Křečové žíly podle Marie Treben

Hluchavka bílá

Obklad

Zábaly s nálevem (čajem) hluchavky bílé nebo žluté. Tři vrchovaté čajové lžičky hluchavky spaříme 1 litrem horké vody, necháme půl minuty vyluhovat a nálevem zvlhčíme šátky, které jako teplý obklad přiložíme na postižená místa.

Jírovec maďal (kaštan)

Extrakty kaštanů jsou považovány za účinné přírodní léky na křečové žíly.

Kostival lékařský

Sedací koupel

200 g čerstvého nebo sušeného kostivalového listu namáčíme 12 hodin v 5 litrech studené vody. Poté výluh zahřejeme, scedíme a přilijeme do vody ke koupeli. Ve vaně přitom musí být tolik vody, aby ledviny koupajícího byly ponořené. Koupel trvá 20 minut. Po koupeli se neotíráme osuškou, ale zabalíme se do županu a hodinu se potíme v posteli.

Měsíček lékařský

Měsíčková mast

Na pánvičce rozehřejeme 250 g  čistého vepřového sádla a nasypeme do něho vrchovatou hrst měsíčku (listy, květy, stonky). Vše necháme ještě jednou zpěnit, dobře zamícháme a odstavíme. Pánvičku přikryjeme a necháme přes noc vychladnout. Druhého dne pánvičku mírně zahřejeme, obsah propasírujeme přes čisté plátno, listy, květy a stonky vymačkáme a takto získanou mast naplníme do uzavíratelných sklenic. Měsíčkovou mast naneseme v silné vrstvě na plátno, kterým ovineme lýtka; denně ho musíme obnovovat.

Pitulník žlutý

Nálev čaje

1 vrchovatá čajová lžička na 1/4 litru vody, jen spaříme a krátce vyluhujeme.

Obklady

3 vrchovaté čajové lžičky na 1/2 litru vody, spaříme, krátce vyluhujeme. Výluhem namokříme hadr a používáme jako teplý obklad.

Řepík lékařský

Řepíková mast

Na pánvičce rozehřejeme 250 g  čistého vepřového sádla a nasypeme do něj dvě vrchovaté hrsti nadrobno nasekaných řepíkových listů, květů a stonků. Vše necháme ještě jednou zpěnit, dobře zamícháme a odstavíme. Pánvičku přikryjeme a necháme přes noc vychladnout. Druhého dne pánvičku mírně zahřejeme, obsah propasírujeme přes čisté plátno, listy, květy a stonky vymačkáme a takto získanou mast naplníme do uzavíratelných sklenic. Mastí denně křečové žíly potřeme v silné vrstvě.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Back to Top
0
Would love your thoughts, please comment.x