.

Dávka 400-500 mg denně se zdá být účinná ve většině situací. V některých případech může být za efektivní považována dávka ji od 100 mg, zejména u standardizovaných extraktů s vyšším procentem účinných látek, pro snížení imunosuprese při stresu a snižení úzkosti.

Extrakt z kořene ashwgandhy je upřednostňovaná forma oproti obyčejnému prášku z kořene ashwagandhy. Důležitá je též, aby byl extrakt standardizován na určité množství aktivních látek jako je Withanolid-A, Withaferin-A a další withanosidy. Tím se odliší od nekvalitního extraktu, nebo obyčejného prášku z kořene, které jsou take mnohem levnější na výrobu.

Ashwagandha by se měla pro dobrou vstřebatelnost užívat společně s jídlem.

Zdroje a použití

Vitánie snodárná (rodina solanaceae) je vysoce ceněná léčivá bylina nejen v Ajurvédě a nejčastěji se nazývá Ashwagandha (česky ašvaganda), i když také se jí říká například král Ajurvédy, indický ženšen ( i když nemá nic společného s ženšenem pravým),  nebo také zimní třešeň. Tato rostlina je klasifikována jako rasayana v ayurvédské medicíně, neboť je celkovým tonikem a v moderních dobách se podobným rostlinám říká adaptogen. Je rovněž klasifikována jako bhalya (zvýšená síla) a vajikara (afrodiziakum).

Jméno Ashwagandha znamená v překladu „smrad z koně“, a má se za to, že je způsobeno dvěma hlavními důvody : kořen samotný voní jako kůň a také by vás měl poskytnout sílu a mužnost koně.

V tradiční léčbě je vitánie používána jako analgetikum, imunostimulant, a pro své účinky proti zánětu, rakovině, stresu, únavy, cukrovky a kardiovaskulárních komplikací. Mimo to je jeho adapogenní použití důležité pro osoby se stresem, nespavostí a nervovým vyčerpáním.

Kvalitní extrakt Ashwagandha obsahuje zejména tyto důležité látky :

 • Hlavní účinné složky Withanolid-A a Withaferin-A
 • Polyfenoly a flavonoidy
 • Glykoprotein, který má inhibiční účinky na hyaluronidázu (enzym rozkládající kyselinu hyaluronovou v těle, důležitou nejen pro pružnost pleti.)
 • Ostatní Withanosidy

Byla zjištěna vysoká variabilita množství aktivních látek v běžných výživových doplňcích, což je způsobeno zejména nedostatečnou normalizací kořenového prášku a chybějící standardizací ve většině extraktů.

Účinky a působení ashwagandhy (vitánie snodárná)

Tradiční použití ašvagandy v indické ajurvédě a její široké působení zapříčinilo její podrobnější zkoumání vědci a také mnoho desítek studií provedených zejména na zvířatech, ale některé i na lidských subjektech.

Neuroprotektivní účinky

Ašvaganda indukuje antioxidační enzymy v mozku, což je považováno za základ některých neuroprotektivních účinků ashwagandhy

Na buněčné úrovni mohou některé komponenty ashwagandhy indukovat neurogenezi a zabránit potlačení neurogeneze z neurotoxinů. Koncentrace, při které k tomu dochází, je dostatečně nízká, aby byla relevantní při užívání extraktu z ashwagandy.

Dobrá nálada

Zdá se, že Ashwagandha vykazuje působení, které zvyšuje signalizaci mozkových receptorů, čímž optimalizuje signalizaci serotoninu

Zdá se, že Ashwagandha zvyšuje signalizaci prostřednictvím GABA receptorů, což se jeví jako základ pro zlepšení spánku a anxiolytické účinky ashwagandhy

Ashwagandha je vysoce protistresová a zdá se, že tento antistresový účinek souvisí se signalizací kortikosteronu v reakci na stres. Vykazuje take protiúzkostné účinky související se serotoninem a GABA a snížením stresového hormone kortizolu. Zlepšuje take fyzické výkony při psychologickém stresu.

Anxiolytické účinky souvisí se signalizací GABA a zvyšují take účinky jakýchkoliv GABA anxiolityk, což zahrnuje take pití alkoholu.

U testů na potkanech byl účinek srovnatelný s 500 μg / kg lorazepamu (benzodiazepinu) pro snížení úzkosti.

Kardioprotektivní

Testy ukazály, že ústní podání přípravku Ashwagandha po dobu jednoho měsíce před kardiotoxickými podněty uchovalo hodnoty antioxidačních enzymů (kataláza, SOD, glutathionperoxidáza) více než 100 mg / kg vitaminu E. Dále se ukázalo, že je ashwagandha v dávce 50 mg / kg vysoce protektivní proti nekróze a tato stejná dávka v jiné studii snižovala míru buněčné apoptózy po ischemické reperfusi spolu se zlepšením antioxidačního profilu.

Užívání ashwagandhy (500 mg vodního extraktu z kořene) samo o sobě se podílí na zlepšení rychlosti (2,9 %), výkonu (průměrně o 8,8 % a VO2 max (6,8 %) u jinak netrénovaných osob věnujících se tréninku sprintu.

Cholesterol

U potkanů ​​s normální hladinou cholesterolu, užívající normální stravu se zdá, že doplnění ashwagandhy na 0,75-1,5% stravy po dobu čtyř týdnů může snížit celkový cholesterol (o 10,5-16,6%) a škodlivý LDL cholesterol (o 29-48 %) zatímco způsobuje mírný nárůst dobrého HDL cholesterolu (3,1-7,0%) ve srovnání s výchozí hodnotou.

U potkanů konzumujících potravu způsobující zvýšení cholesterolu, kterým byl ve stravě podáván 0,75 až 1,5% kořene ashwagandhy po dobu čtyř týdnů, došlo ke snížení celkového cholesterolu (o 41-53%) a LDL-C (o 49-63 %) se signifikantním zvýšením HDL- C (o 15 až 18 %).

U diabetických potkanů ​​se zdá, že abnormality pozorované u cholesterolu (celkový, LDL-C a HDL-C) byly zcela normalizovány při požití 1000 mg / kg extraktu z ovoce vzhledem k nediabetické kontrole. Studie poznamenala účinnost srovnatelnou s atorvastatinem.

Ve studiích hlodavců se zdá, že Ashwagandha zlepšuje profil lipoproteinů s mírným zvýšením HDL-C a výraznějším snížením LDL-C a celkového cholesterolu. Snížení LDL cholesterolu se zdá být vlastním mechanizmem účinku ashwagandhy spíše než obnovením metabolické abnormality a objevuje se u normálních potkanů ​​stejně jako u osob s metabolickými onemocněními.

Jedna studie u jinak zdravých lidských subjektů, která dostávala 750-1,250 mg vodního extraktu (6-10 g ekvivalentu práškového kořenu) během 30 dnů, poznamenala, že na konci studie došlo k významnému snížení LDL-C o 9,7%.

Snížení LDL cholesterolu bylo potvrzeno i u jinak zdravých osob, které neměly na počátku zvýšené hladiny LDL cholesterolu.

Triglyceridy

U diabetických potkanů ashwagandha oslabila nárůst triglyceridů na 23-35% hodnoty u diabetické kontrolní skupiny, což je účinnost srovnatelná s referenční látkou glibenklamid (28%). Srovnatelné výsledky s touto látkou vykazovala ashwagandha také pro snížení hladiny glukózy v krvi.

Hmotnost a tělesný tuk

Zdraví a netrénovaní muži praktikovali po dobu 8 týdnů intenzivní tréninkový program a užívali 300 mg standardizovaného extraktu ashwagandha dvakrát denně a shodili o 2% více tělesného tuku než skupina s placebem.

Fyzický výkon

Jedna studie u jinak zdravých osob se sedavým zaměstnáním poznamenala, že doplnění vodního extraktu ashwagandhy v dávce 750-1,250 mg denně (6-10 g suchého kořenového ekvivalentu) po dobu 30 dnů, navzdory žádnému cvičebnímu programu, zvýšilo produkci síly z dolní části zad (o 15,4% ) a kvadricepsu (o 21,5%). Výsledky byly pozorovány po 30 dnech, ale ne po 10-20 dnech.

Aerobní cvičení

U elitních cyklistů, kteří dostávali 500 mg vodního kořenového extraktu dvakrát denně po dobu 8 týdnů, došlo ke statisticky významnému zvýšení VO2 max (o 12,5%) a času únavy při testu VO2 (o 7,2%).

Svalová hmota

Aswagandha v dávce 750-1,250 mg denně (6-10 g suchého kořenového ekvivalentu) po dobu jednoho měsíce u jinak zdravých sedavých osob zaznamenala tendenci zvyšovat libovou hmotu a snižovat tukovou hmotnost, i když změny nebyly příliš významné.

Revmatismus

Některé studie naznačují ochranný účinek proti revmatismu u hlodavců.

U akutní dnavé artritidy (revmatismus spojený s depozicí krystalů kysliny močové), která byla ošetřena extraktem z ashwagandhy u krys, byla ashwagandha schopna snížit zánět na přibližně polovinu oproti kontrolní skupině.

Osteoartróza

Přirodní terapie pocházející z ajurvédy jsou často zkoumány kvůli jejich přínosům proti osteoartróze a byla provedena studie využívající ayurvédskou kombinační léčbu osteoartrózy kombinující ashwagandhu (vitánie snodárná), boswellii (boswellia serrata), zázvor a kurkumin, která za 32 týdnů překonala placebo.

Imunostimulace

Vitánie má známé stimulační účinky na imunitní systém a dokáže zvýšit množství některých bílých krvinek.

Nárůst lymfocytů se však projevuje pouze v normálním stavu imunitního systému, neboť v případech, kde je vysoká míra zánětu, naopak mírně potlačuje abnormální zánětlivost.

Interferony a imunoglobuliny

Ve studii u myší extrakt z ašvagandy zvýšil imunoglubulin M, imunoglubulin G a IFNy v séru.

Makrofágy

U myší vystavených stresu byla Ashwagandha v dávce 512,5 mg denně schopen zvýšit fagocytózu makrofágy na téměř kontrolní hladiny. Snížení aktivity makrofágů pozorované během stresu se zdá být výrazně sníženo při ústním požití Ashwagandhy při relativně nízkých dávkách.

NK buňky (buňky přirození zabíječi)

Je známo, že NK buňky jsou stimulovány u myší krmených Ashwagandhou, ať už mají nádory nebo ne. U myší mající nádor kořenový extraktu zvyšuje populaci NK buněk o 20-40% během devíti dnů.

Zdá se tedy, že extrakt z vitánie snodárné je schopen zvýšit aktivitu NK buněk a jejich populaci jak u zdravých zvířat, tak u těch nemocných.

T-lymfocyty

Zdá se, že Ashwagandha má na buňky T-lymfocytů stimulující účinek a zvyšuje jejich hladiny receptorů a cytokiny, které sekretují (IFNy a IL-2). K tomu dochází v závislosti na dávce až do 200 mg / kg u krys (lidský ekvivalent je 32 mg / kg) kořenového extraktu.

Ashwagandha může zlepšovat profil T-buněk, aby zvyšoval cytotoxicitu t-buněk a byl příznivější  pro vyvolání apoptózy nádorových buněk.

Antibakterální působení

Studie ukázaly, že je Ashwagandha mírně aktivní při inhibici bakterie Staphylococcus aureus a jeho kmenu rezistentního vůči methicilinu známý jako MRSA.

U plicní tuberkulózy, 500 mg ashwagandy dvakrát denně po dobu 28 dnů, podávané vedle standardních léků proti tuberkulóze (Rifampicin, Pyrazinamid, Ethambutol, Isoniazi) zaznamenalo významný nárůst imunoglobulinů IgG a IgM, stejně jako celkový počet bílých krvinek a významně sníženou bakteriální zátěž ve srovnání s kontrolní skupinou.

Testosteron

Mírné zvýšení testosteronu bylo pozorováno u nediabetických potkanů.

Existují určité důkazy o použití přípravku Ashwagandha jako testosteron-posilující sloučeniny u neplodných mužů. Tato zmíněná studie užívala 5 g základního Ashwagandha kořenového prášku denně po dobu 6 měsíců a zjistila zvýšení testosteronu u tří testovaných neplodných skupin růst na 121%, 140% a 114% výchozí hodnoty v plodných kontrolních skupinách.

Nárůst sérového testosteronu o 15% byl také pozorován u plodných, netrénovaných mužů, kteří podstoupili silový tréninkový protokol a užívali 300 mg extraktu z kořene ashwagandhy dvakrát denně.

Kortikosteroidy

U potkanů ​​bylo zvýšení sérového kortizolu pozorovaného při stresu v nejvyšších dávkách zcela zrušeno, zatímco u nízkých a středních dávkách částečně utlumeno a to více, než panax ginseng při dávce 100 mg / kg.

Zdá se, že Ashwagandha snižuje stres související s nárůstem kortikosteroidů v séru a při vyšších dávkách se zdá, že plně normalizuje kortizol ke kontrolním hladinám.

V jedné případové studii extrakt z ashwagandhy snížil vypadávání vlasů způsobený nadměrnými hladinami kortikosteroidů.

Peroxidace lipidů

U potkanů krmených kořenem z ašvagandy po dobu čtyř týdnů se peroxidace lipidů (MDA) v játrech snížila o 12-18 % a dosáhla výraznější redukce u potkanů s vysokým cholesterolem (o 36 %).

Antioxidační enzymy

Ve studii na potkanech krmených kořenem z ašvagandy po dobu 4 týdnů se zvýšily hladiny důležitých antioxidačních enzymů jako katalázy a superoxid dismutázy jak u normálních, tak u diabetických potkanů.

Afrodisiakum

Ashwagandha je někdy používán jako afrodiziakum a pro zvýšení libida, což může být připsáno adaptogennímu účinku na snížení stresu.

Vlasy

V jedné menší studii u starších mužů v Indii (50-59 let), kterým byla podávána ashwagandha denně po dobu jednoho roku, umožnila zachovat větší obsah melaninu ve vlasech, což by mělo teoreticky působit proti ztrátě barvy vlasů.

Nežádoucí účinky a toxicita

Výsledky in vitro nevykazují žádnou toxicitu pro lidské krevní buňky (erytrocyty) se standardními dávkami extraktu.

Seznam produktů obsahující ašvagandu jako extrakt standardizovaný na různý obsah důležitých molekul

Fotka uživatele Objať, držať, nikdy nepustiť".

 Z diskuze na modrykonik.cz

Produkty indické Ájurvédy ….Šatavarí a Ašvagandha…obojí je pro muže i ženu, pomohlo nám to zaručeně? Dá se to koupit v každým bio obchodě-v případě zájmu pošlu podrobnosti o dávkování?
Ahoj děvčata, tak zasílám bližší info-omluvte hrubky, píšu z mobilu? Před dvěma lety jsem byla na jedný přednášce nějakého indického lékaře (bylo to v pražské Maitrea). On tam říkal několik zásadních věcí…v prvé řadě eliminovat stres, např. cvičením jógy (cviky na posílení dělohy apod.), dále jíst kvalitní stravu (platí pro muže i ženy) pohlavní orgány totiž potřebují živiny, aby měli z čeho vytvářet kvalitní spermie a vajíčka, takže vyřadit uzeniny, éčka apod. a v neposlední řadě nám poradil byliny Ašvagandhu pro muže a Šatavarí pro ženy…..dá senzor koupit v každém větším Bio obchodě, je to od společnosti Organic India….. Já teda brala i tu Ašvagandhu….. Děvčata, do půl roku jsem byla v tom. A to je mi 35 let, prvorodička, před třemi týdny jsem porodila. Pa hodně štěstí…….kdyby bylo třeba pošlu další bližší info…..
Zdroj 1233A4
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x